Jedzie sobie walec

Wojciech Koerber

– Jest szansa na wygranie z Japonią 3:0, choć wolałbym, żebyśmy nie przyzwyczajali się do spotkań bez straty seta, a raczej do dobrej gry zespołu – to słowa Alojzego Świderka po zwycięstwie z Portoryko. Mądre słowa

Cztery mecze, cztery zwycięstwa, zero przegranych setów – oto aktualny bilans biało-czerwonych w grupie A mistrzostw świata. Wczoraj w Saitamie drużyna pod wodzą Raula Lozano rozprawiła się z Portoryko, a najlepiej punktujący zawodnik turnieju – Hector Soto – tym razem uzbierał 18 oczek, czyli mniej niż zwykle. Jose i Victor Rivera, byli gracze Jastrzębskiego Węgla, też specjalnie nie dali się nam we znaki. Ale w trzecim secie Polacy przegrywali nawet 18:21 i dość szczęśliwie wyszli z opresji.
Ekipa Raula Lozano zwycięża, więc na razie kalkulatorów nie musi używać. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tej samej liczby punktów decydujące są nie sety, a małe oczka. Zatem zwycięstwo w stosunku 3:0 wcale nie musi być korzystniejsze od wygranej po tie-breaku. Najważniejsze, by wysoko wygrywać partie, a nieznacznie przegrywać. Przykład? Serbowie oddali w turnieju dwa sety (stan na wczoraj), ale mają od nas lepszy stosunek małych punktów (oni – 1,206, my – 1,204).
Dziś, na zakończenie pierwszej rundy MŚ, gramy z Japonią (g. 10, Polsat). Do drugiej fazy awansują po cztery zespoły z każdej grupy. Te spod literek A i D utworzą grupę E, a te z B i C zagrają w grupie F. Tu rywalizacja toczyć się będzie z zachowaniem wyników spotkań pomiędzy zespołami nadal uczestniczącymi w imprezie. A więc w drugiej fazie grupowej każda ekipa rozegra cztery mecze. W półfinałach zmierzą się po dwa najlepsze zespoły z obu grup (na krzyż), kolejne zagrają o miejsca 5-8 i 9-12, a po dwa najsłabsze zakończą przygodę z mundialem.

GRUPA B
Kuba – Grecja 3:2 (19,-20,22,-21,12), Australia – Brazylia 0:3 (-19,-19,-23), Niemcy – Francja 3:1 (-22,21,26,22).

1. Niemcy 4 8 353:316 12:2
2. Brazylia 4 7 343:294 10:4
3. Francja 4 7 395:384 10:6
4. Kuba 4 6 319:328 7:8
5. Australia 4 4 312:355 2:12
6. Grecja 4 4 311:356 3:12
• Dziś grają: Brazylia – Niemcy, Francja – Kuba, Grecja – Australia.

GRUPA C
Iran – Bułgaria 0:3 (-19,-18,-23), Czechy – Wenezuela 3:0 (20,14,19), Włochy – USA 3:1 (-22,17,22,18).

1. Bułgaria 4 8 354:310 12:3
2. Włochy 4 7 366:328 11:5
3. Czechy 4 6 298:282 7:6
4. Wenezuela 4 6 327:336 7:8
5. USA 4 5 325:356 5:10
6. Iran 4 4 286:344 2:12
• Dziś grają: Bułgaria – Czechy, USA – Iran, Wenezuela – Włochy.
GRUPA D
Tunezja – Kanada 2:3 (-15,27,21,-21,-13), Serbia i Cz. – Korea 3:1 (22,-23,21,18), Rosja – Kazachstan 3:0 (16,18,11).

1. Serbia i Cz. 4 8 345:286 12:2
2. Rosja 4 7 292:242 9:3
3. Kanada 4 7 350:334 9:6
4. Korea 4 5 386:394 7:10
5. Tunezja 4 5 330:379 5:11
6. Kazachstan 4 4 278:346 2:12
• Dziś grają: Kazachstan – Tunezja, Kanada – Serbia i Czarnogóra, Korea – Rosja.