Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14. edycja Portu Wrocław coraz bliżej

Redakcja
W tym tygodniu rozpocznie się tradycyjne odliczanie pięćdziesięciu dni do kolejnej, czternastej już edycji literackiego Portu Wrocław. W tym roku festiwal rozpocznie się 17 kwietnia.

Jest to jeden z najważniejszych literackich festiwali nie tylko w Polsce ale i w naszej części Europy. Czternastej edycji imprezy przyświecać będzie hasło godne promującego sztukę czytania festiwalu - „Zaczytać się na zabój”.

- Tegoroczny Port może być zaskoczeniem dla tych, którzy przyzwyczaili się do multimedialnej oprawy. W tym roku kładziemy nacisk na słowo – opowiada Artur Burszta, dyrektor festiwalu.

W ramach imprezy odbędzie się kolejna edycja turnieju „Nakręć wiersz” i równoległy konkurs „Etiuda z wierszem”, w którym zobaczymy prace wrocławskich studentów ASP. Organizujące imprezę Biuro Literackie zaplanowało także filmowe warsztaty pod tajemniczą nazwą „Złodzieje wierszy”.

- Wśród zagranicznych gości zobaczymy Czechów i chyba najbardziej rozpoznawalną postać czeskiej literatury – Jachyma Topola – mówi Artur Burszta.

Photo Day 2.0 we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych! Sprawdź!

Poza tym w ciągu trzech dni festiwalu m.in.: podsumowujące ubiegły rok „Dożynki 2008”, „Mały Port” będący propozycją dla uczniów podstawówek i gimnazjów uczestniczących w „Szkole z poezją” oraz debata o pokoleniu poetów debiutujących po 1989 roku. A w finale zobaczymy zespół Ballady i Romanse rekomendowany przez dyrektora festiwalu jako najciekawszy debiut ostatnich miesięcy.

- W tym roku mija pięć lat odkąd Artur Burszta przypłynął z Portem Literackim do naszego miasta, efekty tej współpracy przerosły nasze oczekiwania – mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Wcześniej, od 1996 roku impreza odbywała się w Legnicy. Jednak z każdą edycją festiwal nabierał coraz większego rozmachu.

- Pierwsza wrocławska edycja zebrała czterysta osób, wystarczył nam wtedy Teatr Współczesny, w ubiegłym roku było już około tysiąca uczestników. Impreza została przeniesiona do Teatru Polskiego – mówi Artur Burszta.

Piąta edycja Portu organizowana we Wrocławiu to także czas na podsumowanie działalności Biura Literackiego, które w dwa lata zrealizowało większość pięcioletnich planów.

Luncheon, Requiem, Behavior na jednej scenie, czyli "Wrocław muzyką stoi 2.0". Zapraszamy na drugą edycję imprezy!

- Wyznaczyłbym trzy główne zadania, w tym utrzymanie wiodącej pozycji na rynku wydawniczym i rozwijanie projektów edukacyjnych – mówi Burszta.

Ważnym przedsięwzięciem podjętym przez Biuro Literackie jest też wykreowanie Portu Wrocław na znaczące w całej Europie wydarzenie literackie.

- Na festiwal przyjeżdżają ludzie z całej Polski, w Europie ma on olbrzymi potencjał. To może być impreza, z którą Wrocław będzie w kolejnych latach bardzo mocno kojarzony – podsumowuje dyrektor festiwalu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto