Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Steinertów w Łodzi zostanie odnowiony [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Pałac Steinertów w Łodzi odzyska dawną świetność. Rewitalizacja pałacu przy ul. Piotrkowskiej potrwa dwa lata i będzie kosztować 38 mln zł.

Renowacja pałacu Steinertów zacznie się jeszcze w tym roku. Dawną świetność odzyska nie tylko wspaniały pałac przy ul. Piotrkowskiej 272, lecz także duży ogród ze starymi drzewami i dwa pobliskie, historyczne budynki Steinertów: stojący od ulicy dawny dom tkacza, w którym potem była drukarnia, a także stojąca na podwórku farbiarnia. Z czasem w obu obiektach pojawiły się mieszkania.

W odnowionym pałacu znajdą się biura dla firm branży kreatywnej, a także restauracja i część hotelowa. W ogrodzie, który będzie dostępny dla mieszkańców, zostaną wyburzone szpetne budynki oraz pojawią się nowe nasadzenia.

ZOBACZ TEŻ: Noc Muzeów 2017 w Łodzi. Lista muzeów i instytucji [PROGRAM]

Historia nieruchomości sięga lat 40. XIX wieku, kiedy przybyły z Saksonii i pracujący dla Ludwika Geyera Gottlieb Steinert usamodzielnił się i postawił domek parterowy z facjatkami, w którym było mieszkanie i warsztat tkacki. Później w głębi posesji wybudowano fabrykę, zaś od ul. Piotrkowskiej powstały rezydencje wybudowane przez syna i wnuków Gottlieba: pałacyk Adolfa Steinerta z 1896 roku w stylu renesansu włoskiego, w którym jest przedszkole, i niezwykły, podwójny pałac braci Karola i Emila Steinertów nawiązujący do renesansu niemieckiego.

Kiedy powstał pałac? Odpowiedź znajdziemy na elewacji i w dawnym salonie na I piętrze. Nad wejściem mamy datę 1909 i inskrypcję łacińską „Salus intrantibus” zawierającą pozdrowienia dla wchodzących. Natomiast w środku wzrok przyciąga efektowny drewniano-marmurowy kominek ze stylową mosiężną obudową, na której widnieje data 1910 oraz monogram „CS”, czyli Carl Steinert.

Na bogato zdobionej fasadzie pałacu, której wyróżnikiem są wykusze, znajdziemy dekoracje o zacięciu symbolicznym - prządkę z wrzecionem w kole zębatym oraz pszczoły będące znakiem pracowitości. Do tego dochodzi kartusz z lwami oraz tajemnicze ptaki, które przypominają żurawie.

W budynku zachowały się parkiety, boazerie, sztukaterie oraz witraże z ptakami i motywami geometrycznymi. Jest jeszcze jeden witraż, ale nie wiemy, co przedstawia, bowiem jest... niewidoczny. A to dlatego, że przed wojną wybudowano przy nim strop, który zasłonił szklaną dekorację. Na szczęście strop zostanie usunięty, dzięki czemu znów będzie można podziwiać witraż.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto