Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pejzaże mistrzów

Rafał Święcki
– Mąż całe życie zbierał obrazy. Cieszyłabym się, gdyby kolekcja została w Jeleniej Górze – mówi Urszula Szymczak.   FOT. MARCIN OLIVA SOTO
– Mąż całe życie zbierał obrazy. Cieszyłabym się, gdyby kolekcja została w Jeleniej Górze – mówi Urszula Szymczak. FOT. MARCIN OLIVA SOTO
Jeleniogórskie muzeum stara się o zakup unikalnego zbioru malarstwa karkonoskiego Na razie zbiór 36 pejzaży Karkonoszy znajduje się w prywatnych rękach.

Jeleniogórskie muzeum stara się o zakup unikalnego zbioru malarstwa karkonoskiego
Na razie zbiór 36 pejzaży Karkonoszy znajduje się w prywatnych rękach. Miłośnicy regionu nie mogą się doczekać udostępnienia kolekcji

Nie chciałabym, by kolekcja, którą z takim trudem zdołał zebrać mój mąż, została rozproszona – mówi Urszula Szymczak, wdowa po Henryku Szymczaku, dyrektorze Muzeum Karkonoskiego w latach 1963-1983 i jeleniogórskim kolekcjonerze, który przez całe życie gromadził malarstwo śląskie.
W jego zbiorze znalazło się 36 obrazów przedstawiających pejzaże Karkonoszy, namalowanych przez 26 artystów niemieckich, tworzących w pierwszej połowie XX wieku. Do ciekawszych prac należą: „Panorama Karkonoszy” Paula Austa, „Chałupa w górach” Erny Bäuerlin, „Droga w Szklarskiej Porębie” Willi Oltmannsa i „Zimowy pejzaż” Arthura Wasnera.
– Ta kolekcja jest dorobkiem życia męża. Obrazy kupował na aukcjach i od innych kolekcjonerów. Wszyscy wiedzieli, że interesuje się malarstwem śląskim i dzwonili, gdy na rynku pojawiło się coś interesującego – wspomina Urszula Szymczak.
Na rynku antykwarycznym obrazy pejzażystów śląskich występują niezwykle rzadko.
– Dlatego Muzeum Karkonoskie tak bardzo zabiegało o zdobycie pieniędzy na zakup kolekcji – tłumaczy Stanisław Firszt, dyrektor placówki.
Dotację przyznał urząd marszałkowski i jeśli negocjacje z właścicielką obrazów powiodą się, wkrótce trafią one do zbiorów muzeum.

Powiększają zbiory
Zbiory Muzeum Karkonoskiego liczą około 170 sztuk prac pejzażystów śląskich. Jest wśród nich m.in. kilka wysoko cenionych dzieł. Autorami ich byli m.in.: Adalbert Woelfl, Quido Manes, Adolf Dressler, Wilhelm Krauss, Paul Linke, C. E. Morgenstern, Gertrud Staats.
Część zbiorów można oglądać w galerii w Szklarskiej Porębie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto