Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Grotowskiego: dadzą świadectwo o ludobójstwie Ormian

Małgorzata Matuszewska
Instytut Grotowskiego. Ślady ruin ormiańskiego kościoła w Palu (Anatolia) – fotografie MagdalenyMądrej można oglądać w Instytucie Grotowskiego (Cafethea, Przejście Żelaźnicze)
Instytut Grotowskiego. Ślady ruin ormiańskiego kościoła w Palu (Anatolia) – fotografie MagdalenyMądrej można oglądać w Instytucie Grotowskiego (Cafethea, Przejście Żelaźnicze) Magdalena Mądra
Instytut Grotowskiego oraz Teatr ZAR i partnerzy zapraszają na wrocławskie obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian.

Czytaniem dla Armenii, akcją artystyczną Świadek, wystawami, pieśniami i filmami przypomniana zostanie 100. rocznica ludobójstwa Ormian.
Masowe aresztowania Ormian mieszkających w Turcji zaczęły się 24 kwietnia 1915 roku. Tę datę uznaje się za symboliczny początek pierwszego ludobójstwa XX wieku. Sto lat temu ponad 1,5 miliona Ormian zostało wygnanych z domu i zamordowanych. Ich historię przypomina Teatr ZAR z partnerami. – Ormianie wciąż domagają się pamięci i sprawiedliwości – mówi Krzysztof Mojzesowicz z Towarzystwa Ormian Polskich. – Do tej pory na ten temat milczy wielu polityków i historyków – dodaje.
Jarosław Fret, reżyser spektaklu Armine, Sister z pieśniami z ormiańskiej muzyki liturgicznej, zaprosił Daisuke Yoshimoto, tancerza buto. Daisuke Yoshimoto pokaże performance pt. Świadek (22, 23, od 25 do 27 kwietnia o godz. 19.15 oraz 24 kwietnia o godz. 20.15 na placu przed kościołem św. Elżbiety (ul. św. Mikołaja). Już we wtorek (21 kwietnia) o godz. 20 w sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze) zacznie się Czytanie dla Armenii, czyli czytanie fragmentów książki Księga szeptów Varujana Vosganiana. – To relacja człowieka, którego przodkowie przeszli tę historię– zapowiada Kama Margielska z Wydawnictwa Książkowe Klimaty. Varujan Vosganian opisał dzieje przed, w trakcie i po ludobójstwie. Główne uroczystości zaplanowano na piątek (24 kwietnia), zaczną się mszą św. w katedrze św. Jana Chrzciciela (o godz. 17), po niej będzie marsz milczenia.
– Liczba Ormian w diasporze trzy razy przewyższa liczbę mieszkańców Republiki Armenii – tłumaczy Jarosław Fret. – Nieobecność pamięci o tamtych wydarzeniach przekuta w marginalizację polityczną jest przerażającą skutecznością ludobójstwa – dodaje. Jarosław Fret przypomina, że Turcja także dziś odrzuca fakty sprzed wieku. Nie chcemy zastąpić Ormian, ale kwestia pamięci jest bardzo ważna, nie chcemy stać po pasywnej stronie – tłumaczy.
CZYTAJ
INSTYTUT GROTOWSKIEGO – PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY
CZYTAJ
INSTYTUT GROTOWSKIEGO – ARMINE, SISTER

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Grotowskiego: dadzą świadectwo o ludobójstwie Ormian - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto