MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zacznie brakować miejsc w szpitalach we Wrocławiu? "Są zapchane". Tylko jeden respirator na Koszarowej!

mk
- Szpitale we Wrocławiu i w regionie są zapchane. Nie ma już gdzie przyjmować pacjentów - mówi nam Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu. We Wrocławiu zajętych jest 45 z 57 respiratorów. W szpitalu przy Koszarowej został już tylko jeden. Przeczytajcie szczegóły!

Jak wynika z oficjalnych danych, w całym regionie na chorych czekało 1686 łóżek, z których zajęte były 1324. Zajęte były 104 respiratory spośród 149 dostępnych na Dolnym Śląsku. W samym Wrocławiu jest jeszcze gorzej. Jak przekazała nam Amelia Dymarek, koordynator ds. dostępności w urzędzie marszałkowskim, we Wrocławiu w szpitalach pierwszego i drugiego poziomu zajętych jest 520 spośród 639 miejsc dla pacjentów z Covid-19. Zajętych jest 45 spośród 57 łóżek respiratorowych.

- Nie ma już miejsc w szpitalach przy Koszarowej i Grabiszyńskiej we Wrocławiu, w Legnicy, Kowarach i Kłodzku. My też nie przyjmujemy już nowych pacjentów. Zostały nam 4 ostatnie miejsca dla osób w najcięższym stanie - mówi Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu. - Mamy zajętych 19 z 25 respiratorów - dodaje Barczyk.

Jak zapewnia Urszula Małecka ze szpitala przy Koszarowej, ta placówka sukcesywnie zwiększa liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem, jeśli tylko jest taka potrzeba. Teraz leczonych jest tutaj 145 osób z Covid-19. Gorzej jest z miejscami dla najciężej chorych - zajętych jest 6 z 7 respiratorów.

Chorych może jeszcze przyjąć szpital z ulicy Borowskiej. Jak wylicza jego rzeczniczka Monika Kowalska, leży tutaj obecnie 51 pacjentów z Covid-19, łóżek jest 150 (ale część z nich dostępnych jest tylko dla dzieci). Przy Borowskiej zajętych jest 8 z 14 respiratorów.

Pacjenci grupowani są w szpitalach podzielonych na cztery poziomy. Placówki poziomu pierwszego są dla dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, szpitale poziomu drugiego zajmują się leczeniem chorych i opieką nad podejrzanymi zakażeniem koronawirusem. Poziom trzeci to szpitale specjalistyczne, w których są pacjenci chorzy na covid-19, ale głównym powodem tego, że trafili na oddział nie jest koronawirus tylko inne choroby, jak np. nowotwory. Szpitale poziomu czwartego to placówki łączące zadania szpitali poziomu II i III.

Sytuację ma poprawić otwarcie szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Zacznie on działać we wtorek, 9 marca. Na początek dostępnych będzie tam 95 łóżek, docelowo - 400.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra w ośrodku w Hanowerze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto