Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień: Gorzelnia chce biogazowni, mieszkańcy wsi nie

Agnieszka Ciekot
W Kamieniu chcą wybudować biogazownię. Wytwarzany w niej prąd trafiać ma do sieci energetycznych.
W Kamieniu chcą wybudować biogazownię. Wytwarzany w niej prąd trafiać ma do sieci energetycznych. sxc.hu
Właściciel gorzelni w Kamieniu chce wybudować biogazownię, aby pozbyć się kłopotu z wywarem gorzelniczym, który wylewany był na nadwiślańskie łąki. Mieszkańcy wsi są przeciwni budowie i już zbierają podpisy.

Biogazownia ma mieć moc do 1 MW i ma powstać przy działającej w Kamieniu gorzelni w której ze zboża i melasy produkuje się alkohol. – Chcemy w niej produkować czystą energię z wywaru gorzelniczego i wytłoków z jabłek, bo mamy problem z zagospodarowaniem tych odpadów poprodukcyjnych – mówi Andrzej Balas, właściciel firmy. Wytworzony prąd miałby trafiać do sieci energetycznej, a ciepło do gorzelni.

O problemach z cuchnącym wywarem gorzelniczym, który wylewany był na położone nad Wisłą łąki, głośno było w kwietniu tego roku. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Choć właściciel gorzelni został ukarany mandatem to problem nie zniknął.

- On nie ma tego gdzie wywozić i jest to problem, który będzie powtarzał się cały czas i musi coś z nim wreszcie zrobić. Albo wybudować oczyszczalnię ścieków, albo biogazownię, która wydaje się, że dla niego byłaby najlepszym rozwiązaniem. Ale mieszkańcy są przeciwni budowie i już zbierają podpisy – mówi Zygmunt Pyć, wójt gminy Łaziska.

Gmina rozpoczęła procedurę związaną z wydaniem decyzji środowiskowej. - Opracowaliśmy raport oddziaływania biogazowi na środowisko, czekamy na zaopiniowanie go przez Sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – mówi wójt. Swoje uwagi do raportu mogą też zgłaszać mieszkańcy gminy.

Gorzelnia opracowuje już projekt budowlany. Zamierza też starać się o unijne dofinansowanie. – Myślę, że jej budowa poprawi obecną sytuację, a nie ją pogorszy – przyznaje Balas i zapowiada, że będzie starał się przekonać mieszkańców do tej inwestycji. – Będę chciał pokazać im podobne biogazownie funkcjonujące w naszym kraju, aby zobaczyli jak w rzeczywistości działają. Bo sądzę, że ludzie może z niewiedzy podchodzą negatywnie do tego tematu – dodaje. Jeśli biogazownia w Kamieniu powstanie będzie pierwszą biogazownią w powiecie opolskim.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto