Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd filmów Volkera Schlöndorffa w kinie Warszawa

Marta Wróbel
"Blaszany bębenek" z 1979 roku otworzy przegląd w piątek o godzinie 19
"Blaszany bębenek" z 1979 roku otworzy przegląd w piątek o godzinie 19 Dystrybutor
Od ósmego stycznia rozpoczyna się przegląd filmów mistrza.

To pierwszy tak obszerny przegląd filmów niemieckiego reżysera, laureata Oscara za adaptację słynnej powieści Güntera Grassa "Blaszany bębenek". Codziennie od piątku do czwartku w kinie Warszawa (sala NOT, Wrocław, ul. Piłsudskiego 74) będzie można zobaczyć inny film urodzonego w Gdańsku reżysera, który miesiąc temu odebrał nagrodę za całokształt twórczości w Łodzi podczas Festiwalu Plus Camerimage.

Oprócz dobrze polskiej widowni znanych obrazów reżysera ("Blaszany bębenek", "Król Olch" z Johnem Malkovichem czy "Homo Faber" na podstawie powieści Maxa Frischa) warto zwrócić uwagę na te filmy z ponadczterdziestoletniego dorobku reżysera, które rzadko lub wcale nie gościły na polskich ekranach, jak np. "Niepokoje wychowanka Törlessa" (1965).

Retrospektywa twórczości niemieckiego reżysera jest ogólnopolska - za nami projekcje w Łodzi, Warszawie i Lubinie, przed nami w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Bilety na seanse filmowe kosztują 8 i 10 zł. Podczas przeglądu będzie można kupić poświęcone reżyserowi książki, m.in. jego autobiografię "Światło, cień i ruch. Moje życie i moje filmy".
Wśród wrocławskich projekcji będą:

- "Blaszany bębenek" (1979), 8 stycznia, godz. 19
Epicki dramat na podstawie powieści Güntera Grassa. Główny bohater to kilkuletni Oskar, którego oczami widzimy pochłonięty przez nazizm, ginący świat gdańskich sklepikarzy. Oskarowi nie podoba się zastana rzeczywistość, więc postanawia przestać rosnąć.

- "Dziewiąty dzień" (2004), 9 stycznia, godz. 19
Dramat wojenny. Historia oparta na dzienniku więziennym księdza z Luksemburga - Ojca Jeana Bernarda - więzionego w Dachau za potępianie polityki Hitlera.

- "Legenda Rity" (2000), 10 stycznia, godz. 19
Rita Vogt przeprowadza się do Berlina Wschodniego. Tam postanawia dołączyć do terrorystów. Jednak kiedy zdaje sobie sprawę, że Frakcja Czerwonej Armii przegrała, ucieka do NRD i schodzi do podziemia. Tam zaczyna życie z nowym imieniem i nową biografią.

- "Strajk" (2005), 11 stycznia, godz. 17
Fabuła osadzona jest w realiach walki o upadek komunizmu w Polsce lat 80. Obraz nie jest oparty na faktach autentycznych, ale inspirowany biografią działaczki Solidarności Anny Walentynowicz, rzeczniczki praw robotników w Stoczni Gdańskiej. W filmie grają znani polscy aktorzy, m.in. Andrzej Chyra w roli Lecha Wałęsy.

- "Niepokoje wychowanka Törlessa" (1965), 12 stycznia, godz. 19
Adaptacja autobiograficznej powieści austriackiego pisarza Roberta Musila. Film opowiada o mechanizmie powstawania autorytaryzmu, faszyzmu w psychice młodych ludzi z ekskluzywnego internatu w Austrii. Debiut reżyserski Schlöndorffa.

- "Utracona cześć Katarzyny Blum" (1975), 13 stycznia, godz. 19
Tym razem to adaptacja opowiadania Niemca Heinricha Bölla. Dramat o miłości młodej rozwódki i dezertera z Bundeswehry.

- "Homo Faber" (1991), 14 stycznia, godz. 16.45
Jeden z najsłynniejszych filmów reżysera z gwiazdorską obsadą (w rolach głównych Sam Shepard i Julie Delphy). Historia trudnej miłości pedantycznego inżyniera do młodej dziewczyny, z którą, jak się okazuje, wiążą go bardzo bliskie relacje rodzinne... Na podstawie książki Maxa Frischa.

- "Król Olch" (1996), 14 stycznia, godz. 19
John Malkovich gra w filmie Francuza zafascynowanego potęgą Rzeszy Niemieckiej. Jego bohater prowadzi przymusową rekrutację młodych niemieckich chłopców do armii, a w oczach okolicznych mieszkańców uchodzi za potwora, który porywa dzieci niczym magiczny Król Olch z romantycznej ballady Goethego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto