Wybierz region

Wybierz miasto

  39. Przegląd Piosenki Aktorskiej Wrocław 2018 - dzień 4

  Teatr Muzyczny Capitol
  Wrocław, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego/67, +48 71 789 04 00

  18:00 Poniedziałek, 19 marca

  • Brak informacji o cenie

  Przegląd Piosenki Aktorskiej to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze. Dziś na scenie – nie tylko musicalowej, ale także, a może przede wszystkim, w teatrze dramatycznym – piosenka nie jest już tylko dodatkiem. To pełnoprawny sposób prezentacji myśli twórczej, czasem istotniejszy niż słowo mówione. Obserwacjom, jak muzyka i słowo wzajemnie się uzupełniają i współtworzą nową jakość, poświęcony jest wrocławski festiwal.

  Przegląd Piosenki Aktorskiej jest finansowany przez Gminę Wrocław.
  Organizatorem Przeglądu jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.
  Dyrektor Artystyczny PPA: Cezary Studniak
  Główny Producent PPA: Paweł Krupski

  39. Przegląd Piosenki Aktorskiej Wrocław 2018
  16-25 marca 2018r.

  PROGRAM
  poniedziałek 19-03-2018

  * godz. 19:00 Scena Ciśnień TM Capitol
  PPA: Komuna Warszawa: Cezary idzie na wojnę
  Bilety: 35 zł

  Reżyseria: Cezary Tomaszewski
  Realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak
  Występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

  Owa kampowa rewia performatywna, to przedstawienie – jak informują jego twórcy – „o przymusie przydatności i efektywności w ramach systemu kapitalistycznego i polityki państwowej, będącej przedłużeniem polityki wojennej”. Tytuł wskazuje na autobiograficzny charakter scenariusza Cezarego Tomaszewskiego, reżysera i choreografa, urodzonego w roku 1976, a więc pamiętającego, czym jeszcze kilkanaście lat temu były Wojskowe Komisje Uzupełnień i jakie emocje wśród maturzystów płci męskiej wzbudzały listy polecone ze stempelkiem WKU. Mało kto, co prawda, spośród nich trafiał do służby, nawet za biurkiem, ale niemal wszyscy fantazjowali, co się wydarzy, kiedy do ręki wcisną im karabin. Jednego uniknąć się nie dało: zdrowy czy chory, każdy poborowy musiał stanąć w gaciach przed komisją lekarską, co samo w sobie wyglądało żałośnie i humorystycznie. Spektakl otrzymał nagrodę dla Zespołu na Boskiej Komedii 2017.

  * Godz. 21:30 Klub festiwalowy — Scena Restauracja w TM Capitol
  PPA Klub: Variete, DJ Patrysia
  Bilety: 10 zł

  Bydgosko-warszawski zespół wydał w zeszłym roku nową płytę. „Nie wiem” to kontynuacja odważnego i samotnego spaceru po ścieżce wybranej ponad 30 lat temu przez wokalistę i poetę Grzegorza Kaźmierczaka. Variete nie idzie na skróty. To jest muzyka gęsta, teksty znaczące, a estetyka – otwarta. Jest tu miejsce na trip-hop, cold wave, dub, elektronikę i jazz. Trudno dziś Kaźmierczaka i spółkę – prekursorów polskiego cold wave – przypisać do któregoś z modnych nurtów. Pulsująca i metafizyczna atmosfera muzyki Variete rozgrzewa wyobraźnię, wciąga głęboko, niepokoi i… zostaje. Po koncercie gra DJ Patrysia

  * godz. 18:00 i 21:00
  PA OFF: Gender Unplugged
  Bilety: 1 zł

  Jaką rolę w historii muzyki odegrały kobiety? Dlaczego tak mało jest kompozytorek? Jaka jest dziś skala, jakie są koszty obecności kobiet w muzyce i kto je ponosi? Realizatorki spektaklu czerpią z biografii m.in. Grażyny Bacewicz, Nadii i Lili Boulanger, Hildegardy z Bingen czy Joanny Bruzdowicz. Ta analiza historii muzyki nie ma jednak oblicza martyrologicznego, autorki szukają wielości perspektyw, bo zgodnie z ich przekonaniem tylko wielogłos może oddać prawdziwy charakter Historii. Odnosząc się do stereotypów płciowych, w roli przewodników obsadzono cztery elementy dzieła muzycznego: Melodię, Dynamikę, Tempo i Rytm; w dwóch pierwszych rolach kobiety, w pozostałych – mężczyzn.

  * godz. 19:00 i 22:00
  PPA OFF: Dziewczyna z zespołu
  Bilety: 1 zł

  Koncert-performance inspirowany autobiografią Kim Gordon, wokalistki i basistki zespołu Sonic Youth. Będzie to podróż po new wave’owej muzyce gitarowej, a widz sam zdecyduje, czy chce uczestniczyć w koncercie, czy w performansie. Spektakl odbywać się będzie w mieszkaniu – w jednym pomieszczeniu hałas koncertu, ściana dźwięku, w drugim – intymna wypowiedź kobiety-artystki. Dwie różne przestrzenie, dwie różne Kim: pierwsza, która spala się w trakcie koncertu, i druga. „dojrzalsza”, która opowiada widzom historię swojego życia.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Jak dobrą masz pamięć? Co wydarzyło się w roku 2018? QUIZ