Isabella Degen

avatarIsabella Degen

Wrocław
Urodziłam się w Olsztynie ale czuję się Wrocławianką. Czasem mówią o mnie Kobieta Renesansu... chyba dlatego, że mam tak wiele pasji które towarzyszą mi całe życie: piszę prozę i poezję, maluję, fotografuję i podróżuję. Od 1987 mieszkam we Frankfurcie nad Menem. ale również we Wrocławiu.

Jubileusz 80. lecia urodzin wrocławskiego poety – Mistrza Neologizmu Henryka Wolniaka–Zbożydarzyca

2019-05-12 14:27:31

Spotkanie poprowadzi ekspert i badacz literatury XX wieku – Pani prof. Dorota Heck, która przybliży twórczość Jubilata i jego nową pozycję pt. „Pięknieje“, wydaną w wydawnictwie Miniatura – Kraków 2019.

Henryk Wolniak–Zbożydarzyc, filozof i poeta swoją twórczość definiuje triadą Wolność Wielkość Wieczność – pozostając od ponad półwiecza w akcie swojej indywidualnej i bezinteresownej kreacji. Twórca opublikował już blisko trzydzieści książek, w tym trzy dramaty, poezja, proza, aforyzmy oraz wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach literackich. W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia) – nagroda za neologizmy i nowatorstwo w poezji. Wiersze jego publikowano w wielu krajach: w USA, Kanadzie,Czechach, Rosji oraz we Włoszech.

Henryk Wolniak–Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum. Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera.
W 1980 roku był przewodniczącym - Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska „Solidarność“. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura".

Artystyczny indywidualizm Henryka Wolniaka przejawia się nagromadzeniem neologizmów oraz niekonwencjonalnym umieszczaniem tytułów na końcu poszczególnych utworów. Trudność w odbiorze wierszy polega na tym, że poeta bawi się słowem, wiersze trzeba czytać kilkakrotnie aby wyłowić głęboki sens tej słowotwórczej gry, która zazwyczaj zamyka się w puentach. Indywidualizm poety nie odpowiada przeciętnym oczekiwaniom dla amatorów lirycznego klasycyzmu.
Poza tym w wierszach znajdziemy dużo autoironii i aluzji: do siebie, do świata, do wydarzeń historycznych. Pokazują one rozsądny dystans poety do własnych kreacji literackich. Utwory cechuje wielka wrażliwość religijna i etyczna, przepełniona refleksją metafizyczną i historyczną. Wolniak bardzo starannie dobiera słowa, którymi podkreśla nastroje, powagi i zadumy, jednak zawsze pozostając w akcie i istocie indywidualnej kreacji.

Henryk Wolniak–Zbożydarzyc jest honorowym obywatelem Lądka Zdroju, gdzie okresowo mieszka i inspiruje się twórczo. W 2018 roku, jego tomik, pt. Zaurocznia lądecka, został wydany dwujęzycznie, w językach polskim i czeskim (Landecke okouzleni).
W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej i szczególne osiągnięcia w pracy twórczej.

Z okazji jubileuszu składamy poecie dalszych twórczych lat i wielu sukcesów literackich.

Gala jubileuszowa Henryka Wolniaka–Zbożydarzyca pt. Ośmiosnowy, odbędzie się w czwartek dn. 23.05.2019 o godz.18.00. w Klubie Muzyki i Literatury, Wrocław, Plac Kościuszki 10.







Jesteś na profilu Isabella Degen - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj