Wybierz region

Wybierz miasto

  Wykład Cyklu: z Ossolińskiej Kolekcji

  Aula Ossolineum
  Wrocław, ul. Szewska/37

  17:00 Środa, 15 kwietnia

  • Wstęp wolny

  Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Z ossolińskiej kolekcji”. Tym razem będzie nosił tytuł: „Nasz los przestrogą. Z dziejów budowy wrocławskiego pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich”. Autorem wystąpienia będzie dr Grzegorz Polak.

  W lipcu 1941 r. na stokach Wzgórz Wuleckich naziści dokonali egzekucji grupy lwow­skich uczonych i ich rodzin. W 1943 r. na rozkaz Niemców ciała zamordowanych zostały wykopane, a następnie spalone, zaś prochy rozrzucone po okolicznych lasach. Jednak pamięć o ofiarach nie zaginęła.

  W 1957 r. na Akademii Medycznej we Wrocławiu zawiązał się komitet, który za cel postawił sobie m.in. wzniesienie pomnika ku czci uczonych lwowskich. O działaniach tego gremium, a także o twórcy pomnika opo­wie dr Grzegorz Polak. Prelekcja zostanie zilustrowana archiwaliami i fotografiami ze zbiorów Ossolineum (Dział Dokumentów Życia Społecznego, Dział Rękopisów, Gabinet Grafiki i Dział Mikroform).

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  QUIZ. Miliony złotych, piękne kobiety i psy. Co wiesz o Arturze Szpilce?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.