Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80 milionów: Padł pierwszy klaps [wideo]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
- Chcemy pokazać wewnętrzne piękno naszych bohaterów, a nie dopatrywać się błędów - powiedział Waldemar Krzystek, reżyser "80 milionów".

Jesień 1981 roku. PRL-owskie władze przygotowują się do wprowadzenia stanu wojennego. Konfrontacja z komunistami zdaje się nieunikniona.

Fabuła filmu "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka (czytaj: Waldemar Krzystek o facetach z jajami i Chcę zagrać w 80 milionach [wideo]) dotyczy jednego z najważniejszych wydarzeń opozycyjnych - wypłaty gigantycznej na ten czas kwoty 80 milionów przez trójkę solidarnościowych działaczy. Władze uznały, że nie była to zwyczajna wypłata, ale skok na bank.

- Postaramy się możliwie najwierniej odtworzyć tamtą historię i te postacie. To niesamowite, że siedzę dzisiaj tuż przed Stanisławem Huskowskim, którego zagram. To zobowiązuje - mówił Wojciech Solarz na konferencji prasowej. - Jednym z nękających mnie teraz problemów jest to, że dość wolno rosną mi wąsy. Nie wiem, czy panu Huskowskiemu też tak wolno rosną, choć wydaje mi się, że dobrani przez Waldemara Krzystka aktorzy pod względem psychofizycznym są podobni do postaci z tamtych czasów.

Będzie Józek zamiast Jurka

Spór o imię dla jednego z głównych bohaterów filmu, którego pierwowzorem był Józef Pinior, trwał dobrych kilka miesięcy. Dopiero dzisiaj okazało się, że Józek pozostanie jednak Józkiem.

- Teraz, z tej perspektywy, patrzymy na to wszystko zupełnie inaczej. Wtedy to była dramatyczna historia. Myślę tutaj przede wszystkim o naszym przyjacielu, Piotrze Bednarzu - opowiada. - Waldemar Krzystek jest od tej pory strażnikiem tamtej historii.

Tak było w latach 80.


Krzystek zdaje sobie sprawę z obciążenia historycznego, jakie na nim spoczęło. Ale jednocześnie, jak sam twierdzi, nie chce tworzyć laurki dla tamtych czasów.

- Lata 80. to był trudny okres. My chcemy jednak pokazać wewnętrzne piękno naszych bohaterów, a nie dopatrywać się błędów, jakie popełniali ludzie w tamtych czasach - mówił. - Nie będziemy doszukiwać się tego, kto współpracował z SB, a kto nie, bo nie o to chodzi. Spójrzmy na to, co dzieje się teraz i jak to wszystko spsiało.

Most Grunwaldzki wyłączony z ruchu

Przez dwa dni wrocławianie będą zmagać się z olbrzymimi utrudnieniami. Mogą tworzyć się korki, choć - jak zapewnia Wojciech Gryczyński z Wydziału Inżynierii Miejskiej Wrocławia - będzie dało się przejechać.

Objazd poprowadzono przez Most Pokoju, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Most Szczytnicki. Zawieszone będą linie 1 i 4, a autobusy pojadą zmienioną trasą (przez Rondo Reagana i Most Szczytnicki).

Ruch pieszych również zostanie wstrzymany, choć może się zdarzyć, że w awaryjnych przypadkach będzie możliwe przejście. Zmiany obowiązują 4 i 5 września.

- Wiemy, że to dla miasta duże utrudnienie. Mam nadzieję, że wrocławianie nam to wybaczą - dodał Krzystek.

Tłumy na moście

4 września na Moście Grunwaldzkim znajdzie się aż dwa tysiące statystów, którzy wcielą się w rolę triumfujących manifestantów. Dopiero następnego dnia odtworzona zostanie scena bitwy strajkujących z zomowcami. W ruch pójdą pałki i armatki wodne. Nie zabraknie kaskaderów.

- Chcieliśmy oddać prawdziwość tej sceny, dlatego brać w niej będą również udział prawdziwi policjanci, a będzie ich prawie pół tysiąca - wyjaśnia Marcin Kurek, producent filmowy. - W zajezdni wystąpią natomiast muzycy Filharmonii Wrocławskiej.

Film pt. "80 milionów" wejdzie na ekrany kin najprawdopodobniej w maju 2011 roku, tuż przed Festiwalem Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego budżet szacuje się na 7,5 mln złotych.


Obsada

Janek - Krzysztof Czeczot
Staszek - Wojtek Solarz
Piotr - Maciek Makowski
Frasyniuk - Filip Bobek
Kapitan Sobczak - Piotr Głowacki
Stary - Mariusz Benoit
Major Bagiński - Jan Frycz
Żegota - Krzysztof Stroiński
Biskup - Adam Ferency
Anka - Agnieszka Grochowska
Czajka - Antonina Choroszy
Marta - Olga Frycz
Maks - Marcin Bosak
Drukarz Bogdań Stroiński - Przemek Bluszcz
Matka Staszka - Marta Klubowicz
Zubek - Adam Cywka
Główna Kasjerka - Ewelina Paszke
Dyrektor Banku - Czarek Morawski
Kasjerka II - Bogusława Schubert
Tomek - Paweł Domagała
Docent - Krzysztof Dracz
Ojciec "Andrzej" - Szymon Nowak
Kobieta Kasia - Lidia Sadowa
Ojciec Anki - Krzysztof Globisz
Wiesiek - Lech Dyblik
Zakonnica - Sylwia Boroń
Dowódca na moście - Marcin Tyrol
Dyrygent - Christian Danowicz
Plastyk - Wojtek Rusin
"Szczurki trzy" - Bartek Firlet, Marek Kossakowski, Kamil Toliński

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto