Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śniadanie Wielkanocne w Falmierowie. Stoły uginały się od świątecznych przysmaków [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. Bogusława Jagodzińska
Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały swoje wielkanocne stoły w Falmierowie, w gminie Wyrzysk. Było pięknie i smacznie.

Śniadanie Wielkanocne w Falmierowie

To już tradycja, że przed Wielkanocą, odbywa się przyciągająca zapachem i smakiem impreza w Falmierowie. Cyklicznie, organizują je panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Tym razem, Śniadanie Wielkanocne - w sobotę 18 marca - przyciągnęło gospodynie z całej gminy Wyrzysk i prawdziwych smakoszy tradycyjnej polskiej kuchni. Co można było zobaczyć na stołach? M.in. kolorowe babki, paschy, mazurki, jajka i zające.

- Podczas wydarzenia Koła Gospodyń Wiejskich z Polanowa, Gromadna, Dobrzyniewa, Kościerzyna Wielkiego, Glesna, Dębówka Starego i Falmierowa zaprezentowały tradycyjne potrawy wielkanocne. Były żurki, mazurki, jajka, pasztety, babki, baranki i inne pyszności. Piękne i niepowtarzalne dekoracje dodały uroku kolorowym potrawom! Brawa dla wszystkich pań wspaniałych kucharek -

mówi Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska.

PRZEPISY

Jak święta to musi być żurek. A jak żurek to tylko z Osieka nad Notecią. Tak utarło się już lata temu i jest do dzisiaj. Przepis pochodzi od sołtys Ewy Pawlaczyk, która od lat częstuję tą zupą wszystkich w całej okolicy. To jej specjalność. Poza tym, mamy też dla Was inne świąteczne i - co najważniejsze - sprawdzone przepisy.

Żurek

Składniki na zakwas: 7 łyżek mąki żytniej lub pszennej (typ ok. 1000) 500 ml ciepłej przegotowanej wody skórka z razowego chleba.

Sposób przygotowania

Do słoika wsypać 7 łyżek mąki, wlać 500 ml ciepłej przegotowanej wody, włożyć skórkę z chleba, przykryć ściereczką i odstawić w temperaturze pokojowej na około 4-5 dni. W tym czasie kilka razy zamieszać. Domowy żurek powinien mieć kwaśny smak, ale nie może mieć posmaku pleśni. Żurek można podawać w gotowym chlebie ze sklepu (specjalnie do tego przeznaczonym) lub pieczonym w domu. Chleb studzimy, jeśli był domowego wypieku, następnie odcinamy piętkę, wyjmujemy miąższ, pozostawiając około 2 cm chleba przy skórce. Można częścią wyjętego miąższu wylepić od środka miejsca, które wydają się nam najcieńsze. Przed nalaniem żurku chleb podpiec w piekarniku (ok. 20 minut w 180 stopniach C).

Jajka faszerowane

Składniki:
6 jajek, pół łyżeczki papryki w proszku, tyle samo gorczycy, dwie łyżki majonezu.

Przygotowanie:
Podobnie jak poprzednie jajka gotujemy, studzimy, obieramy i przekrawamy na pół. Żółtka wyciągamy, rozdrabniamy i mieszamy razem z majonezem i przyprawami.

Mazurek

KRUCHY SPÓD DO MAZURKA KAJMAKOWEGO I CZEKOLADOWEGO:
- 35 dag mąki pszennej
- 10 dag cukru
- 20 dag masła
- 1 łyżka gęstej śmietany
- 2 żółtka

Składniki szybko wyrobić, zgnieść, zawinąć w folię spożywczą i wsadzić do lodówki na ok. godzinę. Po wyjęciu z lodówki rozwałkować i wyłożyć na prostokątną blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ponakłuwać widelcem. Piec w 200 stopniach aż do uzyskania złotego koloru (20-30 minut)

Mazurek kajmakowy

Na kruchy, upieczony i wystudzony spód wyłożyć gotową masę kajmakową (1 puszka) i udekorować bakaliami.
Można też użyć mleka skondensowanego, gotowanego wcześniej w zamkniętej puszce przez ok. 3 godziny.
Schłodzić, żeby masa trochę stężała.

Mazurek czekoladowy

- pół puszki masy kajmakowej
-3 łyżki mleka
- pół tabliczki czekolady deserowej

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (w miseczce umieszczonej na garnku z gotującą się wodą). Kiedy już stanie się płynna, dodać 3 łyżki mleka i masę kajmakową. Mieszać, aż składniki się połączą. Lekko wystudzić i rozsmarować na upieczonym, zimnym spodzie. Udekorować bakaliami.

Zrazy ze schabu

Przepis od pań z Sołectwa Osiek nad Notecią w gminie Wyrzysk.

Składniki: 10 kotletów schabowych 20 plasterków ogórka kiszonego 10 plasterków cebuli 10 kawałków boczku wędzonego przyprawa do wieprzowiny sól pieprz czarny olej woda ziele angielskie liść laurowy kostki mięsne (rosołowe) wykałaczki.

Sposób przygotowania

Kotlety rozbijamy, doprawiamy z jednej strony przyprawą do wieprzowiny, z drugiej solą i pieprzem. Układamy po kawałku boczku, cebuli i 2 plasterki ogórka, zwijamy i spinamy wykałaczkami, żeby się nie rozwinęło. Na patelni rozgrzewamy olej. Przygotowane zraziki smażymy z każdej strony, aż się zarumienią. Po usmażeniu, zrazy przekładamy do garnka, zalewamy wodą, aby były całkowicie zakryte, wrzucamy 2 liście laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego, doprowadzamy do wrzenia. Gdy się zagotują, dodajemy 2 kostki mięsne i gotujemy dalej. Po ok. godzinie wyjmujemy zraziki i zagęszczamy sos zaklepką z zimnej wody, mąki i szczypty soli. Po zagęszczeniu sosu, przekładamy zrazy z powrotem do garnka. Najlepiej smakują z kluskami ziemniaczanymi.

Biała kiełbasa z cebulą

Składniki:
- Biała kiełbasa - surowa lub parzona,
- 3 duże cebule,
- szklanka jasnego piwa,
- pieprz, majeranek,
- łyżeczka suszonych warzyw,
- olej do smażenia.

Przygotowanie:

Białą kiełbasę nacinamy w paski i smażymy na patelni na rozgrzanym oleju razem z pokrojoną w plastry cebulą. Gdy się przyrumieni, dodajemy piwo i dusimy do miękkości. Jeśli kiełbasa jest surowa, ten etap przygotowania dania powinien trwać nieco ponad pół godziny, jeśli parzona - wystarczy kilka minut. Pod koniec duszenia dodajemy suszone warzywa, pieprz i majeranek, według uznania.

Śniadanie Wielkanocne w Falmierowie. Stoły uginały się od św...

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto