Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł brat Elizeusz, ostatni polski pustelnik. Mieszkał na wzgórzu Cierniak w Kotlinie Kłodzkiej. Żył w odosobnieniu, by służyć Bogu

Alina Gierak
Alina Gierak
Brat Elizeusz już za życia był legendą.
Brat Elizeusz już za życia był legendą. Dariusz Gdesz/Polska Press
Był skromnym, żyjącym zgodnie z naturą, pogodnym i oddanym Bogu człowiekiem. Przez 23 lata mieszkał w sam, w małej chatce na Wzgórzu Cierniak w Kotlinie Kłodzkiej. Zmarł po długiej chorobie. O jego śmierci poinformowała parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czerwonej Wodzie. Obejrzyjcie zdjęcia naszego fotoreportera Dariusza Gdesza. Tak zapamiętamy brata Elizeusza.

Spis treści

Pustelnik ze Wzgórza Cierniak

Brat Elizeusz był jedenastym pustelnikiem zamieszkującym na Wzgórzu Cierniak w Kotlinie Kłodzkiej.

Skończył szkołę ogrodniczą i przez krótki czas pracował w zawodzie. Przez kolejne lata mieszkał w klasztorach w Zakopanem, Przemyślu, Krakowie i Częstochowie. Pracował również jako opiekun osób niepełnosprawnych. Zawsze jednak lubił samotne życie. Swoje pustelnicze życie rozpoczął w Wambierzycach, gdzie jednak w jego mniemaniu było zbyt wielu ludzi. Tak po 3 latach trafił na Wzgórze Cierniak – czytamy na stronie diecezji świdnickiej.

Brat Elizeusz postanowił kontynuować tamtejszą tradycję pustelniczą sięgającą 1853 roku. Był jedenastym pustelnikiem żyjącym w tym miejscu. Skromny domek pomogli mu zbudować leśnicy, opiekowali się nim okoliczni mieszkańcy i pracownicy Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Nie można tak od razu pójść do pustelni. Dojrzewałem do tej decyzji od wielu lat (...) W którymś momencie postanowiłem pójść za głosem serca i zdecydowałem się na życie pustelnicze. (...) W ciągu dnia jest praca przy kaplicy albo przy pustelni. Wodę noszę ze źródełka z drugiej strony góry. Czasem schodzę w dół i pomagam przy różnych pracach. Dostaję za to posiłek lub niewielkie wynagrodzenie „co łaska”. Nie mam piły... Robię też ikony. Po południu piszę. Opisuję życie pustelnicze, notuje swoje myśli - opisywał brat Elizeusz swój dzień Zbigniewowi Piotrowiczowi, prowadzącemu bloga o Kotlinie Kłodzkiej.

Pogrzeb brata Elizeusza

Brat Elizeusz Janikowski zmarł po długiej chorobie, rankiem 10 czerwca. Kilka tygodni przed śmiercią, będąc już w stanie terminalnym, złożył śluby wieczyste.

Uroczystość odbyła się 12 maja 2023 roku w parafii Wniebowzięcia NMP w Czerwonej Wodzie, gdzie pustelnikiem opiekowała się rodzina. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy stan zdrowia pustelnika pozwoli mu na publiczne złożenie profesji. Odbyła się msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, na której jednak pojawił się brat Elizeusz.

Pogrzeb brata Elizeusza odbędzie się 14 czerwca o godz. 14.00 na cmentarzu w Radochowie w Kotlinie Kłodzkiej.

Kaplica i pustelnia na Wzgórzu Cierniak

Według historyków brat Elizeusz jest już jedenastym pustelnikiem na Cierniaku.

Wzgórze Cierniak (595 m npm) usytuowane jest w Górach Złotych, w Kotlinie Kłodzkiej. U podnóża jego zboczy znajduje się Radochów, niewielka wieś sąsiadująca z Lądkiem - Zdrojem.

Na szczycie góry w 1849 roku Antoni Wachsmann, ówczesny sołtys Radochowa zbudował kaplicę w podzięce za cudowne ozdrowienie z ciężkiej ospy.

Góra stała się sławna wśród licznych pielgrzymów więc fundator dwa lata później wybudował nową, murowaną kaplicę, a następnie w 1854 roku rozbudował ją.

Wieść o cudownym miejscu przyciągnęła pierwszego pustelnika. Jak podają źródła, był nim Ernö Haucke, który zamieszkał na Cierniaku 14 maja 1853 roku.

Ostatni zaś - dziesiąty w kolejności - przebywał na wzgórzu w latach 1938-1946. Później przeniósł się w okolice pobliskiej Jaskini Radochowskiej, gdzie uprawiał rabarbar, gotował z niego kompot i rozdawał za datki odwiedzającym to miejsce turystom.

Po nim był brat Elizeusz, który zamieszkał w chatce na wzgórzu. Opiekował się kaplicą, którą odnowili mieszkańcy w latach 90. XX wieku.

Zrobili renowację malowideł, naprawili i ufundowali w kaplicy nowe kamienne stopnie. Obecnie jest ich 220 i każdy ma wyryty napis upamiętniający fundatora. Wyjątkiem jest stopień czternasty z tajemniczym gotyckim napisem „Polnische Freundschaft” (Polska Przyjaźń).

Jak dojść do kaplicy zobacz tutaj

Ostatni polski pustelnik

Brat Elizeusz był ostatnim w Polsce mężczyzną - pustelnikiem, oficjalnie uznawanym przez Kościół. W całym kraju jest jeszcze osiem kobiet - pustelnic.

Przedtem było kilku znanych pustelników, między innymi: Andrzej Świerad, Benedykt, Pięciu Braci Męczenników z Wielkopolski, Jan z Dukli. W XX wieku był jeden wybitny pustelnik – o. Piotr Rostworowski.

Na świecie żyje kilkanaście tysięcy pustelników i pustelnic. Mieszkają w odosobnieniu w przygotowanej przez siebie pustelni. Nie prowadzą działalności duszpasterskiej, ograniczają kontakty z ludźmi do minimum, poświęcają się jedynie życiu w samotności, milczeniu i kontemplacji.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto