MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów
Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów J. Kaźmierczak/ NFZ
Łódzki NFZ zakończył rekrutowanie szpitali do pilotażowego programu Dobry Posiłek. Ze wsparcia finansowego skorzystają 33 szpitale w Łódzkiem, w tym m.in. Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Dobry posiłek w łęczyckim szpitalu

NFZ na Dobry Posiłek wyda w tym półroczu 35 milionów złotych. Posiłki mają być smaczne, świeże, ma być w nich więcej owoców, warzyw i świeżych produktów, jakości jedzenia ma dopilnować dietetyk zatrudniony przez szpital.

- Celem pilotażu jest lepsze żywienie pacjentów i łatwiejszy dostęp do porad żywieniowych udzielanych przez dietetyków. Fundusz przeznacza na poprawę diety pojedynczego pacjenta w szpitalu dodatkowe 25,62 zł dziennie. To pieniądze, które uzupełnią kwotę dotychczas przeznaczaną przez placówkę na karmienie chorych. Śniadania i obiady oraz 7-dniowe jadłospisy można codziennie oglądać na stronach szpitali w Łódzkiem - Anna Leder, rzeczniczka prasowa ŁOW NFZ.

Szpital musi m.in. zatrudnić na okres trwania programu dietetyka o odpowiednich kwalifikacjach. Posiłki przeznaczone dla pacjentów są przygotowywane na podstawie jadłospisu opracowanego przez osobę planującą dietę, zapewniającego urozmaicenie potraw i zbilansowanie wartości składników odżywczych w diecie.

Lecznica ma obowiązek opracowywać jadłospisy na co najmniej 7 dni, a także publikować je na stronie internetowej szpitala. Na swojej stronie internetowej, codziennie w dni robocze, musi zamieszczać także zdjęcia co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu. Dodatkowo osoba planująca dietę na zlecenie lekarza udziela pacjentom porad żywieniowych.

- Zdecydowanie posiłki są bardziej urozmaicone. W szpitalu zatrudniliśmy dietetyka. Mam nadzieję, że pacjenci zauważyli już poprawę w serwowanych daniach. Wprowadzony został także dodatkowy, czwarty posiłek (podwieczorek) - mówi Małgorzata Raczkiewicz, prezes fundacji "Dobry szpital" w Łęczycy.

- Odpowiednia dieta w szpitalu powinna być integralną częścią całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności leczenia zachowawczego i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych. Dobrze odżywiony pacjent szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także obniża całkowity koszt leczenia - dodaje Anna Leder.

Program trwa do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto