Autor: Kinga Czernichowska

2016-12-23, Aktualizacja: 2016-12-23 12:42

"Bezlitosna Kobieta" potrafi się z siebie śmiać

"Bezlitosna Kobieta" jest odważna i silna, nawet jeśli czasami nie zdaje sobie z tego sprawy. Rozmawialiśmy z Moniką, która od czterech lat prowadzi stronę Bezlitosne.pl - portal z memami dla "Bezlitosnych Kobiet". Bezlitosnych, czyli takich, które znają swoją wartość.

Monika ma 29 lat i tworzy memy dla "Bezlitosnych Kobiet". Dzisiaj jest to jej sposób na życie, bo z tego się utrzymuje. Ale wbrew pozorom nie chodzi tylko o pieniądze - bezlitosne memy trafiają do wielu kobiet, które odnajdują w tych obrazkach jakąś historię ze swojego życia. I pozwalają im uwierzyć, że to nie przesadny perfekcjonizm jest zaletą, lecz wiara w siebie.

Kiedy stałaś się "Bezlitosną Kobietą"? Bo do tego - jak sądzę - się dojrzewa…

"Bezlitosne Kobiety" to marka, którą stworzyłam. Jest to strona dla kobiet z ogromnym dystansem do siebie. Dla tych, które lubią czarny, sarkastyczny, ironiczny humor. Kiedy ktoś opowiada im "brudny" żart, to nie oburzają się, tylko kontrują jeszcze brudniejszym żartem. Tutaj nie chodzi o to, że stałam się bezlitosna, bo brzmi to trochę przaśnie. Ta nazwa pomaga nam, jako społeczności, identyfikować się z tym, co robię. Ale uważam, że każda kobieta ma w sobie coś z “Bezlitosnej Kobiety”, a ja po prostu staram się z nich to wyciągać.

"Bezlitosna Kobieta" to...

"Bezlitosna Kobieta" jest odważna i silna, nawet jeśli czasami nie zdaje sobie z tego sprawy. Potrafi walczyć o siebie i radzić sobie z przeszkodami, które stają na jej drodze. Oczywiście, miewa też słabości, jak każdy człowiek, ale z każdym niepowodzeniem staje się silniejsza. I potrafi śmiać się z siebie.

© Bezlitosne.plGdybyś miała stworzyć kodeks "Bezlitosnej Kobiety", to jakie zawierałby zasady?

Myślę, że znalazłaby się tu zasada, że “żadna kobieta nie jest twoją konkurentką“. Nic mnie bardziej nie wkurza, niż kobiety, które są niemiłe, zawistne i zazdrosne o inne kobiety. To bez sensu. Żadna kobieta nie jest twoją konkurentką, tylko twoją inspiracją. Najwyższy czas, żebyśmy trzymały się razem i wspierały. Staniemy się wtedy silniejsze.

Bycie "Bezlitosną Kobietą" wymaga psychicznej siły? Jak to jest u Ciebie?

Chyba każda z nas wie, jak to jest z tą siłą psychiczną. Są chwile, dni, momenty, kiedy jest gorzej. To normalne, przecież jesteśmy tylko ludźmi. Myślę, że bycie bezlitosną kobietą wymaga przede wszystkim wiary w siebie. Trzeba pozwolić sobie na słabsze dni. Trzeba sobie pozwolić na ból, strach, przerażenie, nie myląc tego ze słabością. Trzeba wierzyć w siebie zarówno w te dobre, jak i w te gorsze dni. Na tym polega prawdziwa siła.

© Archiwum prywatne


Jesteś feministką?

Wierzę w społeczne, polityczne i ekonomiczne równouprawnienie płci.

Tworzenie memów może stać się biznesem, sposobem na życie?

Ja traktuję to przede wszystkim jako coś ważnego dla mnie, coś osobistego. Może to zabrzmi śmiesznie, ale właśnie tym żyję. Od czterech lat "Bezlitosne" wypełniają bardzo dużą część mojego życia. A czy traktuję to jako biznes? Traktuję to jako pracę, która sprawia mi ogromną satysfakcję, a to, że przy okazji na tym zarabiam, sprawia, że mogę się cieszyć.

Dzisiaj Bezlitosne.pl to Twoje główne źródło dochodu - jak to jest możliwe?

Kiedy zaczęłam tworzyć memy, to ten temat był jeszcze w Polsce raczkujący. Owszem, było kilka portali, które się tym zajmowały, ale żaden z nich nie był skoncentrowany na tematyce kobiet. Początkowo traktowałam to jako hobby, coś dodatkowego, co mogłam robić po godzinach. W tym momencie jest to dla mnie praca w pełnym wymiarze godzin. Co za tym idzie, muszę się z tego utrzymywać. Moja strona jest obecna na wszystkich ważniejszych kanałach w social media. Robię memy z myślą o kobietach, zawierają one czasem śmieszny, czasem "brudny", czarny humor i są również pewną motywacją dla nas - kobiet.

Motywacją do czego?

Motywacją do tego, żeby nie brać wszystkiego zbyt poważnie, żeby się więcej śmiać i dzielić się tym uśmiechem z innymi. Chcę odebrać kobietom to poczucie winy.
Tak to już u nas jest, że jeżeli kobieta ma cellulit, to ludzie sądzą, że jest leniwa. Jeżeli ma rozstępy, to musi je zakrywać. Jeżeli dopiero co urodziła dziecko i po porodzie nie
wygląda tak, jak przed narodzinami dziecka, to po prostu o siebie nie dba.
Kobietom wmawia się takie ogromne poczucie winy. To mnie przeraża. Humorem próbuję zbudować do tego pewien dystans: "Oczywiście, że moje uda ocierają się o siebie w trakcie chodzenia. Jestem jeden krok bliżej od bycia syrenką. Wygrałam". Takimi memami chcę motywować kobiety do tego, żeby pokochały siebie bez względu na to, na jakim etapie życia się znajdują.

Co robi "Bezlitosna Kobieta", gdy poczuje się odrzucona przez faceta, w którym jest lub była bezgranicznie zakochana?

Jest taki mem: Najpierw musisz chcieć spędzić resztę swojego życia sama ze sobą - chodzi o to, że kobieta najpierw musi poznać swoją wartość, wtedy będzie łatwiej mogła przeżywać niepowodzenia, bo one się pojawią. Żadna osoba na świecie nie ma samych sukcesów, również jeśli chodzi o związki.
Życie to sinusoida wzlotów i upadków. Trzeba nauczyć się z tym żyć i umieć niwelować skutki tych porażek.
Zbyt często widzę, że kobiety nie potrafią być same. Brną od jednego związku do drugiego, bo przeraża ich myśl o byciu singielką albo jeszcze gorzej: starą panną. W samotności konfrontujemy się z naszymi strachami, granicami, lękami. To czasem bolesne doświadczenie, ale tylko dzięki temu rośniemy, stajemy się silne i "całe". Oczywiście, że wtedy też nie ominą nas różne przykre sytuacje, ale trudniej będzie nas “zniszczyć”.


© Bezlitosne.plI to Ci się zawsze udaje? Czy być może jest tak, że nawet u "Bezlitosnej Kobiety" serce wygrywa z rozumem i pojawia się zwyczajna, beznadziejna naiwność?

Myślę, że każdy człowiek doświadczył już walki między sercem a rozumem. Najczęściej jest tak, że rozum już dawno podjął decyzję, ale serce potrzebuje na to trochę więcej czasu. Ale chyba wszystkie wiemy, że za każdym razem to rozum wychodzi z tej walki jako zwycięzca.

Tworzenie memów pozwala Ci zarabiać na tyle dużo, by po wyjściu z drogerii nie załamać się, że jesteś już prawie całkiem spłukana? Pytam, bo temat wydatków na kosmetyki dość często pojawia się w "bezlitosnych memach".

Temat o kosmetykach pojawia się bardzo często, bo większość kobiet się z tym identyfikuje, a prywatnie to moje hobby. A jeśli chodzi o wydatki na kosmetyki, to staram się zachować rozsądek i najczęściej mi się to udaje.

Sama też mocno się malujesz. Mam swoją teorię, że kobiety z mocnym makijażem, skrywają pod warstwą pudru ogromne pokłady wrażliwości. Potwierdzasz?

Uważam, że trudno generalizować, bo to zależy od kobiety. Myślę, że żadna warstwa pudru nie jest w stanie zbudować pewności siebie czy ukryć wrażliwości. Bo to mamy w sobie, w środku, a nie wymalowane na twarzy. Makijaż jest moim hobby. Daje mi relaks i lubię to robić. Prawdę mówiąc, myślę, że gdybym przestała się malować, to byłabym niepełną wersją siebie. Lubię czytać o nowościach kosmetycznych, odkrywać nowe produkty, cieszyć się kolorami, nowymi "lookami". Często rozmawiam z innymi kobietami na temat makijażu i jeszcze nigdy nie usłyszałam, że ktoś pod tym chowa swoją wrażliwość. Owszem, to wielki plus, że można zakryć pewne niedoskonałości, ale większość kobiet czerpie z makijażu po prostu ogromną radość. Każda kobieta powinna móc się malować lub się nie malować, bez tłumaczenia dlaczego to robi. To przecież piękne, kiedy kobieta robi i nosi to, co sprawia, że czuje się pewna siebie i szczęśliwa.

Co Cię najbardziej wkurza, oprócz fatalnie wyregulowanych brwi?

Nie chciałabym się koncentrować na swoim wyglądzie. To przecież ma tak małe znaczenie. Bardziej wkurza mnie to, że nie mam wody mineralnej przy łóżku niż to, że mam niewyregulowaną brew.


© Bezlitosne.plKobiety, które obserwują "Bezlitosne", opowiadają Ci swoje historie? To prawda, że niektóre memy powstają na ich podstawie? Która z nich rozbawiła lub poruszyła Cię najbardziej?

Tak, mam bardzo bliski kontakt z dziewczynami. Często dostaję od nich intymne wiadomości, w których proszą mnie o radę. Jeśli mam możliwość, to staram się odpowiadać na każdą wiadomość. I w jakiś sposób pomagać. Często są to też humorystyczne wiadomości, które mnie bawią i dają inspirację do robienia memów, zwłaszcza, gdy dostaję screeny rozmów z koleżankami, chłopakami. Dostałam kiedyś screen z rozmowy. Chłopak starał się o to, aby jego dziewczyna nie odwiedzała strony bezlitosne.pl i nie słuchała mnie na Snapie. Kobieta spuentowała to zdaniem: “Wolałabym umrzeć”. Jest jeszcze mnóstwo innych śmiesznych historii.

Wiele z nich też mnie wzruszyło. Nie będę jednak wchodziła w szczegóły, bo dziewczyny, które do mnie piszą, wiedzą, że mogą liczyć na poufność z mojej strony, to podstawa. Jednak o jednej mogę opowiedzieć, dostałam wiadomość od dziewczyny, która od wielu lat walczy z anoreksją. Napisała mi, że dopiero dzięki "bezlitosnym obrazkom" udało jej się wyjść z najgorszego. Zapewne nie był to element, który przeważył, ale jeśli chociaż w jednym procencie jej pomógł, to uważam to za sukces.
Bardzo się cieszę, że w tych obrazkach “przemycam” rzeczy, które powodują, że dziewczyny czują się pewniej. Nie ma osób idealnych i dążenie do perfekcji jest marnowaniem pięknego, cennego czasu.© Bezlitosne.plW większości z historii z Twoich memów nie ma happy endu, choć czasami pojawia się humor sytuacyjny. Na przykład to, że "Bezlitosna Kobieta" po odkurzeniu całego mieszkania orientuje się, że odkurzacz nie był włączony do prądu. Ja tak kiedyś zrobiłam prasowanie. Podzielisz się jakąś własną wpadką?

Chyba jestem kiepską panią domu. Czasem zdarza mi się zrobić pranie bez proszku albo słodki krem paprykowy z papryczek chilli. Wpadki się zdarzają, to normalne, bez nich życie byłoby nudne.

© Bezlitosne.plCo jest inspiracją dla tworzenia kolejnych memów?

Jak już powiedziałam, dostaję dużo gotowych memów od użytkowniczek, niektóre dziewczyny stają się moją inspiracją przy tworzeniu obrazków. Tłumaczę je też z angielskiego, aby mogły trafić na "Bezlitosne". Poza tym otacza mnie w życiu wiele silnych kobiet. Wystarczy jedna rozmowa z którąś z nich, a już mam pomysły na kilka następnych memów. Teksty, memy, obrazki na bezlitosne.pl są uniwersalne, każda kobieta, czy to starsza, czy młodsza, znajdzie coś dla siebie.

Wystarczy jedna trafna puenta, a prosty mem może mieć zasięg wiralowy. Skąd ten fenomen?

Myślę, że sukces memów tkwi właśnie w ich krótkiej formie i natychmiastowej reakcji. Obrazki są humorem na szybko, można porównać to do fast foodów. Nie wszystkim smakują, ale każdy z nas takiego jedzenia kiedyś próbował. Podobnie jest z memami. Nie każdemu się podobają, ale każdy je już kiedyś widział. Są bardzo uniwersalne, a co za tym idzie, każdy w jakiś sposób może je dopasować do swojej sytuacji. Tworząc jakiś obrazek, chcę również, aby kobiety wchodziły w interakcje, żeby komentowały, lajkowały. Dzięki temu mogę powiedzieć, że memy są popularne, bo są dla ludzi rozrywką.

© Bezlitosne.pl


Co, jeśli Ci się znudzi? Myślałaś o tym?

Myślę, że "Bezlitosne" tak szybko mi się nie znudzą. Robię to już od czterech lat i mogę powiedzieć, że spełniam się w tym. Lubię to, co robię. I daje mi to przede wszystkim satysfakcję. Mam nadzieję, że kobiety, które napotykają w sieci na rzeczy, które tworzę, są zadowolone.

Dlaczego - mimo sukcesu swojej strony - chcesz pozostawać raczej anonimowa?

Nie chodzi mi o pełną anonimowość, bo ludzie przecież wiedzą, że mam na imię Monika i że to ja stoję za "Bezlitosnymi Kobietami" i to jest dla mnie bardzo ważne. Nie rozważałam tego, żeby się całkowicie ujawnić, pokazać swoją twarz i też nie chciałabym, żebym stała się twarzą "Bezlitosnych", bo tak naprawdę wszystkie dziewczyny śledzące stronę, są częścią tej społeczności.

Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała Kinga Czernichowska,
dziennikarka portali gazetawroclawska.pl o naszemiasto.pl

Zdjęcie główne: archiwum prywatne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!