Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie polskiego Westerplatte. Rekonstrukcje, gry i sadzenie łąki z okazji jubileuszu dla Polski

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
100-lecie polskiego Westerplatte. Rekonstrukcje, gry i sadzenie łąki z okazji jubileuszu
100-lecie polskiego Westerplatte. Rekonstrukcje, gry i sadzenie łąki z okazji jubileuszu Muzeum II Wojny Światowej/Facebook
14 marca 1924 roku - to niezwykle ważna data dla naszego kraju i Gdańska. Tego dnia dzięki decyzji Rady Ligi Narodów teren półwyspu Westerplatte został przyznany Polsce. W związku z tą okrągłą rocznicą Muzeum II Wojny Światowej zorganizowało w dniach od 14 do 16 marca uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat i postaci kluczowe dla pozyskania terenu.

Ważny jubileusz dla Polski i Gdańska

Polska, zgodnie z deklaracją prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, miała odzyskać wolny dostęp do morza po zakończeniu I wojny światowej. Procesy legislacyjne jednak trwają, a Polacy woleli nie czekać na oficjalne postanowienia i rozpoczęli proces pozyskiwania gruntów w Gdańsku. Część z nich znajdowała się na półwyspie Westerplatte. Przedstawicielem polskich interesów był w tej sprawie Mieczysław Jałowiecki. Dzięki tym działaniom później mogła tutaj powstać Wojskowa Składnica Tranzytowa.

ZOBACZ TAKŻE: Po raz drugi wyruszyli w Ekstremalną Drogę Krzyżową z Kartuz. W tym roku o wiele więcej osób zdecydowało się podjąć wyzwanie

- W 1922 r. wysoki komisarz Ligi Narodów zobowiązał Wolne Miasto Gdańsk do wyznaczenia miejsca, w którym strona polska mogłaby swobodnie odbierać i składować materiały wojskowe z zagranicy. Taką możliwość zapewniono tymczasowo na wyspie Holm (Ostrów). Docelowo wskazano jednak przestrzeń w obrębie ujścia kanału portowego. Dwa lata później doprecyzowano, że polska placówka znajdzie się na półwyspie Westerplatte. Decyzją Rady Ligi Narodów teren ten został oficjalnie przyznany Polsce 14 marca 1924 roku - czytamy na stronie Muzeum II Wojny Światowej.

Obchody 100-lecia polskiego Westerplatte

W związku z tym od 14 do 16 marca br. trwają uroczystości związane z okrągłą rocznicą pozyskania przez Polskę Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało z tej okazji liczne atrakcje. Uczestnicy mogli m.in. przejechać się na Westerplatte zabytkowym autobusem Krupp i wziąć udział w grze terenowej wraz z grupą rekonstrukcyjną.

Była także okazja, aby porozmawiać z archeologami MIIWŚ przy ich dwóch wystawach. To "Wartownia nr 5" oraz "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". Pracownicy Działu Zbiorów opowiadali natomiast o zabytkowej armacie polowej przy masztach flagowych w okolicy pomnika.

Zwieńczeniem uroczystości będzie akcja "Zasiej Łąkę kwietną" współorganizowana z Młodzieżową Radą Muzeum oraz wolontariuszami. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 na drodze prowadzącej do promenady nadmorskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100-lecie polskiego Westerplatte. Rekonstrukcje, gry i sadzenie łąki z okazji jubileuszu dla Polski - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto