Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WRZEŚNIA: Premiera filmu "Dzieci Wrzesińskie 1901". Po seansie trudno było opanować emocje [FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
30 maja 2021 roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera filmu "Dzieci Wrzesińskie 1901". Projekcji towarzyszyły silne emocje. Wrześnianom trudno było mówić o wrażeniach z seansu, nie kryli wzruszenia.

Dzieci Wrzesińskie 1901 - premiera filmu i łzy wzruszenia

30 maja 2021 roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera filmu pt. "Dzieci wrzesińskie 1901". Dokument ten został wyprodukowany z okazji 120-lecia słynnego strajku uczniów, którzy sprzeciwili się odmawianiu modlitwy i czytania katechizmu w innym niż polski języku.

O godz.16:00 film został wyświetlony po raz pierwszy. Od tej godziny został także udostępniony na kanale YouTube. Podczas pierwszej premiery obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, aktorzy oraz osoby zaangażowane w powstanie ekranizacji. Podczas premiery o godzinie 19.00 na sali znajdowali się: zastępca burmistrza Artur Mokracki, dyrektor Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich Sebastian Mazurkiewicz oraz reżyser filmu Antoni Wojtkowiak.

- W tym roku przypada 120 rocznica strajku. Jest to doskonała okazja do tego, by pokazać wydarzenia w formie filmowej. Pokazać je nie tylko wrześnianom, ale także Wielkopolsce i Polsce. Chcemy, by ekranizacja ta stała się pomocą do nauki historii. Państwo sami ocenicie, czy nam się to udało czy nie - powiedział Artur Mokracki tuż przed seansem.

Zdjęcia do filmu kręcono w historycznym budynku Katolickiej Szkoły Ludowej, miejscu strajku dzieci wrzesińskich z 1901. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, a w nim wiernie odtworzona sala lekcyjna sprzed wieku. W filmie zobaczymy także kadry z wrzesińskiej fary oraz wrzesińskiego podwórka. W bohaterów filmu wcielili się amatorzy. Są nimi: uczniowie z Wrześni, rodzice, nauczyciel oraz ksiądz.

W poszczególne role wcielili się: wrzesiński nauczyciel Mirosław Jadryszak - pruskiego nauczyciel; w rolę duchowego opiekuna strajkujących, księdza Jana Laskowskiego, gra kapłan Grzegorz Dębowski, komentator
prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik z UAM, prymas Polski abp Wojciech Polak, dyr. Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki a także dyrektor Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich - Sebastian Mazurkiewicz.

- Opowiadanie historii tym językiem (red. filmu) jest ważne. Opowieść o dzieciach, fakty historyczne, scenki rekonstrukcyjne i co najważniejsze - 45 minut, które mam nadzieję dotrze do wielu szkół, po to by inne dzieci mogły się dowiedzieć, kim były te dzieci; dlaczego były ważne, dlaczego były odważne - powiedział Antoni Wojtkowiak, reżyser filmu.

Projekcji towarzyszyły liczne emocje

- Nie wiem, jak to określić, ale nie mogę w tej chwili mówić o tym, bo to jest trudne. Naprawdę trudne, chociaż jestem w podeszłym wieku... Przepraszam. - powiedział jeden z wrześnian po projekcji filmu.

Młodsi pokoleniem podkreślali, że ta forma przekazu jest bardzo dobrą drogą do utrwalania historii i przekazywania jej: - Czuję się wzruszona. Niektóre momenty były naprawdę emocjonujące. Muszę przyznać, że film to dobra forma przekazu. Sama porozmawiam w domu z dziećmi, podzielę się z nimi wrażeniami i mam nadzieję, że to ich skłoni do obejrzenia tego filmu - dopowiada kobieta zasiadająca wcześniej na widowni.

- Wrażenia duże. Jesteśmy cały czas zainteresowani naszą lokalną historią i ten film bardzo nam się podoba. Jest to profesjonalnie przygotowany obraz, który pokazuje to, co mogliśmy sobie tylko wyobrażać - wypowiada się kolejna z osób obecnych na premierze.

Większości z proszonych o wyrażenie opinii osób, trudno było coś powiedzieć: - Dużo przeżyłam. Moi rodzice byli z tego rocznika.. Naprawdę, dużo emocji. Dziękuję.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto