Spis treści
Wdowie emerytury 2023. Próba 2.0
Obywatelski projekt wprowadzający tzw. renty wdowie został wpisany do sejmowego porządku obrad na pierwszym posiedzeniu w lipcu. Projekt ten odpowiada na postulaty Lewicy, która wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych zbierała podpisy pod projektem obywatelskim, ale jest to także ustawa oczekiwana przez wielu Polaków.
Problem w tym, że będzie to już drugie podejście do przyjęcia dodatku do emerytur dla seniorów, którzy stracili współmałżonka. Pierwszy projekt w tej sprawie trafił do Sejmu wiosną 2022 roku, jednak szybko trafił on do sejmowej zamrażarki. Tym razem projekt ma charakter obywatelki i po zebraniu ponad 200 tys. podpisów musi zostać wpisany do porządku obrad.
Pobierzesz emeryturę swoją i zmarłego małżonka
Projekt przewiduje, że wdowa lub wdowiec zachowa swoje świadczenie emerytalne, ale zyska możliwość powiększenia go o dodatkowe 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Możliwe byłoby także odwrócenie tej sytuacji, a więc wykorzystanie pełnej kwoty renty po zmarłym i połowy swojego świadczenia.
Obecne przepisy mówią o tym, że po śmierci małżonka możemy pozostać przy swoim świadczeniu lub przejść na rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka. W myśl nowej ustawy możliwe byłoby zatem uzyskanie 85 proc. renty po małżonku i 50 proc. własnej emerytury lub renty. Dlatego w wielu przypadkach odwrócenie tej reguły byłoby dla seniora korzystne, np. w sytuacji, gdy to zmarły pobierał za życia wyższą emeryturę.
Limity renty wdowiej
W ustawie mają pojawić się jednak pewne ograniczenia. Mówi się, że wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekraczać trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, co obecnie oznacza kwotę 7600 zł.
Z nowego rozwiązania skorzystać mogłoby nawet 1,5 mln emerytów, dla których waloryzacja emerytur przy wysokiej inflacji to za mało, aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego.
W okresie przedwyborczym możemy się spodziewać, że tego typu ustawa nie zostanie odrzucona, ale czy wejdzie w życie? Czas pokaże. Z pewnością takie rozwiązanie zostałoby docenione przez seniorów i niekoniecznie oznaczałoby znaczne zwiększenie wydatków dla budżetu państwa. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że koszty renty wdowiej byłyby niższe od 13. emerytury.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?