Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

.Nowoczesna i KOD nie chcą „apelu smoleńskiego” podczas uroczystości patriotycznej w Grudziądzu

(LERN)
Łukasz Ernestowicz
- Jest nie na miejscu - argumentują działacze .Nowoczesnej i KOD-u. Apelują, aby zrezygnować z asysty wojska w rocznicę powrotu miasta w granice RP.

W poniedziałek, tradycyjnie, uroczystość powrotu Grudziądza w granice Polski na Rynku uświetni wojsko. Żołnierze wciągną biało-czerwoną flagę na maszt, dowódca złoży meldunek, salwa honorowa wystrzeli w niebo. Będzie też apel poległych, a wraz z nim tak zwany „apel smoleński”, który żołnierzom nakazał odczytywać minister obrony Antoni Macierewicz. To uczczenie pamięci osób, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu w 2010 roku.

- Problem w tym, że „apel smoleński” nie ma nic wspólnego z etosem żołnierza, z bohaterami, którzy polegli w obronie ojczyzny - przekonuje Michał Dzięcielewski, szef .Nowoczesnej w Grudziądzu.

Dlatego lokalni działacze partii wraz z Komitetem Obrony Demokracji wystosowali do prezydenta Roberta Malinowskiego prośbę, aby zrezygnować z udziału wojska w uroczystości. - Prezydent powinien wziąć przykład z władz większych miast. Jeśli wojsko nie może zrezygnować z „apelu smoleńskiego”, bo taki ma rozkaz, podziękujmy wojsku, z całym szacunkiem, za udział w tym wydarzeniu - namawia Jacek Piotraszewski, drugi z liderów grudziądzkiej .Nowoczesnej. - Zamiast żołnierzy w uroczystości mogą wziąć udział grupy rekonstrukcyjne, ułani.

Konferencja .Nowoczesnej i KOD-u w sprawie apelu:

- Panie prezydencie! „Apel smoleński” podczas uroczystości rocznicowych Grudziądza będzie po prostu nie na miejscu - uważa Helena Kopycińska, liderka grudziądzkiego KOD-u.

Jak na tę propozycję odpowiadają władze miasta?

- Grudziądz od wielu lat związany jest z wojskiem, a tradycje wojskowe są wpisane w historię naszego miasta. W związku z tym samorząd od lat współpracuje z jednostkami i dowództwem przy organizacji uroczystości patriotycznych i miejskich - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka ratusza. - Obecność wojska podczas tych uroczystości jest dla miasta niezwykle wartościowa, dlatego nie rezygnujemy z udziału kompanii honorowej Wojska Polskiego podczas rocznicy.

Mimo że - co podkreśla rzeczniczka - prezydent również uważa, że „apel smoleński” powinien być odczytywany jedynie podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto