18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewięć (z wielu) powodów, dla których warto zwiedzić Wrocław

JU
Panorama Racławicka
Nie można zwiedzać Wrocławia nie zaglądając do rotundy znajdującej się w parku Juliusza Słowackiego. Przy ul.  Jana Ewangelisty Purkyniego 11 znajduje się bowiem Panorama Racławicka – wielkie malowidło (15x114 m) upamiętniające Insurekcję Kościuszkowską. 

To pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Jego pomysłodawcą był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka. Panorama powstała we Lwowie, na specjalnie tkanym płótnie zakupionym w Brukseli i żelaznej konstrukcji przywiezionej z Wiednia. Do Wrocławia malowidło trafiło po II wojnie światowej. Długo jednak trzeba było czekać, by płótno znów ujrzało światło dzienne – ponownie można było je oglądać dopiero od 1985 r. 
 
Dziś, oprócz głównego dzieła (do którego komentarza posłuchamy w kilkunastu językach – m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, japońskim, chińskim, czeskim, esperanto), możemy też zwiedzić małą rotundę. W niej obejrzymy plastyczną mapę terenu, na którym odbywała się bitwa racławicka, sprawdzimy, jak rozmieszczone były wojska i posłuchamy komentarza opowiadającego o przebiegu bitwy racławickiej.  W gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się 107 figurek, przedstawiających żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. W przedsionku Małej Rotundy wystawione są szkice Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Panorama Racławicka Nie można zwiedzać Wrocławia nie zaglądając do rotundy znajdującej się w parku Juliusza Słowackiego. Przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11 znajduje się bowiem Panorama Racławicka – wielkie malowidło (15x114 m) upamiętniające Insurekcję Kościuszkowską. To pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Jego pomysłodawcą był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka. Panorama powstała we Lwowie, na specjalnie tkanym płótnie zakupionym w Brukseli i żelaznej konstrukcji przywiezionej z Wiednia. Do Wrocławia malowidło trafiło po II wojnie światowej. Długo jednak trzeba było czekać, by płótno znów ujrzało światło dzienne – ponownie można było je oglądać dopiero od 1985 r. Dziś, oprócz głównego dzieła (do którego komentarza posłuchamy w kilkunastu językach – m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, japońskim, chińskim, czeskim, esperanto), możemy też zwiedzić małą rotundę. W niej obejrzymy plastyczną mapę terenu, na którym odbywała się bitwa racławicka, sprawdzimy, jak rozmieszczone były wojska i posłuchamy komentarza opowiadającego o przebiegu bitwy racławickiej. W gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się 107 figurek, przedstawiających żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. W przedsionku Małej Rotundy wystawione są szkice Jana Styki i Wojciecha Kossaka. fot. Polskapresse
Wrocław to miasto wielokulturowe, otwarte na turystów, będące połączeniem tradycji i nowoczesności. Żeby przekonać się o tym, trzeba każdy centymetr 293 kilometrów kwadratowych tego miasta (tyle wynosi bowiem powierzchnia Wrocławia) zobaczyć na własne oczy. My polecamy Wam kilka miejsc, do których naprawdę warto zajrzeć.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto