Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto wydało apel do warszawiaków. Chodzi o szczegóły na 240-letniej kamienicy. "Potrzebujemy Waszej pomocy"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
To kamienica Kajetana Jurkowskiego, wzniesiona w 1784 r.
To kamienica Kajetana Jurkowskiego, wzniesiona w 1784 r. UM Warszawa
Warszawiaski ratusz oraz Stołeczny Konserwator Zabytków zaapelowali do mieszkańców stolicy w sprawie 240-letniej kamienicy przy Rynku Nowego Miasta. Chodzi o elementy umieszczone na fasadzie budynku.

Dom przy Rynku Nowego Miasta 4

- Potrzebujemy Waszej pomocy. Przekopcie domowe archiwa zdjęć. Może znajdziecie w nich stare, ale kolorowe fotografie kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 4. Są na niej dekoracje malarskie z 1956 r. A właściwie to były, bo już ledwo je widać - zaapelował do mieszkańców Stołeczny Konserwator Zabytków.

Polichromie są w bardzo złym stanie technicznym i prawie zupełnie nieczytelne. Wymagają pilnych i kompleksowych prac konserwatorskich. Niestety mimo poszukiwań nie udało się odnaleźć ani projektów, ani archiwalnych zdjęć ilustrujących pierwotny wygląd polichromii. - Dostępne czarno-białe i kolorowe zdjęcia są mało wyraźne i nie dają nam pełnego poglądu jak wyglądały dekoracje - tłumaczy Stołeczny Konserwator Zabytków.

Badania konserwatorskie pozwoliły ustalić jedynie oryginalną technikę wykonania (al fresco) i kolorystykę. Nie wiadomo jednak, jak pierwotnie opracowano detale m.in.: twarzy i dłoni, i w jaki sposób rozmieszczone były akcenty barwne.

- Nie wiemy czy przestawienia były potraktowane malarsko czy graficznie? Światłocieniowo, a może jednak płasko? Nie mamy też informacji, które partie podkreślone zostały charakterystycznym kolorem żółcieni-ochry - dodaje Stołeczny Konserwator Zabytków.

To kamienica Kajetana Jurkowskiego, wzniesiona w 1784 r.

Miasto wydało apel do warszawiaków. Chodzi o szczegóły na 24...

"Prosimy o archiwalne, kolorowe zdjęcia"

Takie zagadki to nie lada orzech do zgryzienia. Miasto podkreśla, że nie chce rekonstruować malowideł na zasadzie prawdopodobieństwa, czy według współczesnych upodobań. Konserwator chce uniknąć kreacji w pracach konserwatorskich. - Naszym celem jest zachowanie tego co przetrwało, czyli oryginalnych malowideł i zrekonstruować je na tyle wiernie, na ile jest to możliwie - mówi SKZ.

Jeśli posiadacie kolorowe zdjęcia elewacji tej kamienicy z czasów, gdy polichromie były jeszcze widoczne, to prześlijcie je na adres: [email protected].

240 lat historii

Dom przy Rynku Nowego Miasta 4 to kamienica Kajetana Jurkowskiego, wzniesiona w 1784 r. Jest jedną z nielicznych z obszaru Starego i Nowego Miasta, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie odnowiono ją i ozdobiono dekoracjami malarskimi. Przedstawienia figuralne i floralne umieszczono na elewacjach od strony Rynku Nowego Miasta i ul. Pieszej. Front kamienicy zdobią cztery postacie: Trębacza, Oratora, Diany i Myśliwego, a od ul. Pieszej dwa stylizowane drzewka. Dekoracje zostały wykonane w 1956 r. przez Jacka Sempolińskiego, w czasach kiedy artysta był jeszcze studentem warszawskiej ASP. Budynek został wpisany do rejestru zabytków.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto