Dobry początek laskarzy

(AL).
Polscy hokeiści na trawie w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich pokonali Wielką Brytanię. Polscy laskarze świetnie rozpoczęli turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, który ...

Polscy hokeiści na trawie w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich pokonali Wielką Brytanię.

Polscy laskarze świetnie rozpoczęli turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, który od wczoraj rozgrywany jest w Madrycie. Klasyfikowani na 17. miejscu w światowym rankingu Polacy, pokonali 2:1 wyżej notowaną (8.) Wielką Brytanię, w której składzie występują Anglicy i trzech Szkotów.

Z madryckiego turnieju do igrzysk na pewno awansuje 6 ekip. Być może na igrzyska pojedzie także drużyna, która zajmie 7. miejsce, co pierwotnie zakładały władze FIH. Kierujący Światową Federacją doszli bowiem do wniosku, żer reprezentacja Grecji w tej dyscyplinie jest zbyt słaba, by przydzielać jej miejsce z urzędu i kazali Grekom grać baraż o wejście do turnieju kwalifikacyjnego z Kanadą. Przegrali go (1:7 i 3:2) jednak postanowili złożyć protest do MKOl. Jeśli zostanie on uznany i Grecja otrzyma miejsce na igrzyskach, z turnieju w Madrycie na IO zakwalifikuje się 6 reprezentacji, jeśli nie – 7.

Po 6 drużyn rywalizuje w dwóch grupach systemem każdy z każdym. Pierwsze dwie drużyny z każdej grupy automatycznie awansują na igrzyska, a systemem na krzyż (1A z 2B, 2A z 1B) zagrają o awans do finału. Według identycznych zasad toczyć się będzie walka o miejsca 5-8 (3A-4B, 4A-3B) i 9-12 (5A-6B, 6A-5B).

Pierwsza połowa wczorajszego meczu zakończyła się rezultatem bezbramkowym, który nie krzywdził żadnej z drużyn. Początek należał bowiem do Anglików, a następnie kilka świetnych sytuacji stworzyli Polacy.

W 46minucie po idealnym podaniu Artura Mikuły, Tomasz Choczaj zdobył prowadzenie.
Brytyjczycy z pasją rzucili się do odrabiania start i od 55 do 62 min. wykonywali aż sześć krótkich rogów. Nasi bronili się dobrze, lecz w końcu Danny Hall zmusił do kapitulacji polskiego bramkarza.

Polacy nie rezygnowali ze zwycięstwa. Na 3 minuty przed końcem meczu (2x35 min) tym razem oni egzekwowali krótki róg (drugi w meczu). Zbigniew Juszczak zagrał do Tomasza Dutkiewicza, a ten mocnym uderzeniem nie dał szans golkiperowi z Wielkiej Brytanii.

Dziś Polacy zagrają z Japonią, a mecz podobnie jak wczorajszy bezpośrednio transmitować będzie Eurosport.

Polska – Wielka Brytania 2:1 (0:0). Bramki: T. Choczaj (46), Dutkiewicz (67 krótki róg) oraz Hall (62 krótki róg).

Polska: Matuszak - Nyćkowiak, Z. Juszczak, M. Juszczak, Kluczyński - S. Choczaj, T. Marcinkowski, P. Mikuła - S. Władysiak, A. Mikuła. Zmiennicy w polu: Górny, T. Choczaj,