18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Trójbarwna wiewiórka "Basia"

WSK
Wiewiórki trójbarwne w naszym zoo mają do dyspozycji liczne korytarze z siatki, także na zewnątrz wybiegu
Wiewiórki trójbarwne w naszym zoo mają do dyspozycji liczne korytarze z siatki, także na zewnątrz wybiegu Janusz Wójtowicz
Zoo Wrocław zwierzęta: Trójbarwna wiewiórka "Basia". O zwierzaku, który zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią, Tajlandię, Indonezje i Malezję opowiada Andrzej Miozga, kierownik sekcji małych ssaków.

Zoo Wrocław zwierzęta: Kolorowe "Baśki"

Sierść na grzbiecie jest czarna a na bokach kasztanowa. Pomiędzy tymi kolorami przebiega biała pręga. Poszczególne podgatunki tej wiewiórki mają jeszcze plamę na grzbiecie, która może być czarna, szara, biała, czerwona lub stanowić mieszaninę tych barw. Długość ciała dochodzi do 28 cm, a puszystego, czarnego ogona do 23 cm, z kolei waga do 1 kg.

Wiewiórka ta jest wyśmienicie przystosowana do nadrzewnego trybu życia. Zamieszkuje głównie dziuple lub samodzielnie zrobione gniazda z gałązek i liści. Żywi się owocami, orzechami, nasionami jak i jajami, małymi ptakami, pąkami, kwiatami, różnymi stawonogami (mrówki, termity, larwy chrząszczy). Jest aktywna w ciągu dnia ale głównie o świcie i przed zmierzchem.

Porozumiewają się...piskiem

Ciąża trwa u tego gatunku 40-45 dni. Samica rodzi 2-3 młode. Maluchy rodzą się gołe, ślepe i niedołężne. W gnieździe pozostają bardzo długo. Po opuszczeniu domu maluchy już też są podobnej barwy jak dorosłe jednak łatwo je rozpoznać, gdyż zamiast białej sierści, zwłaszcza przy pyszczku, mają różową. Pełną biel osiąga ona po paru dniach. Żyją samotnie lub w małych grupach a porozumiewają się wydając piski w różnej tonacji i odpowiednio poruszając puszystym ogonem. Okres rozrodczy trwa w zasadzie cały rok ale przypada głównie na czerwiec i sierpień.

We wrocławskim ZOO mamy dość liczną bo liczącą 10 osobników grupę. Co roku mamy przychówki które następnie zasilają grupy w innych ogrodach.

Nasza ekspozycja jest dość ciekawa z punktu widzenia wiewiórek i zwiedzających. Wiewiórki mają pomieszczenie wewnętrzne z którego mogą tunelem z siatki przejść do woliery zewnętrznej. Oprócz tego pomiędzy konarami drzew biegnie sieć tuneli, którymi wiewiórki przemieszczają się. Zwiedzający zaś widzą wiewiórki a z daleka ma się wrażenie, że biegają one swobodnie po gałęziach. Ciekawą rzeczą, jest też to, że nasze rodzime wiewiórki rude też zadomowiły się w ich pobliżu i niejednokrotnie można je zaobserwować zakopujące coś w ziemi albo wiewiórki trójbarwne uganiające się za wróblem, który akurat wleciał do tunelu.

Czy ktoś przyjdzie rano czy wieczorem, wiewiórki zawsze są w ruchu a ich piękne ubarwienie nie pozwoli przejść obok nich obojętnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto