Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Azji Centralnej śladem biżuterii. Wyjątkowa wystawa w Poznaniu

OPRAC.: Redakcja
Ozdoby z Azji Centralnej wyróżniają się znacznymi rozmiarami, dekoracyjnością i kameryzacją barwnych kamieni takich jak karneole czy lapis lazuli, a także zróżnicowaną ornamentyką opartą na motywach geometrycznych i roślinnych.
Ozdoby z Azji Centralnej wyróżniają się znacznymi rozmiarami, dekoracyjnością i kameryzacją barwnych kamieni takich jak karneole czy lapis lazuli, a także zróżnicowaną ornamentyką opartą na motywach geometrycznych i roślinnych. Ilona Rosiak Łukaszewicz
Wystawa w Galerii YES znowu przeniesie pasjonatów w podróż. Tym razem zwiedzający za pośrednictwem biżuterii z Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu wybiorą się do Azji Centralnej. Wernisaż odbędzie się 21 lipca.

Tym razem w Galerii YES pasjonaci wybiorą się w podróż nie tylko w czasie... przeniosą się bowiem w zakątki dalekiej Azji Centralnej, gdzie biżuteria nie tylko pełniła funkcję ozdobną, ale też wskazywała pozycję społeczną kobiety. Wystawa „Biżuteria nomadów Azji Centralnej. Kolekcja Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” to zbiór ponad 80 eksponatów. Obiekty te pochodzą z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Afganistanu. Kolekcjonerka sama zebrała wszystkie wystawione elementy podczas swoich podróży i przywiozła z dalekich krajów do Polski.

Cenne zbiory

Do najcenniejszych obiektów prezentowanych podczas wystawy należy m.in. imponująca swoim rozmiarem i wysoką jakością wykonania ozdoba o sercowatym kształcie – asyk. Według tradycji była ona mocowana na końcach warkoczy spływających wzdłuż pleców i miała chronić kobiety zamężne i zapewnić im szczęście.

Biżuteria azjatycka

Tradycyjna biżuteria z tego regionu była wykonywana przede wszystkim dla kobiet ze srebra lub białego metalu i tworzyła często zestaw licznych ozdób, które towarzyszyły ich właścicielkom na różnych etapach życia. Poza swoją nadrzędną funkcją zdobniczą, określała status kobiety, jej pozycję w społeczności, a niejednokrotnie pełniła rolę ochronną przed „złym okiem”. Ozdoby
z Azji Centralnej wyróżniają się znacznymi rozmiarami, dekoracyjnością i kameryzacją barwnych kamieni takich jak karneole czy lapis lazuli, a także zróżnicowaną ornamentyką opartą na motywach geometrycznych i roślinnych. Masywne, srebrne ozdoby stanowiły zabezpieczenie wielopokoleniowej rodziny i pełniły rolę pewnego kapitału, który można było zawsze w ciężkiej sytuacji wymienić na żywność lub inne dobra niezbędne do życia. Obecnie dominującą część produkcji biżuterii stanowią
uboższe wyroby z białego srebrzonego metalu, zdobione szklanymi paciorkami.

Wernisaż wystawy „Biżuteria nomadów Azji Centralnej. Kolekcja Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”

Wernisaż odbędzie się 21 lipca o g. 19 w Galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu. Wystawa dostępna dla zwiedzających będzie do 7 października.

W rolę kuratorki wystawy wcieliła się Karolina Krzywicka, historyczka sztuki, menadżerka kultury, kustoszka w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Dopełnieniem wystawy biżuterii etnicznej będą fotografie z podróży do Turkmenistanu autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki kolekcji.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do Azji Centralnej śladem biżuterii. Wyjątkowa wystawa w Poznaniu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto