Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja nazwy ul. Świerczewskiego: jaką nazwę wybrali mieszkańcy?

kw
Dekomunizacja ulicy gen. Świerczewskiego w Rozprzy - decyzję, jak będzie się nazywała teraz ulica, podejmą radni, którzy deklarują, że poprą wybór mieszkańców
Dekomunizacja ulicy gen. Świerczewskiego w Rozprzy - decyzję, jak będzie się nazywała teraz ulica, podejmą radni, którzy deklarują, że poprą wybór mieszkańców mat. UG w Rozprzy
Ulica Legionów Polskich - tę propozycję wybrali mieszkańcy Rozprzy jako nową nazwę dla obecnej ulicy gen. Karola Świerczewskiego

DEKOMUNIZACJA NAZWY UL. ŚWIERCZEWSKIEGO W ROZPRZY
Nazwa Legionów Polskich to jedna z dwóch zaproponowanych przez urząd gminy, który - zgodnie z ustawą o dekomunizacji nazw ulic - musi zastąpić nazwę ul. gen. Karola Świerczewskiego. Propozycja Legionów uzyskała 51 głosów, alternatywna propozycja ulicy 950-lecia tylko 7 głosów. Mieszkańcy - w imiennych ankietach - mogli jednak zgłaszać też swoje pomysły i przedstawili ich aż 13.

Spośród nich najwięcej głosów, bo 19, mieszkańcy oddali na nazwę ulica ks. Bolesława Korwin Szymanowskiego (proboszcza parafii Rozprza w latach 1925-30, który bardzo pomógł mieszkańcom po pożarze w 1928 rojku - był też patronem ulicy przed zmianą nazwy na ul. gen. Świerczewskiego”. Pojedyncze głosy zdobyły: ulica Piotrkowska, Częstochowska, Jana Pawła II czy Karola Szymanowskiego. Jeden głos oddano na propozycję nazwania ulicy imieniem Jarosława Kaczyńskiego.

Głosowanie - za pomocą ankiet trwało do połowy marca. W konsultacjach wzięło udział 106 osób, ale głosów ważnych było 97.

Teraz sprawą nazwy ulicy zajmą się gminni radni.

- Podczas ostatniej sesji przedstawiliśmy radnym wyniki konsultacji i przyznali, że opowiedzą się za wyborem większości mieszkańców - mówi Michał Tokarski z UG w Rozprzy. To oznacza, że podczas kolejnej sesji rady gminy, radni będą głosowali projekt uchwały, zgodnie z którym obecna ulica Świerczewskiego będzie nosiła nazwę Legionów Polskich. - Jak ostatecznie zagłosują radni, zobaczymy - mówi Michał Tokarski.

Jednocześnie urzędnicy uspokajają, że zmiana nazwy ulicy nie pociągnie za sobą żadnych kosztów związanych ze wymianą dokumentów. Mieszkańcy będą mogli posługiwać się dotychczasowymi, a dopiero po utracie ważności dokumentu, w nowym pojawi się zmieniona nazwa ulicy.

FESTYN W ROZPRZY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto