Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 lat wioślarstwa we Wrocławiu

Marian Pawlak
Tomasz Hołod / Polska Press Grupa
Wszystko, co związane z wioślarstwem, zaczęło się w 1945 roku, kiedy na gruzach przystani przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego zaczęło się organizować życie braci wioślarskiej AZS-u. Trwa to już 70 lat, historia ta wpisała się na stałe w historię Wrocławia i polskich wioseł.

Historia polskiego wioślarstwa we Wrocławiu to historia 23 olimpijczyków tutaj wychowanych. Zaczęło się w 1952 roku w Helsinkach, a później były Melburne 1956, Tokio 1964, Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980, Barcelona 1992, Pekin 2008 (srebrny medal Pawła Rańdy w czwórce bez sternika wagi lekkiej) i Londyn 2012.

Tutaj wychowali się medaliści mistrzostw świata i mistrzostw Europy: Z. Schwarzer, H. Jagodziński, M. Siejkowski, K. Naskręcki, S. Kozera, B. Mainka, Z. Ślusarski, P. Rańda, a także medaliści akademickich mistrzostw świata, całe pokolenia wioślarzy od Z. Schwarzera poprzez W. Szymerowskiego, A. Mulkę, P. Rańdę, G. Pawlaka i K. Martynę.

Zawodnicy wrocławskiego wioślarstwa zdobywali na przestrzeni tych lat wiele tytułów mistrza Polski, nasz sport w klubach był zawsze sportem kwalifikowanym. Dla braci studenckiej organizowaliśmy spływy wioślarskie oraz rywalizację ósemek Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, która zaczęła się w 1996 roku i trwa do dziś (19 edycji).

Sekcja wioślarska i ludzie z nią związani byli pomysłodawcami mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim. Początek Ergowioseł to 1992 rok. Tylko raz ich nie organizowaliśmy, a było to w roku 2015. Prawdziwymi gwiazdami tych zawodów byli nasi zawodnicy: Maciej Siejkowski i Paweł Rańda. W 2009 roku byliśmy organizatorem Akademickich Mistrzostw Europy, które odbyły się w Kruszwicy.

W ostatnim okresie doszło do dużych zawirowań w naszym klubie na linii z Politechniką, a skończyło się to tym, że sekcja wioślarska musiała przenieść się na przystań przy ul. Na Grobli (dawna przystań Juwenii).

Mamy świadomość, że nie jest to całą historią wioślarstwa we Wrocławiu, ale pisane przez wioślarki i wioślarzy własne wspomnienia są też ciekawe i w jakimś małym stopniu pokazują atmosferę tych 70 lat. To wydanie jest w przygotowywaniu i ukaże się na jubileuszu. Dla organizacji Jubileuszu powstał komitet organizacyjny pod kierownictwem Sławomira Lejmana, a patronat honorowy nad jubileuszem przyjęli Prezydent Wrocławia, Marszałek Województwa i Prezes PZTW. Uroczystości odbędą się w dniach 26 i 27 września na przystani Na Grobli 30/32.

W ramach obchodów w sobotę o godz. 15 odbędą się regaty Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, a o godz. 17:30 gala jubileuszowa. W niedzielę o godz. 9:30 będą kontynuowane regaty.

Marian Pawlak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto