MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Rozpoczyna się rok akademicki

Marcin Pluskota
Na immatrykulacji zobaczymy rektora w tradycyjnej todze
Na immatrykulacji zobaczymy rektora w tradycyjnej todze Fot. Michał Pawlik
Największe wrocławskie uczelnie publiczne przesunęły termin inauguracji z powodu przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Dziś o godz. 11.00 uroczyście rozpoczęła rok akademicki Politechnika Wrocławska. Uroczystość odbywa się w auli Politechniki, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27. Na początek wystąpienie inauguracyjne rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego, później przyjęcie w poczet studentów - immatrykulacja, dalej wykład inauguracyjny prof. Bartosza A. Grzybowskiego z Northwestern University "Wszechświat chemii: ewolucja i konsekwencje" i wręczenie Specjalnych Nagród Rektora: Docendo Discimus. O godz. 18.00 w auli Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27 odbędzie się koncert Grzegorza Turnaua.

Na Politechnice Wrocławskiej studenci uczyć się będą do 31 maja, jednak do 22 czerwca będą musieli zmagać się z sesją egzaminacyjną. Szkoła chce im jednak pójść na rękę.

- W dniach, w których we Wrocławiu będą odbywać się mecze mistrzowskie (czyli 8, 12 i 16 czerwca), nie zaplanowaliśmy żadnych egzaminów - obiecuje Andrzej Charytoniuk z biura prasowego uczelni.

Inne wrocławskie uczelnie z powodu Euro 2012 także przesunęły termin rozpoczęcia i zakończenia roku akademickiego.

Uniwersytet Przyrodniczy zakończy rok akademicki 25 maja. Okres egzaminów podzielony został na części - pierwsza zakończy się 1 czerwca, a druga zacznie 20 czerwca. Studenci będą więc mogli swobodnie dopingować piłkarzy, a uczelnia udostępni akademiki przyjezdnym kibicom.

Prywatne szkoły także uwzględniły zbliżające się rozgrywki Euro 2012.

- Harmonogram zajęć staramy się ustalać tak, aby nasi słuchacze i nauczyciele byli uczestnikami tak ważnych zdarzeń w życiu Wrocławia i kraju, jak Euro 2012 - przyznaje Anna Duda, dyrektor wrocławskiego oddziału uczelni AP EDUKACJA.

- Impreza w minimalnym stopniu wpłynie na organizację roku akademickiego. Ewentualne zmiany wprowadzimy po konsultacji z samorządem studentów - mówi Wiola Samborska, rzecznik prasowy Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

SERWIS SPECJALNY DLA STUDENTÓW - KLIKNIJ!

Zamieszanie organizacyjne związane z piłkarskim świętem nie wpłynęło na gusta i wybory aplikujących na studia. Wyniki rekrutacji pokazały, że największym zainteresowaniem stale cieszą się te same kierunki.

Na Uniwersytecie Wrocławskim pewniakiem niezmiennie pozostaje prawo - zgłosiło się na nie 2785 kandydatów. Za nim plasuje się dziennikarstwo - 1787 chętnych, psychologia (1408) i administracja (1112). Starający się o miejsce najłatwiej mieli na ostatnim z wymienionych kierunków - przygotowano dla nich 300 indeksów.
Najwięcej emocji czekało za to przyszłych psychologów: tutaj rywalizowano o 55 miejsc, o jedno walczyło ponad 25 osób. Zainteresowaniem cieszą się też studia ekonomiczne, pedagogika, a także filologia angielska. Z nauk ścisłych najbardziej oblegane były dwa kierunki zamawiane: informatyka (563 zapisy na 280 miejsc) i biotechnologia (508 zapisów na 140 miejsc).

Podobnie sprawa przedstawia się na Politechnice Wrocławskiej. Podczas tegorocznych zapisów przyjęto 11 130 kandydatów na studia I i II stopnia - jest to niemal tyle samo, co przed rokiem.

- Najbardziej zaskoczyła nas popularność nowego kierunku, jakim jest geodezja i kartografia - przyznaje Andrzej Charytoniuk. O 70 indeksów ubiegało się około 1120 chętnych. Dalsze miejsca w rankingu popularności nie są już niespodzianką. Na topie pozostały: budownictwo (1365 zgłoszeń na 210 miejsc), gospodarka przestrzenna (288 zgłoszeń na 60 miejsc) oraz górnictwo i geologia (494 zgłoszenia na 120 miejsc).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym pierwszy rok nauki rozpocznie około 3 tysięcy studentów; łącznie, na wszystkich szczeblach edukacji, będzie ich około 10 tysięcy.

- Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się: geodezja i kartografia, weterynaria i gospodarka przestrzenna - mówi Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik uczelni. W tym roku popularne okazały się także nowe, zamawiane kierunki: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, inżynieria i gospodarka wodna.
Najwięcej osób, bo aż 250, studiować będzie na innym zamawianym kierunku - ochronie środowiska. Tutaj dodatkową zachętą jest atrakcyjny system stypendialny - najlepsi studenci mogą liczyć na 1000 zł miesięcznie przez cały okres nauki.

WIEŚCI Z UCZELNI, PRACA, KURSY, IMPREZY STUDENCKIE

Większych niespodzianek nie ma także wśród kierunków wybieranych na uczelniach niepublicznych. W AP EDUKACJI najwięcej chętnych wybiera kursy elektronika, elektryka, architektury krajobrazu czy mechanika.

- Zwiększyło się też zainteresowanie zawodami typu kucharz i technik bhp - mówi Anna Duda.

W Dolnośląskiej Szkole Wyższej tegoroczna rekrutacja przebiegała podobnie jak w ubiegłym roku.
- Popularne są kierunki pedagogiczne, geodezja i kartografia oraz bezpieczeństwo narodowe. Rośnie zainteresowanie studiami dziennikarskimi - przyznaje Wiola Samborska, rzeczniczka DSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto