MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Regionalny Magurzanie. " To jest nasz najbardziej obfity w nagrody sezon" [ZDJĘCIA]

Jakub Marcjasz
Ostatnie miesiące to największe pasmo sukcesów w 32-letniej historii Zespołu Regionalnego „Magurzanie”.

- To jest nasz najbardziej obfity w nagrody sezon - nie ma wątpliwości kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Magurzanie”, Elżbieta Konior.

Jej słowa nie dziwią, bo w przeciągu ostatniego roku co chwilę można było usłyszeć o kolejnych nagrodach, które powędrowały w ręce zespołu. Ostatni sukces to Złota Ciupaga podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ale po kolei... W czerwcu ubiegłego roku, podczas uroczystej gali 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, reprezentanci Łodygowic otrzymali nagrodę w kategorii zespołów folklorystycznych.

- To jest najważniejsze wyróżnienie dla zespołów folklorystycznych i przyznawane tylko raz - podkreśla Elżbieta Konior.

Kilka miesięcy później, bo w październiku, zespół otrzymał Grand Prix na 32. Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego, który od 1984 roku odbywa się w Rzeszowie.

- To było duże wyróżnienie, a także zaskoczenie, bo nagrody zdobywają tam zazwyczaj zespoły bardzo tradycyjne, często niedotknięte ręką choreografa, bo taki z założenia jest to konkurs - zwraca uwagę kierownik „Magurzan”.

Do osiągnięć tegorocznego sezonu należy zaliczyć także wydanie drugiej płyty przez zespół. Na krążku „Czuwanie z Pieśnią” znalazły się dawne zapomniane pieśni religijne okresu Wielkiego Postu. Część pieśni wykonana jest a capella, co nawiązuje do symbolicznego „zawiązania dzwonów” w okresie Triduum Paschalnego.

- To był dla nas wyjątkowy czas - wspomina pracę nad materiałem Elżbieta Konior.

Na przełomie lipca i sierpnia „Magurzanie” uczestniczyli w 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, gdzie zdobył główną nagrodę, czyli Złote Żywieckie Serce za program „Hołdamas po młócce”. W tej inscenizacji artyści zaprezentowali m.in. tańce górali żywieckich improwizowane. O co chodzi?

- Tancerze zostali nauczeni jakiegoś zasobu kroków, m.in. poprzez oglądanie starych nagrań z potańcówek, dzięki czemu mogli nauczyć się tej stylistyki. Występując na scenie członkowie zespołu nie mają narzucone co mają robić, ale każdy sam decyduje o kolejnych krokach. To sprawia, że bardzo dużo rzeczy wychodzi w trakcie, pojawiają się jakieś własne wyrobione ruchy, kroczki, każdy nadaje swojemu występowi własny styl - opowiada Elżbieta Konior, która wprowadziła elementy improwizacji do programu „Magurzan” trzy lata temu. - Zależało mi, aby tancerze tańczyli nie tylko w ramach układu choreograficznego, który jest narzucony w zespole, ale też potrafili na różnych imprezach - na przykład rodzinnych - pokazać, jak taniec może wyglądać. Myślę, że to się udaje coraz bardziej, to dopiero początek, ale jak widać dobrze im to idzie - chwali członków zespołu pani kierownik.

Umiejętności zespołu doceniło także jury 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, przyznając zespołowi Złotą Ciupagę.

- Myślę, że to efekt dopełnienia doświadczenia starszej kadry i zapału jej młodszej części - zdradza przepis na sukces Elżbieta Konior, która sama niebagatelną wiedzę zdobyła od swojej mamy, Krystyny Mikociak, założycielki zespołu, a która dziś pełni funkcję kierownika artystycznego i choreografa. Sukcesów nie byłoby jednak bez ciężkiej pracy całego zespołu, doświadczenia zdobywanego metodą prób i błędów, udziału w dziesiątkach konkursów i festiwali, a także wypracowanego stylu pracy.

- Występujący w zespole to są ludzie, którzy dojrzeli do wygrywania. Wiedzą jak zachować się na scenie, nawet kiedy coś im nie wyjdzie, bo to zostało wypracowane. Poza tym z ich twarzy - co często podkreśla nawet jury - nie schodzi uśmiech. Wszyscy się bardzo lubią, a nawet kochają, bo jest bardzo dużo par w zespole. Na scenie widać tę radość i to procentuje, nawet jeśli zespół popełnia błędy na koncertach, to im nawet tego nie mówię, bo sam uśmiech rekompensuje wszystko - mówi kierownik „Magurzan”.

Zespół Regionalny „Magurzanie” działa przy Gminny Ośrodku Kultury w Łodygowicach, został założony w 1984 roku. W skład zespołu wchodzi ok. 50 osobowa grupa młodzieży w wieku od 16 do 31 lat. Zespół tańczy i śpiewa z towarzyszeniem góralskiej kapeli ludowej. Instruktorami są: Elżbieta Konior, Brygida Sordyl, Krystyna Mikociak (założycielka zespołu) oraz Józef Łanowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto