Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500 plus w Chodzieży: 36 rodzin musiało zwrócić otrzymane pieniądze

Redakcja
Rodziny tracą świadczenie 500+ i muszą oddawać część pobranych pieniędzy. Powód? Nie poinformowały urzędników o zmianie swojej sytuacji i dochodów

Wiele rodzin w Wielkopolsce straciło już prawo do pobierania „500 plus” na pierwsze dziecko i musi oddać bezprawnie przyjęte świadczenia. Wszystko dlatego, że urzędy skarbowe aktualizują informacje o świadczeniobiorcach i często okazuje się, że nie poinformowali oni o zwiększeniu swoich miesięcznych dochodów.

Czytaj też: 500 PLUS NA KAŻDE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

Miejski Ośrodek Społeczny w Chodzieży wydał 36 decyzji o nienależnym pobieraniu świadczenia przez rodziny, które korzystały z niego w okresie zasiłkowym 2016-2017.

- Wydając decyzję o przyznaniu świadczenia zawsze przekazujemy rodzinom specjalne pouczenie. Jest w nim zawarta m.in. informacja na temat kwestii, o których rodzina powinna informować gminę. Niestety, nie zawsze się tak dzieje... - mówi Barbara Krawiec z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Dodajmy, że z programu „500 plus” korzysta aktualnie 1050 chodzieskich rodzin. Świadczenie otrzymuje 1546 dzieci.

Weryfikacja w skarbówce
Podobna sytuacja ma miejsce w całym naszym regionie. Tracący świadczenie „500 plus” to głównie te osoby, które otrzymują pieniądze na pierwsze dziecko i zaczynają przekraczać próg dochodowy „na osobę w rodzinie”. Wynosi on 800 złotych, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego wzrasta do 1200 złotych.

Konieczność zwracania pieniędzy z „500 plus” jest efektem współpracy regionalnych ośrodków pomocy rodzinie z urzędami skarbowymi, a także nowych przepisów „uszczelniających” rządowy program.

W pobliskim Wągrowcu świadczenia powinny zwrócić 33 rodziny. Do tej pory zrobiło to 28 z nich. Niektórzy oddają należności w ratach. Okres, za który muszą zwracać pieniądze, sięga zwykle kilku miesięcy.

- Przyczyn może być wiele. Niekiedy ktoś nie zgłasza, że zmieniła się jego sytuacja rodzinna, a niekiedy zapomina poinformować o tym, że przez pewien czas zarabiał więcej. Wszystkie kwestie, związane z osiąganymi dochodami, można w łatwy sposób zweryfikować w urzędzie skarbowym, na podstawie rozliczeń PIT. Czasem bywa tak, że rodzina traci prawo do świadczenia jedynie na pewien okres, a później może ponownie złożyć wniosek o jego przyznanie - tłumaczy Barbara Krawiec z chodzieskiego MOPS.

Odbierają "500 plus"
O to ile świadczeń 500 plus zostało odebranych w skali całej Wielkopolski, zapytaliśmy Urząd Wojewódzki. Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego, określa problem jako marginalny - biorąc pod uwagę, że od początku działania programu wielkopolskim rodzinom przekazano już ponad 4 mld zł, a nienależnie pobrane świadczenia to 0,00039 proc. ogółu wsparcia.

- Zgodnie z danymi zamieszczonymi w przesłanych przez gminy sprawozdaniach z realizacji programu „Rodzina 500+” (według stanu na koniec grudnia 2017 r.), stan należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wynosił 1 601 658 złotych- mówi Stube. I dodaje, że szczegółowymi danymi dotyczącymi przyczyn utraty świadczenia dysponują poszczególne gminy.

Zobacz też: Jak dbać o mięśnie brzucha po ciąży?

Źródło: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto