Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

95 organizacji OPP z woj. ślaskiego straciło prawo do jednego procenta

Beata Sypuła
Aż 95 organizacji z województwa śląskiego wypadło z listy organizacji pożytku publicznego, uprawnionych przez ministra pracy do otrzymywania 1-procentowego odpisu z naszych podatków. Niektóre otrzymywały nawet kilkaset tysięcy złotych, a w sumie wszystkie skreślone dostały przed rokiem 1,2 mln zł. Wypadły z listy przez niedopełnienie obowiązków, jakie na organizacje pożytku publicznego nałożyła mająca już rok ustawa.

- Ustawa określiła nowe zasady tworzenia wykazu OPP, uprawnionych do korzystania z 1 proc., w tym obowiązek zgłaszania numeru rachunku bankowego do swoich urzędów skarbowych i weryfikowania jego poprawności - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Do 31 grudnia OPP musiały zweryfikować swoje dane w wykazie i zgłosić pisemne zastrzeżenia, jeśli nie były poprawne. To ważne - w tym roku każdy podatnik, wskazujący wybraną organizację pożytku publicznego, nie musi już w PIT podawać jej nazwy. Wystarczy numer wpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. 95 organizacji, które tego nie zrobiły, wypadły z listy Ministerstwa Pracy. Największe - ze względu na sumy otrzymane od nas ostatnio - to: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci z Pszczyny, Fundacja Sadyba z Bystrej, Fundacja dla Leczenia Dzieci i Dorosłych na Serce, Górnośląskie Centrum Medyczne z Katowic, Stowarzyszenie Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom z Bytomia, Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne Betel z Częstochowy, Stowarzyszenie dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych "Razem do celu" z Dąbrowy Górniczej, Świat Zwierzętom z Katowic, Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych "Start" z Katowic, Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka z Chorzowa oraz Fundacja "Wspólne Świętochło- wice" ze Świętochłowic.

Na tym nie koniec wymogów wobec OPP. Do 31 stycznia 2011 roku mogą poprawić lub uzupełnić numer konta podany w ubiegłych latach, wystarczy pisemne oświadczenie dla naczelnika urzędu skarbowego. Konta te zostaną zmienione do 15 lutego 2011 r. Kto tego nie zrobi - także może zapomnieć o pieniądzach dla podopiecznych. Wreszcie - tylko do 28 lutego 2011 r. organizacje pomocowe mogą zgłaszać pisemne zastrzeżenia do numerów kont bankowych, opublikowanych na liście ministra pracy.

- Co ważne, od 15 marca do 31 lipca 2011 r. numery rachunków bankowych nie podlegają zmianie, chyba że zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od OPP. Jeżeli w tym okresie nastąpi zmiana z ich winy, naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania zadeklarowanych przez podatników pieniędzy - ostrzega rzecznik Kasprzak.

W 2010 roku mieszkańcy woj. śląskiego wspomogli OPP kwotą 47 mln 75 tys. 11 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto