Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb na budowie w Wałbrzychu. Ukryty był pod ziemią na remontowanej drodze 1 Maja w Wałbrzychu ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Skarb na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu i tajemniczy list
Skarb na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu i tajemniczy list Michał Jabłoński
Skarb ukryty był metr pod ziemią na ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Natknęli się na niego robotnicy pracujący przy remoncie tej drogi. W słoiku schowane były pieniądze, projekty i list w języku niemieckim. Komuś bardzo zależało na tym, aby rzeczy nie dostały się w niepowołane ręce. Słoik ukryty był na głębokości jednego metra.

Jeszcze nie opadły emocje po odkryciu

skarbu Wałbrzycha

czyli depozytów w piwnicy na Starym Zdroju, gdzie w starej poniemieckiej kamienicy schowano dorobek życia kilku rodzin, a już głośno o kolejnej kapsule czasu. Tym razem skarb odkryto na remontowanej drodze 1 Maja w Wałbrzychu, w okolicach skrzyżowania z ulicą II Armii na Sobięcinie. Podczas prac ziemnych znaleziono słoik z zawartością cennych dla właściciela rzeczy.

- W ubiegłym tygodniu firma robiła wykopy ziemne i wtedy pracownik odkrył ten szklany słoik. Niestety, podczas kolejnych prac, nie znaleziono już nic więcej - mówi nam jeden ze świadków wydarzenia.

Co skrywał tajemniczy słoik odkopany na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu?

W słoiku ukryte były marki niemieckie, rycina pomieszczenia, gdzie rzuca się w oczy m.in. belka stropowa i wentylacja najprawdopodobniej w kuchni starej, poniemieckiej kamienicy. Może też przedstawiać piec. Widnieją na niej dwie daty 1902 i 1924. Ukryty był też list w języku niemieckim.

Tajemniczy szkic datowany na 1902-1924 ukryty pod ziemią w Wałbrzychu
Na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu odkryto m.in tajemniczy szkic datowany na 1902-1924. Po co ktoś chował go pod ziemią?Michał Jabłoński

Wilgoć sprawiła, że kartki posklejały się i trudno odszyfrować, co w tym liście napisano. Nie wiadomo, kto był autorem, ani właścicielem rzeczy i do kogo adresował wiadomość. Czy obrazek kuchni zawiera wskazówki, gdzie ukryto inne rzeczy? Po co rycina trafiła do słoika i została ukryta metr pod ziemią? Nie wiadomo, czy kiedykolwiek poznamy odpowiedzi na te pytania. Sporo budynków na wałbrzyskim Sobięcinie wyburzono, jakie tajemnice zniknęły wraz z nimi?

Skarb na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu i tajemniczy list w słoiku
Skarb na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu i tajemniczy list w słoikuMichał Jabłoński

- Pracownik, który dokonał odkrycia, chce wysuszyć i przetłumaczyć list przy pomocy kogoś, kto się na tym zna - słyszymy na budowie.

A tymczasem tajemnicze znalezisko będzie rozpalać wyobraźnię wałbrzyszan, którzy wiedzą o sprawie. Podobnie, jak kilka miesięcy temu tajemnicze skrzynie znalezione w piwnicy na Starym Zdroju w Wałbrzychu.

Skarb Wałbrzycha i tajemnicze skrzynie z czasów II wojny światowej

Sprawą zainteresował się wówczas konserwator zabytków i IPN. Otwierano je w asyście policji i straży pożarnej. W środku były materiały krawieckie. Cały skarb miał wartość przede wszystkim historyczną i sentymentalną, jak choćby dokumenty, listy i fotografie, czy zabawki dziecięce albo ślubny wianek. Choć były tam również rzeczy, które i dzisiaj przedstawiają sporą wartość materialną. Jak choćby serwisy porcelany, czy biżuteria.

Jak tłumaczył Łukasz Kazek, badacz czasów II wojny światowej, dziennikarz, autor książek historycznych i programów telewizyjnych, że Niemcy chowali cenne rzeczy, których nie mogli ze sobą zabrać. Ukrywali je w piwnicach czy strychach albo pod drzewami owocowymi.

- Do dziś dokumenty, albumy, pamiętniki można odnaleźć w podwójnych stropach starych kamienic, kanki z monetami czy biżuterią wykopywane są spod charakterystycznych drzewek owocowych. Taki Niemiec wiedział, że Polak nie zetnie gruszy, bo jemu też będą smakować jej owoce - tłumaczy Łukasz Kazek.

Niemcy wrócili po skarby dziadka na Dolny Śląsk

Przez lata po wojnie Niemcy wracali na Dolny Śląsk, by odszukać i zabrać swoje rzeczy albo rzeczy przodków. Wielu ta sztuka się nie udała, a skrytki odkryli Polacy. Jeszcze kilka lat temu, a więc bardzo długo po wojnie, Niemcy przyjechali do Lubomierz na Dolnym Śląsku i w biały dzień kopali na podwórku przed jedna z kamienic.

"Przyjechali tam z Hamburga. Mieli plan i opis miejsca, gdzie ukryto rodzinny skarb, który schował dziadek. Na planie zaznaczył charakterystyczne kapliczki i świerka pod którym zakopał słoik ze złotymi zegarkami, biżuterią wysadzaną kamieniami, pierścionkami, sygnetami, złotymi stalówkami do pióra, papierośnicami i monetami. Kiedy Niemcy wykopali słoik, zaalarmowana straż miejska i policja zabrała im skarb. Choć tłumaczyli, że przyjechali po rodzinne pamiątki, zgodnie z prawem polskim te rzeczy należą nie do spadkobierców, a do Skarbu Państwa Polskiego" - opisywaliśmy na walbrzych.naszemiasto.pl.

Więcej przeczytacie i zobaczycie w tekście: Mateusz Mykytyszyn ocalił skarb z Wałbrzycha! Poniemieckie znalezisko mogło zniknąć, jak inne. Co było w środku NOWE ZDJĘCIA

Zobaczcie zdjęcia rzeczy odkopanych na remontowanej drodze 1 Maja w Wałbrzychu. Jakie jeszcze tajemnice skrywa ta budowa?

Skarb na budowie drogi przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu i tajemniczy list

Skarb na budowie w Wałbrzychu. Ukryty był pod ziemią na remo...

W tej okolicy znaleziono skarb na budowie drogi przy skrzyżowaniu ul. II Armii i 1 Maja w Wałbrzychu, zobaczcie na mapie poniżej

Czytaj też
Skarb z Wałbrzycha. Eksperci otworzyli tajemnicze metalowe walizki z II wojny światowej. Wiadomo, co w nich było ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skarb na budowie w Wałbrzychu. Ukryty był pod ziemią na remontowanej drodze 1 Maja w Wałbrzychu ZDJĘCIA - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto