MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Bukowcu zostanie zmodernizowany. To kolejny obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów, który wypięknieje. Turyści będą zachwyceni

Alina Gierak
Alina Gierak
W pałacu w Bukowcu  hrabina von Reden  prowadziła otwarty salon, będąc zaprzyjaźniona z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus, w tym z Fryderykiem Wilhelmem III, który posiadał letni pałac w pobliskich Mysłakowicach
W pałacu w Bukowcu hrabina von Reden prowadziła otwarty salon, będąc zaprzyjaźniona z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus, w tym z Fryderykiem Wilhelmem III, który posiadał letni pałac w pobliskich Mysłakowicach fotopolska.eu
Do Bukowca jeleniogórzanie i turyści przyjeżdżają na spacery po parku, koncerty w odrestaurowanej stodole, na wernisaże oraz do Interaktywnego Muzeum Tajemniczy Las w Bukowcu. To ulubiona miejscówka rowerzystów, bo ścieżki wiodą z Jeleniej Góry przez Łomnicę prosto do Bukowca. Teraz do listy do zwiedzania dojdzie pałac w Bukowcu, który zostanie unowocześniony. Swoją siedzibę ma tu Związek Gmin Karkonoskich.

Wybudowany w drugiej połowie XVI w. pałac już dawno mógłby być główną atrakcją malowniczego kompleksu w Bukowcu, ale brakowało pieniędzy na modernizację. Teraz są, bowiem Związek Gmin Karkonoskich dostał pieniądze w ramach Polskiego Ładu.

Wyłoniono już wykonawcę i podpisano z nim umowę. Firma Pre – Fabrykat z Miłkowa wykonała już sporo pracy. Remont pałacu w Bukowcu ma zakończyć się w październiku 2024 roku. Autorem projektu modernizacji pałacu w Bukowcu jest arch. Katarzyna Miśkiewicz (eMKa Biuro Projektowe).

Zaplanowano między innymi remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo w pałacu zamontowane zostanie centralne ogrzewanie z nowym źródłem za pomocą pomp głębinowych i rozprowadzeniem ciepła po obiekcie. Dodatkowo zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem.

Zabytkowy pałac w Bukowcu

Początki Bukowca związane są z rodziną von Zedlitz, która władała na tych terenach do XVI wieku. Już w tamtym czasie istniał renesansowy murowany dwór otoczony fosą. W 1785 roku majątek nabył Friedrich Wilhelm von Reden, który dokonał gruntownej przebudowy pałacu na styl klasycystyczny, a wokół niego utworzył park krajobrazowy w stylu angielskim. Zgodnie z ówczesnymi trendami rezydencja nie dominowała przestrzeni, lecz stanowiła jeden z jego elementów, co może tłumaczyć skromną formę budowli. Park jest pięknie odnowiony z

Fryderyk von Rotenham odziedziczył pałac w drugiej połowie XIX wieku. W rękach jego spadkobierców obiekt pozostał do 1945 r. Po wojnie pałac był siedzibą technikum rolniczego, a później stał się Uniwersytetem Ludowym, służącym bezrobotnym. Obecnie w obiekcie mieści się Związek Gmin Karkonoskich.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów wzorowo odnowiła zabytkowy park oraz zabudowania folwarczne w Bukowcu. Na terenie folwarku znajduje się hotel, restauracja, sala koncertowa i wystawiennicza, interaktywne muzeum. Pałac należy natomiast do Związku Gmin Karkonoskich i czekał na remont.

Bukowiec położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, wyróżnia się zachowanym pierwotnym układem przestrzennym z zespołem parkowo-pałacowym. Zadbany park, staw, ścieżki spacerowe i rowerowe sprawiają, że przyciąga wielu turystów.
Co można zwiedzać?

  • Pawilon Herbaciarni
  • Wieżę Widokową
  • Opactwo
  • Ścieżki spacerowe wokół stawu Kąpielnik

Sprawdź jak dojechać do pałacu Bukowiec

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto