Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwokaci z naszego regionu zarobili na ekspresowych sądach setki tysięcy złotych

Eliza Głowicka, Michał Gigołła
Rys. Magda Wosik
Rys. Magda Wosik
Szybko, ale drogo Sądy 24-godzinne to duma Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak na razie korzyści z nich niewiele. Za to sparaliżowana jest praca policji i prokuratur, zwłaszcza tych w mniejszych miejscowościach Na ...

Szybko, ale drogo
Sądy 24-godzinne to duma Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak na razie korzyści z nich niewiele. Za to sparaliżowana jest praca policji i prokuratur, zwłaszcza tych w mniejszych miejscowościach
Na Dolnym Śląsku pierwszy miesiąc działalności tych sądów kosztował prawie pół miliona złotych. Czy było warto? – Nie – odpowiada zgodnie większość policjantów i prokuratorów. Sądy błyskawicznie skazujące sprawców niektórych przestępstw to pomysł ministra Zbigniewa Ziobry. Mieli przed nimi stawać chuligani, drobni złodzieje i uliczni wandale. Ale wśród 890 spraw, którymi w pierwszym miesiącu zajęli się sędziowie, aż 90 procent dotyczyło pijanych rowerzystów i kierowców. czytaj

Nowe sądy miały sprawić, że wyroki będą zapadały błyskawicznie. I rzeczywiście. Czeka się na nie dwa dni. Tyle że dotąd wyroki w podobnych sprawach też zapadały szybko i to bez konieczności przeprowadzania procesu. We Wrocławiu czekało się na nie góra dwa miesiące. W mniejszych miastach dwa, trzy tygodnie. A oskarżony nie musiał mieć adwokata. Koszty były więc znikome.
Na sądach 24-godzinnych zarobili głównie adwokaci. Opieka mecenasa przysługuje każdemu oskarżonemu stającemu przed takim sądem. Rozprawa trwa kilkanaście minut, a za każdą z nich obrońcy należy się 439,20 zł. Z kieszeni podatników. Na całym Dolnym Śląsku adwokaci zarobili na nowym rozwiązaniu ministerstwa aż 390 tysięcy złotych. – Jak tak dalej pójdzie, zabraknie nam pieniędzy na papier i znaczki pocztowe – denerwują się w jednym z sądów w regionie jeleniogórskim.
Koszty rosną
Wypłaty dla adwokatów to niejedyne koszty. Trzeba zapłacić także protokolantom i ochronie, która pilnuje sądu. W samym Miliczu otwarcie sądów w soboty i niedziele oznacza wydatek 600 złotych na firmę ochroniarską. A to tylko niewielka część obciążenia sądowego budżetu – adwokaci zarobili 12 tysięcy 300 złotych. – To dla nas bardzo duże obciążenie – nie kryje prezes tutejszego sądu Adam Dominik.
W sądzie zamiast na ulicy
Na sądach ministra Zbigniewa Ziobry suchej nitki nie zostawiają też policjanci.
– Zamiast patrolować ulice i pilnować porządku, zajmujemy się konwojowaniem zatrzymanych. Przez to inne, poważniejsze interwencje muszą czekać na wolny patrol – mówi nadkomisarz Jacek Gałuszka, komendant policji z Oławy. I dodaje, że do dziś nie dostał ani złotówki na dodatkową benzynę do radiowozów.
Tylko w ostatni czwartek w Jeleniej Górze po południu trwało pięć spraw przed sądem 24-godzinnym. Zatrzymanych osób pilnowało aż 10 policjantów. O tylu mniej patrolowało ulice.
Gdy przed uruchomieniem szybkich sądów mundurowi zatrzymali pijanego rowerzystę pod Jordanowem Śląskim, odwozili go do domu, a następnego dnia wzywali na przesłuchanie. Teraz muszą przejechać prawie dwieście kilometrów. Najpierw odwożą go do najbliższej izby wytrzeźwień, czyli do Wrocławia. Stąd następnego dnia na przesłuchanie do komisariatu policji w Sobótce. Później czas na prokuraturę – tym razem w Strzelinie. Także w tym mieście sprawą zajmuje się sąd.
– Nie dla wszystkich wystarcza miejsca w naszych aresztach – mówi policjant z jednego z komisariatów pod Wrocławiem. Przykład? Mężczyznę zatrzymanego w Długołęce trzeba było zawieźć aż do Trzebnicy, bo tylko tam była wolna cela. Następnego dnia policjanci musieli odwieźć go do Oleśnicy na przesłuchanie. – Przyjdzie taki czas, że zabraknie policjantów do obsługiwania takich wycieczek – zżymają się w innym podwrocławskim komisariacie.
Ani minister Ziobro, ani żaden z jego zastępców, ani nikt inny z ministerstwa nie chciał rozmawiać o tym, czy 24-godzinne sądy są potrzebne.
– Zbieramy dane z kraju i szacujemy wydatki. Gdy do nas dotrą, przygotujemy raport na ten temat – zapowiedziała Joanna Dębek z Biura Informacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Liczba spraw w sądach 24-godzinnych

okręg wrocławski
378
okręg jeleniogórski
172
okręg świdnicki
171
okręg legnicki
169

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto