Adam Małysz ogłosił zakończenie kariery sportowej

Kinga Mierzwiak
(fot. Archiwum (Dybas/ Nowiny))
Małysz pierwszy raz w zawodach w skokach narciarskich wystartował w wieku 19 lat. Na swoim koncie ma cztery medale olimpijskie.

Adamowi Małyszowi w czwartek, 3 marca nie udało się zdobyć kolejnego medalu mistrzostw świata. Polak zajął na dużej skoczni w Oslo dopiero 11 miejsce. Tuż po zakończeniu konkursu Małysz w rozmowie z dziennikarzami TVP potwierdził, że w tym roku zakończy sportowa karierę.

- To był mój ostatni występ w mistrzostwach świata. 26 marca w pokazowych zawodach w Zakopanem skoczę po raz ostatni - powiedział Małysz po nieudanym konkursie na dużej skoczni w Oslo, na której zajął dopiero 11. miejsce, a był jednym z jego faworytów. W minioną sobotę na średniej skoczni w Oslo Adam wywalczył brązowy medal MŚ. Jak się okazuje był to ostatni krążek w jego wspaniałej karierze.

Zobacz upadek Małysza na zawodach w Zakopanem [wideo]

Na zawodach w Oslo nie zawiódł Stoch, który poszybował na odległość 131 m i był szósty. W serii finałowej role się odwróciły. "Orzeł z Wisły” znacznie się poprawił (130,5 m), a Stoch skoczył tylko 124,5 m, a dodatkowo zaliczył upadek. Ukończył zawody na 19 lokacie.

Dlatego ostatecznie uplasował się dopiero na 19 pozycji. 21 był z kolei Piotr Żyła (121 i 124,5 m). Konkurs wygrał Gregor Schlierenzauer, drugi był Thomas Morgenstern, a trzeci Simon Ammann.

Ostatni raz w oficjalnych zawodach 34-letni skoczek ma wystąpić 26 marca, kiedy w Zakopanem zostanie rozegrany konkurs "Skok do celu".

33-letni Małysz ma na swoim cztery medale olimpijskie - trzy srebrne i jeden brązowy. Na podium mistrzostw świata stanął sześciokrotnie, w tym cztery razy na najwyższym stopniu. Skoczek wygrał 39 konkursów Pucharu Świata.