Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

34. Przegląd Piosenki Aktorskiej trwa do 24 marca we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Grupa MoCarta
Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Grupa MoCarta A. Wencel/PPA
Nie jest sztuką konstruowanie festiwalu z gwiazd, bo to robią wszyscy organizatorzy festiwali. – Stawiamy na kreowanie nowych wydarzeń i prowokowanie spotkań artystów – twierdzi Konrad Imiela, dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

34. edycja święta piosenki interpretowanej przez artystów scen teatralnych startuje w piątek 15 marca we Wrocławiu. Zacznie się koncertem wyróżniającym ten festiwal spośród innych – konkursem aktorskiej interpretacji piosenki, w którym o laur Złotego Tukana i 10 tys. euro powalczy dwadzieścioro uczestników wyłonionych w eliminacjach, rekomendowanych do konkursu przez władze uczelni oraz wybranych przez Radę Artystyczną Przeglądy na podstawie swoich dotychczasowych osiągnięć.

W tym roku organizatorzy zadbali o tych, którym nie udało się kupić biletów na konkursowe wydarzenia. – Drugi etap konkursu i koncert finałowy odbywają się w salach na kilkaset osób, a bilety na nie sprzedają w pierwszej kolejności – mówi Konrad Imiela. – Dlatego w tym roku oba koncerty będą transmitowane w internecie (www.ppa.wroclaw.pl) – dodaje.

Wielbiciele gwiazd nie powinni czuć się zawiedzeni, bo gwiazdy na PPA oczywiście wystąpią. Wśród nich: Meow Meow – gwiazda głównego nurtu sławnego festiwalu w Edynburgu, charyzmatycznie interpretująca utwory, Asaf Avidan – izraelski poeta rocka, u nas znany z przeboju „One Day”, emitowanego na falach radiowych i w internecie, który wystąpi tylko ze swoją gitarą, Stanisława Celińska, Barbara Krafftówna, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Groniec, wrocławska grupa Karbido z Jurijem Andruchowyczem.

Gościem specjalnym PPA będzie dostojna jubilatka – obchodząca 90. urodziny Alina Janowska. Członkini Kapituły im. Aleksandra Bardiniego od lat jest związana z PPA, w tym roku Konrad Imiela reżyseruje „Urodziny u Aliny. Benefis Aliny Janowskiej”. Znanej aktorce utwory napisane specjalnie dla niej, a także piosenkę z serialu „Wojna domowa” (w serialu Alina Janowska zagrała jedną z głównych ról) czy „Czerwone jabłuszko” z „Zakazanych piosenek” zaśpiewają m.in.: Justyna Antoniak, Kinga Preis, Ewa Szlempo, Wojciech Malajkat, Jadwiga Basińska i Dariusz Basiński z kabaretu Mumio, Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, Formacja Chłopięca „Legitymacje”, a także kwartet dyrektorów Przeglądu: Roman Kołakowski, Wojciech Kościelniak, Konrad Imiela, Andrzej Kuryło. – Krzysztof Janczar, Paweł z „Wojny domowej”, zaśpiewa w duecie z Wojciechem Malajkatem piosenkę dla pani Aliny – uśmiecha się Konrad Imiela.

Stanisława Celińska zaśpiewa w projekcie muzycznym "Nowa Warszawa", sygnowanym przez Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Usłyszymy melodie Władysława Szpilmana, Stanisława Sojki, Czesława Niemena, a nawet Davida Bowiego.

Podobno najśmieszniejszym koncertem tego Przeglądu będzie "Zamach na MoCarta", w którym wystąpią: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Grupa MoCarta, a usłyszymy piosenki m.in.: Jeremiego Przybory, Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, Agnieszki Osieckiej.

Mamy dla Czytelników dobre wiadomości. Kto nie kupił jeszcze biletu na wymarzony koncert, wciąż ma okazję, choć na PPA sprzedano już 12 tysięcy biletów. – Warto wybrać się na „Minsk – Kiev – Wrocław Ex 20:13” – projekt autorstwa muzyków grupy Karbido z artystami z Ukrainy i Białorusi (to zespół Dakha Brakha, Jurij Andruchowycz, Port Mone) oraz Kitty Yo i Barbara Third-Riven z norweskiej grupy Female Voices Quartet – zachęca Konrad Imiela.

60. urodziny świętować będzie Lecha Janerka, poeta rocka. Janerka, co prawda, nie wystąpi na scenie, ale jego piosenki śpiewać będą aktorzy: Magda Kumorek, Emose Uhunmwangho, Janusz Chabior, Marcin Czarnik, Mariusz Drężek, Adrian Kąca, Mariusz Kiljan, Tomasz Leszczyński, Maciej Maciejewski, Bartosz Porczyk, Michał Staszczak, Łukasz Wójcik. Całość reżyseruje Cezary Studniak, który również wystąpi w koncercie.

– Wychowałem się na piosenkach Lecha Janerki, większość znam na pamięć. Zachwyca mnie jego poezja nieoczywista, analizowanie sytuacji. Tytuł koncertu „Niekoniecznie jest źle” pochodzi oczywiście z piosenki Janerki „Niewalczyk” – opowiada Cezary Studniak. Lech Janerka potrafi wyłuskać wartości pozwalające na funkcjonowanie w życiu – uśmiecha się.

Konrad Imiela „sprowokował” artystyczne spotkanie Matyldy Damięckiej, która wystąpiła w zeszłorocznym koncercie finałowym, z Wojciechem Waglewskim. Tak powstał koncert „Matylda Damięcka BOWIE First Step”, poświęcony Davidowi Bowie.

Kto ceni Ninę Simone, amerykańską piosenkarkę, pianistkę, powinien koniecznie wybrać się na koncert „Moja Nina”. W tym „trochę koncercie, trochę monodramie” wystąpi Monika Mariotti, opiekę wokalną sprawuje Katarzyna Groniec, a bilety jeszcze można kupić.

The Vocal Orchestra nie używają instrumentów, tylko beatboksują, klaszczą i tupią. Po prostu śpiewają, a sprawcą zamieszania jest beatboxer Shlomo z Wielkiej Brytanii, wirtuoz wydawania dźwięków.

Swoje drugie życie pokaże Monika Dryl, aktorka m.in. serialowa(„Złopotoplscy”, „Faceci do wzięcia”). – To urzekająca osobowość, wystąpi z zespołem Siara (Agnieszka Szczepaniak i Agnieszka Lach), koncert będzie improwizowany – mówi Konrad Imiela.

Koncert galowy pt. „Zawsze gorzej może być” – piosenki Jerzego Wasowskiego, który w tym roku świętowałby setną rocznicę urodzin, reżyseruje Paweł Miśkiewicz, śpiewają tylko kobiety: Stanisława Celińska, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Beata Fudalej, Kinga Preis, Krystyna Tkacz, Anna Chodakowska, Maja Kleszcz, Iwona Konieczkowska, Magdalena Śniadecka-Skrzypek. Panie zaśpiewają piosenki układające się w opowieść o wiecznej tęsknocie, pragnieniu miłości.

Gala w sobotę 23 marca będzie rejestrowana dla telewizyjnej Dwójki, która pokaże koncert już następnego dnia – w niedzielę 24 marca.

Wśród zagranicznych gości pojawi się Chloé Lacan, akordeonistka śpiewająca, scatująca, wrzeszcząca, swingująca i gwiżdżąca oraz grupa Les Grandes Gueules – kwartet łączący jazz z muzyką barokową i etnicznymi dźwiękami. Jak brzmi ta mieszkanka, przekonajcie się sami.

Nie zabraknie oczywiście artystów Nurtu OFF, walczących o Tukana Nurtu OFF. Na ich spektakle – koncerty bilety są po złotówce.

Klubem Festiwalowym będzie Nietota przy ul. Kazimierza Wielkiego 50 (w pobliżu przejścia podziemnego na ul. Świdnickiej). Tam też będą koncerty.

16 marca o godz. 23 wystąpi Pola Trąbińska, zeszłoroczna finalistka konkursu aktorskiej interpretacji piosenki z pięcioosobowym składem muzyków, 18 marca o godz. 22.30 – Jakub Pawlak z akordeonem, 24 marca o godz. 22 – Bartek Miarka, który gra także w koncercie Katarzyny Groniec „Wiszące ogrody już się przeżyły”.

PROGRAM 34. PRZEGLĄDU PIOSENKI AKTORSKIEJ
15 marca, piątek
g. 17 – II etap Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
Sala Koncertowa Radia Wrocław, ul. Karkonoska 10
bilety 25 i 35 zł

g. 21.30 – Matylda Damięcka BOWIE first step
Dyrekcja muzyczna: Wojciech Waglewski
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 25, 35 i 45 zł

g. 19 i 22 – OFF „1:1”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

16 marca, sobota
g. 16 – The Vocal Orchestra
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 30 zł

g. 18 – Meow Meow „Beyond Glamour” (The Absinthe Tour)
Scena Kameralna Teatru Polskiego, ul. Świdnicka 28
bilety 35 i 45 zł

g. 20 – „Niekoniecznie jest źle” – piosenki Lecha Janerki
Impart, ul. Mazowiecka 17
bilety 40 i 50 zł

g. 18 i 22 OFF „Kosmiczne koty”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł
g. 20 OFF „Stukotronika”
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
bilety 1 zł

17 marca, niedziela
17:00 „Moja Nina” Teatr Konsekwentny
Scena Kameralna Teatru Polskiego, ul. Świdnicka 28
UWAGA, W SPEKTAKLU UŻYWANY JEST STROBOSKOP
bilety 25 i 35 zł

g. 19 – Urodziny u Aliny. Benefis Aliny Janowskiej
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 40, 50 i 60 zł

g. 19 – „Niekoniecznie jest źle” – piosenki Lecha Janerki
CS Impart, ul. Mazowiecka 17
bilety 40 i 50 zł

g. 21 – Siara, czyli Monika Dryl z zespołem
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 30 zł

g. 19 i 22 OFF „Watermelon”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

18 marca, poniedziałek
g. 18 – Les Grandes Gueules "Les exercices de styles en chansons”
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety 30 zł

g. 20 – Asaf Avidan Acoustic
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 70, 100 i 120 zł

g. 18 i 22 OFF „Set of Structures”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

g. 20 OFF „Urban Sounds”
Klubogaleria Szajba, ul. św. Antoniego 2-4
bilety 1 zł

19 marca, wtorek
g. 18 – Bourgeois & Maurice „Sugartits”
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 30 zł

g. 20 – „Nowa Warszawa”
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 30, 40 i 50 zł

g. 19 i 22 OFF „Bocian i Lola”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

20 marca, środa
g. 17.30 i 20.30 – Zamach na MoCarta
Impart, ul. Mazowiecka 17
bilety 60 i 80 zł

g. 20 – MINSK – KIEV – WROCŁAW Ex 20:13
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 20, 30 i 35 zł

g. 18 i 22 OFF „Pasja: cała ta chujowa piosenka aktorska”
Mała Scena Teatru Muzycznego Capitol, ul. Piłsudskiego 72
bilety 1 zł

g. 20 OFF „Jolie”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

21 marca, czwartek
g. 18 – Chloé Lacan „Plaisires solitaires”
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety 30 zł

g. 20 – The Les Clöchards
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 35 zł

g. 18 OFF „Caradiso”
Scena na Strychu, Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 1 zł

g. 20 OFF „Wierzę Wierze”
Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
bilety 1 zł

22 marca, piątek
g. 18 – Koncert Finałowy
Impart, ul. Mazowiecka 17
bilety 60 i 70 zł

23 marca, sobota
g. 16 i 20 – Koncert Galowy „Zawsze gorzej może być” – piosenki Jerzego Wasowskiego
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 120, 170 i 200 zł

g. 17.30 – „Karuzela” – Osiecka, Kaczmarski i Tuwim po norwesku
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
bilety 35 zł

24 marca, niedziela
g. 16 i 20 – Koncert Galowy „Zawsze gorzej może być” – piosenki Jerzego Wasowskiego
Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3
bilety 120, 170 i 200 zł

g. 18 – Katarzyna Groniec „Wiszące ogrody już się przeżyły”
Impart, ul. Mazowiecka 17
bilety 40 i 50 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto