Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Bochni na burmistrza
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza w Bochni podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- ŁACNA Magdalena Joanna - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 56,17% (5 541 głosów)
- SOBAS Ireneusz Jacek - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 43,83% (4 324 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na burmistrza.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza w Bochni podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- SOBAS Ireneusz Jacek - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 23,15% (2 692 głosów)
- ŁACNA Magdalena Joanna - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 20,79% (2 417 głosów)
- RUDNIK Marek Andrzej - KWW BOCHNIACY DLA BOCHNI: 16,97% (1 973 głosów)
- PACH Filip Andrzej - KWW FILIP PACH I BOCHEŃSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA: 15,72% (1 828 głosów)
- WOŹNICZKA Wojciech Bartłomiej - KWW REAKTOR B7 INSPIRUJEMY ZMIANY: 11,62% (1 351 głosów)
- MRZYGŁÓD Marta Paulina - KW STOWARZYSZENIE BOCHEŃSKIE: 7,89% (917 głosów)
- GONDEK Artur Andrzej - KWW KBC NOWA NADZIEJA: 3,85% (448 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- SOBAS Ireneusz Jacek: pozycja 1 : 17,22% (454 głosów)
- SZCZYGIEŁ Barbara: pozycja 2 : 3,68% (97 głosów)
- KOBIELA Jacek Adam: pozycja 3 : 2,84% (75 głosów)
- KATARZYŃSKA Agnieszka Karolina: pozycja 4 : 3,15% (83 głosów)
- JACHOWICZ Sylwester Józef: pozycja 5 : 1,59% (42 głosów)
- JELONEK Anna: pozycja 6 : 0,91% (24 głosów)
- BROSZKIEWICZ Tadeusz Antoni: pozycja 7 : 1,59% (42 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- MICHAŁOWSKA Jolanta Anna: pozycja 1 : 10,88% (287 głosów)
- SZKLARZEWICZ Zdzisław Jacek: pozycja 2 : 3,3% (87 głosów)
- PARUZEL Maria Aniela: pozycja 3 : 1,18% (31 głosów)
- KRAJEWSKA Anna: pozycja 4 : 1,67% (44 głosów)
- STACHURA Wacław Kazimierz: pozycja 5 : 1,33% (35 głosów)
- PRZYBYŁKO Kamil Sebastian: pozycja 6 : 0,95% (25 głosów)
- CZARNOTA Kinga Małgorzata: pozycja 7 : 2,69% (71 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW FILIP PACH I BOCHEŃSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA:
- PACH Filip Andrzej: pozycja 1 : 9,48% (250 głosów)
- SALAMON Patryk Wojciech: pozycja 2 : 2,24% (59 głosów)
- DZIEŻA Ewa Maria: pozycja 3 : 0,99% (26 głosów)
- KRONENBERG-SITKO Halina Dorota: pozycja 4 : 0,68% (18 głosów)
- KUCHNO Artur Maciej: pozycja 5 : 1,48% (39 głosów)
- WŁUDYKA Jakub Michał: pozycja 6 : 0,64% (17 głosów)
- KOSTURKIEWICZ-LYSY Ewa Maria: pozycja 7 : 1,63% (43 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE BOCHEŃSKIE:
- WEIGEL-MILLERET Elżbieta Zofia: pozycja 1 : 0,72% (19 głosów)
- WĘGRZYN Szczepan Sylwester: pozycja 2 : 0,64% (17 głosów)
- NOWAK Maria Stanisława: pozycja 3 : 0,08% (2 głosów)
- KAPCIA Dariusz Tomasz: pozycja 4 : 0,15% (4 głosów)
- BARTNIKOWSKA Marta Bronisława: pozycja 5
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REAKTOR B7 INSPIRUJEMY ZMIANY:
- SAWICKA-HOFSTEDE Luiza: pozycja 1 : 5,35% (141 głosów)
- KOBIELA Maksymilian Rafał: pozycja 2 : 2,88% (76 głosów)
- KNAP Szymon Tomasz: pozycja 3 : 2,81% (74 głosów)
- LIGUZIŃSKA-KOWAL Maria Elżbieta: pozycja 4 : 0,99% (26 głosów)
- KACZMARCZYK-HABA Anna Agnieszka: pozycja 5 : 0,49% (13 głosów)
- SZOT Agnieszka Dorota: pozycja 6 : 0,72% (19 głosów)
- MASZEWSKI Dariusz: pozycja 7 : 3,03% (80 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOCHNIACY DLA BOCHNI:
- ŚCISŁO Kazimierz Marian: pozycja 1 : 4,1% (108 głosów)
- SATOŁA-TOKARCZYK Łucja: pozycja 2 : 1,74% (46 głosów)
- MOŻDŻEŃ Andrzej Piotr: pozycja 3 : 1,63% (43 głosów)
- WIATER Marek Roman: pozycja 4 : 0,68% (18 głosów)
- CISAK Ewa Magdalena: pozycja 5 : 0,3% (8 głosów)
- HABER Maciej Józef: pozycja 6 : 1,33% (35 głosów)
- CZECH Alina Agnieszka: pozycja 7 : 2,24% (59 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- BALICKI Jan Stanisław: pozycja 1 : 13,01% (384 głosów)
- ŚLIWA Alicja Maria: pozycja 2 : 4,47% (132 głosów)
- WRÓBEL Kazimierz: pozycja 3 : 2,91% (86 głosów)
- BABICZ Marta: pozycja 4 : 3,05% (90 głosów)
- MISTYGACZ Joanna Maria: pozycja 5 : 2,3% (68 głosów)
- ŚLIWA Krystyna Irena: pozycja 6 : 2,95% (87 głosów)
- PAŁKOWSKI Grzegorz Maciej: pozycja 7 : 6,1% (180 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KORTA-WÓJCIK Katarzyna Maria: pozycja 1 : 9,28% (274 głosów)
- GARBULA Łukasz: pozycja 2 : 1,05% (31 głosów)
- SZELIGA Janina Kunegunda: pozycja 3 : 2,71% (80 głosów)
- WOJEWODA Rafał Tadeusz: pozycja 4 : 1,83% (54 głosów)
- PRZYBYŁOWICZ Monika Anna: pozycja 5 : 1,05% (31 głosów)
- KORTA Kamil Konrad: pozycja 6 : 1,25% (37 głosów)
- MIZUR Urszula Maria: pozycja 7 : 0,24% (7 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW FILIP PACH I BOCHEŃSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA:
- LYSY Jerzy Leon: pozycja 1 : 3,42% (101 głosów)
- UJEJSKA Halina Jadwiga: pozycja 2 : 2% (59 głosów)
- BRONOWSKA Agnieszka Teresa: pozycja 3 : 0,47% (14 głosów)
- MAZUR Daniel Aleksander: pozycja 4 : 0,71% (21 głosów)
- JAŚKO Maria: pozycja 5 : 0,51% (15 głosów)
- PONIKAU Beata: pozycja 6 : 0,44% (13 głosów)
- BUSZKO Maciej: pozycja 7 : 4,88% (144 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:
- GONDEK Artur Andrzej: pozycja 1 : 2,88% (85 głosów)
- BOROWIEC Mateusz Stanisław: pozycja 2 : 1,12% (33 głosów)
- SYCHTA Jakub Stefan: pozycja 3 : 0,75% (22 głosów)
- SMIATEK Paulina Joanna: pozycja 4 : 0,37% (11 głosów)
- MARCHAJSKI Kamil Tadeusz: pozycja 5
- ERECHEMLA Dominika Joanna: pozycja 6
- GŁÓD Milena Agnieszka: pozycja 7 : 0,17% (5 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE BOCHEŃSKIE:
- BARTNIKOWSKI Marcin Adam: pozycja 1 : 0,75% (22 głosów)
- BARTYZEL-STOMPÓR Hanna Barbara: pozycja 2 : 0,41% (12 głosów)
- STRZELEC Milena Katarzyna: pozycja 3 : 0,03% (1 głosów)
- WĘGRZYN Kacper Szczepan: pozycja 4 : 0,34% (10 głosów)
- KASPRZYK Zuzanna Irena: pozycja 5 : 0,03% (1 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REAKTOR B7 INSPIRUJEMY ZMIANY:
- WOŹNICZKA Wojciech Bartłomiej: pozycja 1 : 8,71% (257 głosów)
- CHOLEWA Piotr Bolesław: pozycja 2 : 2,74% (81 głosów)
- JAŁOCHA Agnieszka Halina: pozycja 3 : 0,64% (19 głosów)
- GURGUL Joanna Karolina: pozycja 4 : 0,78% (23 głosów)
- KONIECZNY Emilia Maria: pozycja 5 : 0,54% (16 głosów)
- NOSKOWIAK Jerzy Maciej: pozycja 6 : 0,88% (26 głosów)
- STABRAWA Leszek Jaromir: pozycja 7 : 3,05% (90 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOCHNIACY DLA BOCHNI:
- PIĄTEK Maciej Paweł: pozycja 1 : 5,39% (159 głosów)
- WILK Mirosław Wojciech: pozycja 2 : 0,98% (29 głosów)
- TLAŁKA-PIOTROWSKA Barbara Wiesława: pozycja 3 : 1,12% (33 głosów)
- ALEKSANDROWICZ Wojciech Zdzisław: pozycja 4 : 0,91% (27 głosów)
- RYDZ Mirosław Stanisław: pozycja 5 : 0,61% (18 głosów)
- KONIECZNA Elżbieta: pozycja 6 : 0,58% (17 głosów)
- FILIPEK Magdalena Ewa: pozycja 7 : 1,56% (46 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- KOSTURKIEWICZ Bogdan Tomasz: pozycja 1 : 15,31% (387 głosów)
- BRYG Marek Marian: pozycja 2 : 7,48% (189 głosów)
- BANASIAK Zenona Teresa: pozycja 3 : 3,52% (89 głosów)
- RACHWAŁ Elżbieta Katarzyna: pozycja 4 : 1,7% (43 głosów)
- SOSIN Marta Elżbieta: pozycja 5 : 3,36% (85 głosów)
- PIOTROWICZ Marek: pozycja 6 : 0,83% (21 głosów)
- GAŁKA Robert Jerzy: pozycja 7 : 1,46% (37 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- GOLIŃSKA Urszula Maria: pozycja 1 : 10,65% (269 głosów)
- SŁONIOWSKI Marek Jacek: pozycja 2 : 1,86% (47 głosów)
- MACHAJ Maria Teresa: pozycja 3 : 1,31% (33 głosów)
- MIZUR Adam Edward: pozycja 4 : 0,95% (24 głosów)
- KORTA Agnieszka Monika: pozycja 5 : 2,33% (59 głosów)
- MROCZEK Grzegorz Maciej: pozycja 6 : 0,67% (17 głosów)
- DATA Marcin Stanisław: pozycja 7 : 0,47% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW FILIP PACH I BOCHEŃSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA:
- SŁONINA Damian Jan: pozycja 1 : 7,87% (199 głosów)
- KOSTURKIEWICZ Izabela Urszula: pozycja 2 : 0,55% (14 głosów)
- OLEKSY Grzegorz Bogdan: pozycja 3 : 2,41% (61 głosów)
- PALEJ Jacek Leszek: pozycja 4 : 0,47% (12 głosów)
- KUKLA Janusz: pozycja 5 : 0,24% (6 głosów)
- NOWIŃSKA Małgorzata Anna: pozycja 6 : 0,28% (7 głosów)
- KACZMARCZYK-PACH Monika Anna: pozycja 7 : 0,87% (22 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:
- BIENIAS Arkadiusz Krzysztof: pozycja 1 : 1,15% (29 głosów)
- ZYGMUNT Anna Zofia: pozycja 2 : 0,08% (2 głosów)
- KRAM Karol Zbigniew: pozycja 3 : 0,28% (7 głosów)
- CEPAK Wojciech Bronisław: pozycja 4 : 0,47% (12 głosów)
- WÓJCIK Alina Teresa: pozycja 5 : 0,36% (9 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE BOCHEŃSKIE:
- MRZYGŁÓD Marta Paulina: pozycja 1 : 5,14% (130 głosów)
- MROCZEK Piotr Grzegorz: pozycja 2 : 0,44% (11 głosów)
- NOWAK Sabina Barbara: pozycja 3 : 0,55% (14 głosów)
- WSZOŁEK Grzegorz Wojciech: pozycja 4 : 0,51% (13 głosów)
- KRAJCARZ Elżbieta Bożena: pozycja 5
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REAKTOR B7 INSPIRUJEMY ZMIANY:
- GAWĘDA Maciej: pozycja 1 : 5,42% (137 głosów)
- PORWISZ-STAŃDO Karolina Ewa: pozycja 2 : 1,9% (48 głosów)
- KNAP Katarzyna Patrycja: pozycja 3 : 1,62% (41 głosów)
- MATREJEK Jacek Adam: pozycja 4 : 1,94% (49 głosów)
- KOZAK Paula Maria: pozycja 5 : 0,28% (7 głosów)
- MATERNA Marek Jarosław: pozycja 6 : 1,78% (45 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOCHNIACY DLA BOCHNI:
- IMIOŁEK Marcin: pozycja 1 : 4,95% (125 głosów)
- ZIĘBA Paulina Anna: pozycja 2 : 0,79% (20 głosów)
- TOMALA Filip Kacper: pozycja 3 : 2,61% (66 głosów)
- KAŃTOCH Anna Paulina: pozycja 4 : 1,27% (32 głosów)
- JANIK Rafał Stanisław: pozycja 5 : 0,83% (21 głosów)
- MICHNO Kornelia: pozycja 6 : 1,15% (29 głosów)
- SKARŻYŃSKI Jan Andrzej: pozycja 7 : 1,86% (47 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- SROKA Rafał Jan: pozycja 1 : 18,12% (612 głosów)
- DYGUTOWICZ Andrzej: pozycja 2 : 5,36% (181 głosów)
- RYBNIEWSKI Michał Piotr: pozycja 3 : 1,57% (53 głosów)
- ORZEŁ Barbara Anna: pozycja 4 : 1,75% (59 głosów)
- KARASIŃSKI Jerzy Józef: pozycja 5 : 1,57% (53 głosów)
- KUCHARSKA Barbara Teresa: pozycja 6 : 1,81% (61 głosów)
- PILCH Karolina Małgorzata: pozycja 7 : 0,92% (31 głosów)
- SŁAWEK Beata Teresa: pozycja 8 : 1,27% (43 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- MOCIĘ Roman Tadeusz: pozycja 1 : 8,38% (283 głosów)
- ZAJĄC Andrzej Marek: pozycja 2 : 4% (135 głosów)
- WRÓBEL Dorota Joanna: pozycja 3 : 1,95% (66 głosów)
- BIERNAT Jan Stanisław: pozycja 4 : 0,8% (27 głosów)
- BUDZYN Iwona Anna: pozycja 5 : 0,8% (27 głosów)
- CZAJA Janusz Czesław: pozycja 6 : 0,86% (29 głosów)
- DZIEDZIC Ewa Halina: pozycja 7 : 0,53% (18 głosów)
- SZYMCZYK Leszek Kazimierz: pozycja 8 : 1,3% (44 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW FILIP PACH I BOCHEŃSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA:
- MOŻDŻEŃ Janusz Adam: pozycja 1 : 3,91% (132 głosów)
- RACHWAŁ Marek Zbigniew: pozycja 2 : 1,13% (38 głosów)
- DZIEŻA Bartłomiej Jacek: pozycja 3 : 0,65% (22 głosów)
- CIERNIAK Aneta Agnieszka: pozycja 4 : 0,86% (29 głosów)
- GĄSIOREK Marcin Łukasz: pozycja 5 : 0,5% (17 głosów)
- RYDZ-KUMOREK Elżbieta Katarzyna: pozycja 6 : 1,21% (41 głosów)
- KOMASA Małgorzata Kinga: pozycja 7 : 1,04% (35 głosów)
- KORTA Mateusz: pozycja 8 : 1,21% (41 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:
- GŁÓD Kacper Marcin: pozycja 1 : 3,76% (127 głosów)
- NOWAK Krzysztof Władysław: pozycja 2 : 0,27% (9 głosów)
- GONDEK Iwona Katarzyna: pozycja 3 : 0,36% (12 głosów)
- DUDZIK Kacper Andrzej: pozycja 4 : 0,12% (4 głosów)
- ZIĘBIŃSKI Jarosław Marek: pozycja 5 : 0,12% (4 głosów)
- WĘGLARZ Oliwia Laura: pozycja 6 : 0,12% (4 głosów)
- ŻELICHOWSKI Daniel Rafał: pozycja 7 : 0,71% (24 głosów)
- KUREK Teresa: pozycja 8 : 0,03% (1 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE BOCHEŃSKIE:
- WEIGEL-MILLERET Stefan Dominik: pozycja 1 : 0,36% (12 głosów)
- BAJDA Antonina Irena: pozycja 2 : 0,65% (22 głosów)
- STOMPÓR-ŚWIDERSKA Jagoda Anna: pozycja 3 : 0,24% (8 głosów)
- PIĘTA Marta Renata: pozycja 4 : 0,18% (6 głosów)
- KURZYWILK Stanisław Grzegorz: pozycja 5 : 0,12% (4 głosów)
- WÓJCIK Dominik Mateusz: pozycja 6 : 0,89% (30 głosów)
- BIEGA Daniel Michał: pozycja 7 : 0,15% (5 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REAKTOR B7 INSPIRUJEMY ZMIANY:
- PACHOTA-RURA Sylwia: pozycja 1 : 6,69% (226 głosów)
- MUCHA Dominik Jan: pozycja 2 : 3,38% (114 głosów)
- NABIELEC Łukasz Leszek: pozycja 3 : 1,75% (59 głosów)
- RADLIŃSKI Oskar Cyprian: pozycja 4 : 0,74% (25 głosów)
- DANIEC Maria Beata: pozycja 5 : 2,46% (83 głosów)
- CIECHANOWICZ Dorota: pozycja 6 : 0,18% (6 głosów)
- BUDZYN Arkadiusz Krystian: pozycja 7 : 1,54% (52 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOCHNIACY DLA BOCHNI:
- RUDNIK Marek Andrzej: pozycja 1 : 7,28% (246 głosów)
- DŹWIGAJ Edward Aleksander: pozycja 2 : 1,07% (36 głosów)
- MICHALCZYK Maria Bronisława: pozycja 3 : 0,89% (30 głosów)
- KARGUL Mateusz Piotr: pozycja 4 : 1,42% (48 głosów)
- DUDEK Ireneusz Władysław: pozycja 5 : 0,74% (25 głosów)
- GRANDYS Jakub Marcin: pozycja 6 : 0,86% (29 głosów)
- TOKARZ Natalia Izabela: pozycja 7 : 0,38% (13 głosów)
- JAROTEK Bożena Agata: pozycja 8 : 1,07% (36 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?
2 tura wyborów samorządowych przeprowadzana jest jedynie w przypadku prezydenta, wójta i burmistrza. Ma to miejsce, kiedy podczas pierwszej tury nie wyłoniono zwycięzcy, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. W drugiej turze biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki i odbywa się ona 14 dni po pierwszym głosowaniu.
Może być również tak, że więcej niż dwóch kandydatów otrzymało ilość głosów, która uprawnia do udziału w drugiej turze. Wtedy o przejściu dalej decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów.
Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska lepszy rezultat w głosowaniu. Jeśli jednak dojdzie do remisu, to decydujące okaże się to, który z nich w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał większą ilość głosów niż drugi kandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, a są to między innymi:
- opracowywanie programów rozwoju,
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- wykonywanie budżetu.
Ponadto są reprezentantami gminy i odpowiadają za kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Kadencja wójta, burmistrza i prezydenta – ile trwa?
Wójt, burmistrz i prezydent sprawują władzę przez 5 lat, bo tyle trwa ich kadencja. Od niedawna obowiązuje zasada dwukadencyjności, która została wprowadzona w 2018 roku. Zakłada ona, że burmistrz, wójt oraz prezydent mogą ponownie startować w wyborach tylko raz. Pierwsza kadencja, która jest do tego zobowiązana to ta w latach 2018-2023.
Może Cię zainteresować
Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?