Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Sztuka starożytna"

  Muzeum Archidiecezjalne
  Wrocław, ul. Pl. Katedralny/16, +48 71 322 17 55

  Od 5.12.2012 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Spośród innych muzeów Wrocławia, oraz innych Muzeów Kościelnych w Polsce, wyróżnia się tym, że posiada bogaty, a przy tym rzadki zbiór zabytków. Specjalnością zbioru jest zespół zabytków starożytnych i gotyckich, a więc z czasów piastowskich Śląska.
  W skład wystawy wchodzą:
  *Elementy kultury i sztuki prehistorycznej - jak przedmioty z epoki neolitu, brązu i żelaza znalezione na terenie Śląska. Są to przede wszystkim garnki, urny, miseczki, siekierki, groty włóczni i strzał, szpile czy zapiny.
  *Mumie - najważniejszym eksponatem starożytności naszego muzeum jest egipska mumia 7 letniego chłopca pochodząca z czasów XXX Dynastii, to czas przypadajacy na IV wiek przed Chrystusem. Poza mumią znajdującą się w Muzeum Narodowym w Warszawie jest to unikat w skali naszego kraju. Muzeum posiada również kolekcję kilku tabliczek z pismem klinowym z terenów dawnej Persji (dzisiejszy Iran i Irak).
  *Naczynia etruskie i greckie - prawdziwą ozdobą działu starożytności jest kolekcja kilkudziesięciu naczyń etruskich i greckich. Dzięki darowi J. Em. Ks. kard Henryka Gulbinowicza, który przekazał do muzeum swój zbiór starożytnych waz oraz naczyń etruskich, możemy pochwalić się jedną z piękniejszych w Polsce tego typu kolekcji. Są w niej urny domkowe z epoki Kultury Villanova i Kultury Łużyckiej. Naczynia greckie - amfory, kratery, kyliksy, lektyty zarówno czerwono- jak i czarno- figurowe pochodzące z czasów od VII do III wieku przed Chrystusem oraz alabastrony służące do przechowywania wonności i drogocennych olejków. Są również gliniane i terakotowe figurki starożytnych bóstw jak również rytualne kielichy toastowe w kształcie głów zwierząt.
  *Ampułki świętego Menasa i lampki oliwne od IX w. przed Chrystusem do III w. po Chr. - W zbiorach muzealnych są również zabytki wczesnochrześcijańskie, takie jak "ampułki świętego Menasa" - biskupa, dyplomaty i mnicha z klasztoru w Egipcie, który poniósł męczeńską śmierć w III wieku. Według legendy - on polecał pielgrzymom udającym się do Ziemi Świętej, aby przywozili z niej, jako "relikwie" - małe kamyki, drobne grudki ziemi czy niewielkie ilości wody wina lub oliwy (właśnie w małych ampułkach) z miejsc związanych z Jezusem. Obok ampułek znajduje się dość spora kolekcja lampek oliwnych pochodzących miedzy innymi ze starożytnych katakumb.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Pokaż się w stroju krasnala z gitarą!

  Pokaż się w stroju krasnala z gitarą!