Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Sztuka nowożytna"

  Muzeum Archidiecezjalne
  Wrocław, ul. Pl. Katedralny/16, +48 71 322 17 55

  Od 5.12.2012 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  W skład wystawy wchodzą:
  ***rzeźby, reprezentujące pracownie największych artystów działających na Śląsku - Michała Klara, Mathiasa Steinla, Franciszka Józefa Mangoldta czy Jana Jerzego Urbańskiego. Ukazują one prosperitę czasów panowania austriackich Habsburgów, gdy po Wojnie Trzydziestoletniej Śląsk podnosił się z kulturalnej ruiny i gospodarczej zapaści. Swoje ważne miejsce, niestety puste, ma Madonna pod jodłami - obraz Łukasza Cranacha Starszego z 1510 roku a zakupiona do Katedry Wrocławskiej, w której to obraz znajdował się do końca 1943, a podczas prac konserwatorskich w niewyjaśnionych okolicznościach dzieło wywieziono na zachód. Obecnie na ekspozycji wisi dobrze wykonana kopia, ale trwają starania o powrót oryginału do Wrocławia. W zbiorach muzeum znajdują się malowane skrzydła ołtarza głównego z Katedry Wrocławskiej, jakie ocalały z pożogi wojennej w 1945 roku. Przedstawiają żywot świętego Jana Chrzciciela, głównego patrona świątyni i Archidiecezji malowane przez Bartłomieja Fichtenbergera w 1591 roku. Są również obrazy szkoły niemieckiej i niderlandzkiej z XVII i XVIII wieku.
  ***dzieła reprezentujące rzemiosło artystyczne i tkaniny z XVI - XVIII wieku. Wyroby wrocławskich pracowni złotniczych, jak relikwiarze, monstrancje, kielichy czy inne paramenty liturgiczne. Eksponowany jest barokowy relikwiarz z Kolegiaty Świętego Krzyża we Wrocławiu zawierający korzeń w kształcie krucyfiksu znaleziony podczas prac budowlanych przy wznoszeniu w pierwszej połowie XIV wieku, planowanej kolegiaty świętego Bartłomieja - patrona Piastów śląskich. Berła kanonickie z pierwszej dekady XVI wieku z polskimi herbami czy ozdobna szklanica księcia biskupa Ferdynanda Wazy. Muzeum posiada kolekcje jedwabnych ornatów pochodzenia włoskiego i francuskiego - z brokatu, flauszu, adamaszku z XVII i XVIII wieku, ozdobą kolekcji jest wiśniowy ornat z włoskiego (weneckiego) jedwabiu z początków XVI wieku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy wiesz, że...Najdziwniejsze ciekawostki o Bożym Narodzeniu QUIZ