Isabella Degen

avatarIsabella Degen

Wrocław
Urodziłam się w Olsztynie ale czuję się Wrocławianką. Czasem mówią o mnie Kobieta Renesansu... chyba dlatego, że mam tak wiele pasji które towarzyszą mi całe życie: piszę prozę i poezję, maluję, fotografuję i podróżuję. Od 1987 mieszkam we Frankfurcie nad Menem. ale również we Wrocławiu.

Abu Dhabi. Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zajieda

2019-03-19 18:08:06

Jeden z potężniejszych meczetów co do wielkości na świecie. Pochwalić się może trzema rekordami Guinnessa: największa na świecie kopuła, największy na świecie ręcznie tkany dywan i największy żyrandol.
Jadąc autostradą już z daleka widać nieskazitelnie białą, baśniową budowlę jak z opowieści Szeherezady. Wielki Meczet Szejka Zajieda, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich - jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych Islamu XXI wieku.
Meczet robi olśniewające wrażenie, w połączeniu ze słońcem, zielenią wodą i błękitem nieba. Olbrzymie marmurowe płaszczyzny, monumentalne przestrzenie, kopuły, kolumny, arkady, bogate zdobienia, złocenia i arabeski (ornamenty roślinne).
Jest to nie tylko wspaniała budowla architektury, lecz również miejsce kultu religijnego. Obowiązuje tu etykieta stroju i zachowania się, co skłania to do refleksji nad potęgą religii. Kobiety muszą przykryć ciało, włosy i ubrać się w tradycyjną czarną abaję a mężczyźni powinni ubrać białą kandorę, lub przynajmniej mieć zakryte ramiona i nogi .

Szejk Zajied był i jest ojcem Zjednoczonych Emiratów, założył ZEA w latach 50. ubiegłego wieku. Wyrażona przez niego wola budowy wielkiego meczetu, który miał stać się perłą nowoczesnego Islamu, spotkał się z olbrzymią aprobatą. Ale celem nadrzędnym budowy była chęć zjednoczenia bardzo zróżnicowanego świata Islamu, poprzez wartości nowoczesnej architektury i sztuki.

Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała przez aż 11 lat. Plac budowy o powierzchni przekraczającej 12 hektarów zlokalizowano we wschodniej części miasta, tuż za mostami łączącymi wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem. Włączając obszar otaczających ogrodów i parkingów, kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary. Obiekt ustawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu o wysokości 9 metrów ponad poziomem gruntu.
W budowie uczestniczyło kilkadziesiąt renomowanych światowych firm oraz 3,5 tysiąca pracowników z 38 międzynarodowych firm podwykonawczych. Wśród nich było wielu artystów i rzemieślników z różnych krajów. Oprócz pracowników z Pakistanu, Indii, Iranu, Malezji, Maroka, Turcji i ZEA, byli także z Grecji, Chin, Niemiec, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Również materiały, z których wznoszono ten meczet, zarówno marmury, kamienie półszlachetne i inne, m.in. złoto, szkło kryształowe czy ceramika, pochodziły z wielu krajów świata.

Budowę ukończono w roku 2007 w 3 lata po śmierci Szejka Zajieda. W kompleksie Wielkiego Meczetu wybudowano jego mauzoleum. Złożenie jego ciała na terenie meczetu było pierwszą uroczystością, jaka zdarzyła się w tym miejscu po zakończeniu budowy.
Głównym architektem świątyni był Syryjczyk Yousef Abdelky. Budowa była olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym. Generalnym wykonawcą była włoska firma Impregilo. Ostateczne koszty budowy zamknęły się w niewyobrażalnych 545 milionów dolarów.

Kompleks zajmuje jak wspominałam powierzchnię 22 hektary, jego dziedziniec posiada 1048 kolumn i osiemdziesiąt dwie kopuły. W meczecie może przebywać 42 tys. , a główna sala modlitewna może pomieścić ponad 7 tysięcy wiernych.


Arkady korytarzy pokryte są kilkunastoma mniejszymi kopułami. Łącznie w meczecie tym jest ich 82. Do wszystkich złoceń użyto 24-karatowego złota, ile było tego złota... chyba nikt do końca tego nie wie, w każdym razie bardzo dużo.
Z jednej strony arkady i ich kolumnada odbijają się w lustrach wody, a z drugiej strony otacza idealnie gładka, ogromna kamienna posadzka dziedzińca. Jest ona największą w świecie mozaiką ornamentów kwiatów, wykonaną metodą intarsji, z białych oraz kolorowych marmurów i kamieni półszlachetnych. Podobną techniką zdobione są wewnętrzne ściany meczetu. Frontową ścianę, w której bogato zdobiony mihrab (złota nisza) wskazujący kierunek modłów – Mekkę, pokrywa mozaika, na której wypisano kaligrafią arabską 99 wersów wychwalających Allaha.

Podobnie jak Dubaj tak również Wielki Meczet Szejka Zajieda to kolejny rekordzista Guinnessa. Znajduje się tu największa na świecie kopuła główna - ma 85 metrów wysokości i średnicę 32,8 m. Największy na świecie ręcznie tkany dywan z Iranu waży 47 ton i był tkany dwa lata przez ponad 1200 tkaczy, oraz największy na świecie żyrandol, o wysokości 15 metrów i wadze 12 ton. Wysadzany tysiącami kryształów Svarovskiego oraz pełen bogatych złoceń.

Meczet otwarty jest codziennie od 9:00 do 22:00 z wyjątkiem piątków, (muzułmańska niedziela). W piątki zwiedzać można między 17:00 a 22:00. W czasie Ramadanu świątynia otwarta jest od soboty do czwartku w godzinach od 9:00 do 13:00. W ramadanowe piątki, meczet jest zamknięty dla zwiedzających. Wnoszenie ze sobą jedzenia i picia jest zabronione, większe torby trzeba zostawić w depozycie. Obecnie nie trzeba zdejmować butów, wszędzie ułożone są chodniki i tylko po nich można się poruszać. Wstęp do Wielkiego Meczetu jest bezpłatny.
Jeśli chce się faktycznie chce posmakować islamskiej kultury, trzeba koniecznie odwiedzić to miejsce. Dla Europejczyka to nie tylko doznania estetyczne pięknej architektonicznie budowli, ale również budzące respekt miejsce kultu.


Jesteś na profilu Isabella Degen - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj