Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuj klimat dawnego Wrocławia. Ulica Psie Budy. Tajemnicze miejsce z historią

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś
Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś Fotopolska eu. / Remigiusz Biały Polska Press
Historia ulicy sięga średniowiecza. Była jedną z wielu podrzędnych, ale gwarnych ulic i do dziś jest odzwierciedleniem dawnego Wrocławia i jego staromiejskiej zabudowy. To ocalały fragment starego miasta podczas budowy trasy WZ, czyli ul. Kazimierza Wielkiego i świadek postmodernistycznej myśli urbanistycznej PRL-u. Zobaczcie w galerii, jak ul. Psie Budy wygląda dziś i jak wyglądała kiedyś.

Dawna Krull Straße, a obecnie ul. Psie Budy powstała już w XIV w. na południowo-wschodnich obrzeżach Wrocławia wzdłuż wewnętrznej fosy miasta. To właśnie dlatego zachowany do dziś 140 metrowy południowo-wschodni fragment ulicy ma łukowaty kształt. Początkowo przy ul. Psie Budy w drewnianych oficynach dla gotyckich i renesansowych kamienic zamieszkiwała biedota.

Skąd nazwa Psie Budy we Wrocławiu i jaki był przebieg ulicy?

Drewniane domy przypomniały psie budy. Od takiego rodzaju zabudowy ulica wzięła swoją nazwę. W międzyczasie, skromna uliczka była różnie nazywana. Były to Psie Domy (Hundhäuser), następnie Dolne Domy (Unterhäuser), Tylne Domy (Hinterhäuser). Około roku 1911 patronem ulicy został J. G. Krull - od wrocławskiego kupca. A po wcieleniu Wrocławia do Polski wrócono do pierwotnej nazwy - Psie Budy.

Ulica rozpoczyna bieg od Bramy Ruskiej (dzisiejsze skrzyżowanie z ul. Ruską) na północnym zachodzie. Dawniej kończyła się na Końskim Targu (dzisiejsza ulica Szajnochy, dawniej Rosmarck) na południowym wschodzie. Pomiędzy Końskim Targiem a ul. Psie Budy niegdyś stał Młyn Siedmiu Kół napędzany wodami z Czarnej Oławy. Był to jeden z najstarszych średniowiecznych młynów wodnych we Wrocławiu.

Dalsze losy i przemiany ulicy

W XV i XVI wieku tereny przylegające do fosy zaczęli przejmować bogaci kupcy, którzy w miejsce prymitywnej zabudowy zaczęli stawiać kamienice, a na ul. Psie Budy położono bruk. Dzięki temu ówczesna sypialnia miasta zamieniła się w tętniącą życiem ulice. Dzięki bliskości Rynku i Placu Solnego stała się kolejnym miejscem handlu. Powstawały też karczmy i warsztaty rzemieślnicze.

W XIX w. budynki nabrały kształtu, którego fragmenty są widoczne do dziś. Na początku XX wieku ul. Psie Budy była jedną z wielu w gęstej zabudowie Wrocławia. W trakcie II wojny Światowej ulica została poważnie zniszczona. Budynki odbudowano dopiero w latach 60. Jednak nie zrekonstruowano ich, a pozostawiono pojedyncze elementy takie jak portale czy zdobienia. Do dziś zachował się jednak dom z portalem datowanym na 1568 r.

Ulica Psie Budy w czasach PRL-u

W lat 70. we Wrocławiu na obrzeżach Rynku, przez budowę trasy WZ, czyli ul. Kazimierza Wielkiego wyburzono szereg zabudowań, unicestwiając istnienie ciasnej zabudowy w tej części miasta. Charakterystycznej dla czasów sprzed XX w.

Dziś uliczka jest raczej jedyna w swoim rodzaju. Dzięki zachowaniu swojego staromiejskiego klimatu. Bardzo spokojne miejsce, często niezauważalne położone jest na obrzeżach gwarnego rynku i oddziela go od ruchliwej ul. Kazimierza Wielkiego.

Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś

Poczuj klimat dawnego Wrocławia. Ulica Psie Budy. Tajemnicze...

Tutaj znajduje się ulica Psie Budy we Wrocławiu. Zobaczcie na poniższej mapce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto