Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Fundacja Bursztynowym Szlakiem wydaje kolejną książkę o historii powiatu gdańskiego

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Cudze chwalicie, swego nie znacie - ta myśl przyświeca kolejnej edycji książki "Historia powiatu gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca". Całkiem trafnie, bo zawarte w publikacji wydarzenia z dziejów regionu mogą wprawić mieszkańców w niedowierzanie. Oficjalna premiera książki odbędzie się już 20 stycznia w pruszczańskim Domu Wiedemanna. Zebrane dzięki publikacji fundusze, wesprą podopiecznych Fundacji Bursztynowym Szlakiem.

Nowa książka o historii powiatu gdańskiego

Kolejna edycja unikatowej książki "Historia powiatu gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca" - staje się faktem. Fundacja Bursztynowym Szlakiem z Pruszcza Gdańskiego wydaje właśnie drugą część tego dzieła. Artykuły o powiecie gdańskim piszą w niej lokalni znawcy i pasjonaci historii. Za redakcję, podobnie jak w przypadku pierwszej części odpowiadał Roman Ciesielski - za teksty - najlepsze nazwiska, zajmujące się historią powiatu gdańskiego, wśród nich: Monika Ambros-Zezula, Bartosz Gondek, Józefa Kraśnicka, Tomasz Jagielski, Dariusz Dolatowski, Jerzy Paweł Kornacki, czy Artur Jędrzejewski. Publikacja zawiera m.in. teksty, które ukazywały się w różnych regionalnych czasopismach. Choć nie doszło jeszcze do oficjalnej premiery książki, już teraz autorzy planują jej trzecią edycję:

- To już kolejna wydana przez nas publikacja - mówi Krystyna Narożańska, przewodnicząca rady fundacji. - Pierwszą książkę opublikowaliśmy rok temu, druga ukazuje się teraz, a już pod koniec tego roku chcemy wydać trzecią część historii powiatu gdańskiego.

- Książki różnią się od siebie okresem. Pierwsza część dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie do XIX w. Druga część kończy się na roku 1945, trzecia natomiast ma odwoływać się do czasów powojennych i okresu współczesności - mówi Alicja Boruc, prezes Fundacji Bursztynowym Szlakiem.

Spotkanie z autorami i możliwość nabycia książki już niebawem

20 stycznia o godz. 18 w Domu Wiedemanna odbędzie się oficjalna impreza promocyjna książki. Na spotkaniu pojawić się mają autorzy i osoby zaangażowane w jej publikację. Zaproszenie jest otwarte także dla wszystkich mieszkańców powiatu, pasjonujących się lokalną historią. Podczas wydarzenia będzie można nabyć książkę na warunkach promocyjnych. Środki zebrane przez fundację przeznaczone będą na rzecz jej potrzebujących podopiecznych.

- Nasza fundacja od wielu lat działa na rzecz promocji regionu. Wielokrotnie organizowaliśmy festiwale dla dzieci. Prowadzimy OPP - jesteśmy organizacją pożytku publicznego na rzecz osób potrzebujących - podaje Alicja Boruc.

- Środki, które uda nam się uzbierać jako datki wrzucone do "puszki", trafią także do naszych podopiecznych. My, jako fundacja mamy pod sobą kilkoro dzieci, którym robimy m.in. świąteczne prezenty. W tej chwili zbieramy fundusze na specjalny fotelik dla niepełnosprawnego 6-letniego Czarka z Lędowa - mówi Krystyna Narożańska.

Historia, której nie znają mieszkańcy

"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie" - ta myśl Wincentego Pola przyświeca kolejnej części publikowanej właśnie książki, opisującej historię powiatu gdańskiego. I coś w tym jest, bo jak wskazują sami autorzy, historia naszego regionu jest tak zawiła, że ciężko nie doznać szoku po przeczytaniu samej publikacji. Zawarte w książce artykuły opisują historie z wszystkich siedmiu gmin powiatu gdańskiego. Egzemplarze periodyków już niedługo będą dostępne w gminnych bibliotekach regionu, a także m.in. w starostwie powiatowym i pruszczańskim Domu Wiedemanna.

- Jest to ciekawa pozycja, napisana w niezwykle interesujący sposób. Książka nie jest typową publikacją historyczną. Zawarto w niej wiele pytań. Myślę, że może okazać się bardzo ciekawa także dla młodzieży - mówi prezes Fundacji Bursztynowym Szlakiem. - Pierwszą i drugą część wydaliśmy w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Odzew jest ogromny. Wiele osób kontaktuje się z nami, prosi, żebyśmy wysyłali książki nawet na drugi koniec Polski. W ubiegłym roku pod starostwem, gdzie były dostępne nasze publikacje, stały kolejki osób chętnych na nabycie książki - dodaje.

Książka "Historia powiatu gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca" powstała dzięki wsparciu starostwa powiatowego, miasta Pruszcz Gdański, gmin Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie, Cedry Wielkie i Przywidz, a także kilkunastu sponsorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto