Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. Rocznica „Nocy Kryształowej” we Wrocławiu (PROGRAM)

Marcin Hołubowicz
Tomasz Hołod
W 75. rocznicę Nocy Kryształowej wrocławianie przejdą w marszu milczenia ulicami miasta. Odbędą się też różne warsztaty i przedstawienia. Dodatkowo 9 listopada przypada również Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Organizatorzy chcą uprzedzić marsz narodowców.

W Niemczech rządzonych przez nazistów, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, doszło do tzw. Nocy Kryształowej. Był to pogrom ludności żydowskiej w trakcie którego zginęło 91 osób. Bojówki nazistowskie wybijały szyby w mieszkaniach i sklepach należących do żydów. Spalono też jedną z największych niemieckich synagog, która mieściła się przy ul. Łąkowej we Wrocławiu.

Aby upamiętnić 75 rocznicę tego wydarzenia Fundacja Bente Kahan organizuje Dni Wzajemnego Szacunku. Będzie można obejrzeć wernisaż fotografii inspirowanych twórczością Brunona Schulza, wybrać się na wykład z rabinem czy zobaczyć spektakl „Pieśni z getta”.

W sobotę, 9 listopada, o godz. 19 spod Synagogi pod Białym Bocianem wyruszy Marsz Wzajemnego Szacunku. Z dziedzińca ludzie przemaszerują pod pomnik wzniesiony w miejscu spalonej synagogi przy ul. Łąkowej.

Wrocław: 200 osób uczciło marszem rocznicę Nocy Kryształowej (ZDJĘCIA)

W związku z obchodami 75 rocznicy Nocy Kryształowej przygotowane będą również inne wydarzenia. Plan W - wrocławskie porozumienie przeciwko uprzedzeniom - przygotowuje obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, który przypada na 9 listopada.

- Chcemy zwrócić uwagę władz na zbliżające się obchody Święta Niepodległości i przygotowywany z tej okazji marsz narodowców - mówi Grażyna Małkiewicz, jedna z organizatorek imprezy - Obawiamy się, że powtórzy się sytuacja z zeszłego roku, kiedy to doszło do ataku na squat Wagenburg i pobicia jego mieszkańców. Zauważamy również rosnącą liczbę niepokojących zdarzeń, które mają związek z ugrupowaniami nacjonalistycznymi - dodaje.

Grażyna Małkiewicz wymienia takie wydarzenia, jak zakłócenie wykładu profesora Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, próba zaatakowania Marszu Równości czy pojedyncze akty agresji skierowane w stronę obcokrajowców we Wrocławiu.

Zamaskowani sprawcy zaatakowali budynek przy ul. Na Grobli (ZDJĘCIA)

Jak tłumaczą organizatorzy, nie dążą do starcia siłowego z narodowcami, którzy 11 listopada organizują marsz. Dlatego swoje wydarzenia przygotowali na ten tydzień i postanowili połączyć je z obchodami rocznicy Nocy Kryształowej.

Program obchodów na drugiej stroni - ZOBACZ

Program obchodów 75 rocznicy Nocy Kryształowej we Wrocławiu:

6 listopada (środa, godz. 18:30); 7,8 listopada (czwartek, piątek; godz. 9:00 i 11:00)
PIEŚNI Z GETTA: spektakl dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, sala główna | Włodkowica 5a, Wrocław
Bilety: 12 zł | Rezerwacja: [email protected], tel. 71 782 81 23

Sobota, 9 listopada
17:10 – BRUNO SCHULZ – KLISZA WERK – TRANSGRESIONES, wernisaż wystawy fotograficznej, będącej kolejną odsłoną unikalnego eksperymentu twórczego nieformalnej żywieckiej grupy Klisza Werk założonej przez Mariusza Kubielasa. Skupia ona, prócz jego najbliższego współpracownika, Jakuba Grzywaka także wieloosobowy zespół modeli-aktorów, którzy od 2009 roku wspólnie inscenizują i utrwalają na kliszy fotograficznej parateatralne działania zainspirowane twórczością Brunona Schulza, kurator: Lidia Głuchowska
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, II piętro | Włodkowica 5a, Wrocław
Wstęp wolny
_18:00 – PIEŚNI Z GETTA _– elementem kanwy scenariusza są osobiste historie i fragmenty wspomnień. Jednym z założeń jest ukazanie czym była sztuka w getcie. W wielu gettach działały teatry, kawiarnie artystyczne, odbywały się koncerty. Sztuka dawała nadzieję, była ucieczką od otaczającej rzeczywistości, namiastką wolności, opisywała życie w getcie. Spektakl uświadamia, że sztuka może nadać znaczenie życiu człowieka, choćby w największej tragedii. Sceneriusz i reżyseria: Bente Kahan, obsada: Anna Błaut, Tomasz Kasiukiewicz, Igor Pietraszewski, scenografia: Yoav Rossano
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, sala główna | Włodkowica 5a, Wrocław
Wstęp wolny
_18:40 – „SPOTKANIE Z…” RABINEM KEVINEM HALEM _– wykład w języku angielskim
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, sala główna | Włodkowica 5a, Wrocław
Wstęp wolny
_19:00 – MARSZ WZAJEMNEGO SZACUNKU _– marsz na rzecz tolerancji i szacunku rozpocznie się na dziedzińcu przed Synagogą pod Białym Bocianem a zakończy spotkaniem pod pomnikiem wzniesionym w miejscu spalonej Synagogi na Wygonie (ul. Łąkowa)
Dziedziniec przed Synagogą pod Białym Bocianem | ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Niedziela, 10 listopada

17:00 – PROJEKCJA FILMU „PRZEJŚCIE” JANA LORENZA; dyskusja z twórcą i bohaterami filmu
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, sala główna | Włodkowica 5a, Wrocław
Wstęp wolny

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem - program:

6-8 listopada godz. 19.00 - Teatr Polski, scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Spektakl Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię. Adres: ul. Gabrieli Zapolskiej 3, wstęp 30/40 zł
8 listopada godz. 17:00 – DEBATA Bezpieczny Wrocław – wymyślmy go wspólnie, Adres: Panato, ul. Jedności Narodowej 68a, wstęp: wolny
9 listopada godz. 12:00 – WARSZTATY Akcja -> Reakcja. Jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami. Zapisy pod adresem e-mail: [email protected]
9 listopada godz. 20:00 – KONCERT Hurt, Ga-Ga Zielone Żabki, Zebra, Splendid Sound. Adres: Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 36, wstęp 15 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto