Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont wiaduktu Trasy Łazienkowskiej w Warszawie. Ratusz pokazał postępy prac. Znamy termin zakończenia robót

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Urząd Miasta poinformował o postępach prac na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie.
Urząd Miasta poinformował o postępach prac na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie. UM Warszawa
Stołeczny ratusz podsumował, co dotychczas zostało zrobione na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie, gdzie prace remontowe ruszyły w lipcu ubiegłego roku. Znana jest też data ukończenia północnej części konstrukcji. Szczegóły w artykule.

Ratusz poinformował o postępach prac na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie. Rozbiórka północnego wiaduktu tuż nad ul. Bajońską i Paryską wystartowała w lipcu ubiegłego roku. W tym miejscu widoczny jest już nowy obiekt.

Postępy prac na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej

- Jako pierwsze wykonane zostały pale, a na nich ławy fundamentowe. Następnie ruszyła budowa jedenastu dwusłupowych podpór oraz dwóch przyczółków, czyli skrajnych podpór wiaduktu. Nowe podpory, które są już gotowe, znalazły się w tych samych miejscach co szerokie, pojedyncze filary starego wiaduktu – przekazała Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka prasowa Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Aktualnie na podporach trwa już wykonywanie płyty wiaduktu czyli elementu, na którym znajdzie się m.in. jezdnia. Jak wyjaśnia ratusz, do nadania płycie kształtu zgodnego z projektem służą szalunki. Ich montaż wymagał ustawienia bramownic ograniczających przejazd ul. Paryską pojazdom o wysokości powyżej 3,5 m. Jedna bramownica stanęła w tym tygodniu za rondem Volframa, druga za Szczuczyńską w stronę ronda.

- Szalunki montowane są przy użyciu tymczasowych rusztowań i tworzą formę, w której układane są stalowe pręty zbrojeniowe. Następnie całość zalewana będzie betonem. Tak powstaną kolejne fragmenty płyty każdego z 11 przęseł nowego wiaduktu – wyjaśniła Agata Choińska-Ostrowska.

Kiedy koniec prac?

Prace na północnej części wiaduktu mają zakończyć się w połowie 2024 roku. Następnie roboty przeniosą się na stronę południową.

- Sukcesywnie modernizujemy istniejące drogi oraz realizujemy nowe, niezwykle ważne inwestycje komunikacyjne w stolicy. Prace na Saskiej Kępie to kolejny etap przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowaliśmy: most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim – wyliczył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Poza budową wiaduktu trwa także wznoszenie ekranów akustycznych wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych – na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Ekrany, w większości przezroczyste, będą chronić okoliczne tereny przed hałasem drogowym. W tym rejonie położna zostanie „cicha nawierzchnia”.

Aby przebudować wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską i Bajońską oraz wybudować ekrany trzeba także zmienić przebieg licznych sieci: gazowej, wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego. Jak zapewnia stołeczny ratusz, prace te są już mocno zaawansowane.

To jednak nie koniec zmian. Wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych posadzonych zostanie ponad 70 nowych drzew. Pojawi się także blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Wykonawcą robót budowlanych jest firma WARBUD. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł. Przewidywana całkowita wartość prac to 106 483 428,84 zł.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto