Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Kościół Najświętszego Imienia Jezus (Uniwersytecki)

  Kościół Najświętszego Imienia Jezus (Uniwersytecki)

  adres:
  Wrocław, pl. Uniwersytecki 1
  tel:
  -
  Zobacz na mapie

  Zbudowny w latach 1689-1700, obecnie znajduje się przy
  pl. Uniwersyteckim 1.

  Kościół Najświętszego Imienia Jezus jest jedną z najpiękniejszych świątyń we Wrocławiu. Jego wspaniałe, odnowione barokowe oblicze odbija się w szybach pobliskiego budynku wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
  – Ten kościół został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej – opowiada o historii świątyni jej proboszcz ks. Piotr Nitecki. Udało się jednak zachować oryginalne, zabytkowe wyposażenie, poczynając od ławek, a kończąc na ołtarzach.
  Sam budynek powstał w XVII wieku i jest starszy od głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciekawostką jest tunel prowadzący ze świątyni do gmachu uczelni. Od samego początku istnienia kościół był związany z uniwersytetem. Dopiero w XIX w. została utworzona w nim parafia.
  – To typowa parafia starówki dużego miasta – opowiada ks. Piotr Nitecki. Nasi wierni to głównie osoby starsze. Niewiele u nas dzieci. Jednak ludzie działają tu naprawdę prężnie. Grupa Karitas czy schola dziewczęca Maciejki funkcjonują naprawdę sprawnie i mogłyby być przykładem dla innych.
  Parafia składa się z dwóch części. Jedna leży na terenach przy Uniwersytecie Wrocławskim, druga na przeciwnym brzegu rzeki. W czasie niedzielnych mszy jest zawsze dużo wiernych. Przychodzą również studenci, zarówno ci dzienni, jak i zaoczni. Ci drudzy przychodzą też w czasie przerw w zajęciach, by posiedzieć w spokoju i pomodlić się.
  – Dziś nasza rola jako kościoła uniwersyteckiego nie jest już tak istotna, lecz ciągle staramy się służyć uczelni duszpastersko – tłumaczy proboszcz. Większość ważnych ogólnouczelnianych uroczystości odbywa się właśnie u nas. (AR)


  Zgłoś nieaktualne dane