18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Jaszczurka nabijana ćwiekami

WSK
Zoo Wrocław zwierzęta - heloderma
Zoo Wrocław zwierzęta - heloderma PiccoloNamek/Wikimedia
Jednymi z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie są helodermy. Helos po grecku znaczy "ćwiekowana" i derma - "skóra", składa się na nazwę odnoszącą się do wypustek na ich ciele. Zobaczcie kolejny odcinek naszego cyklu "Zoo Wrocław - zwierzęta".

To osteodermy - zmineralizowane wytwory skóry. Do rodzaju heloderma należą obecnie dwa gatunki - heloderma arizońska i meksykańska z licznymi podgatunkami.

Zoo Wrocław zwierzęta: Heloderma
Helodermy mają krępy tułów i szeroką, tępo zakończoną głowę z małymi oczami. Ich ciało zakończone jest krótkim i masywnym ogonem bedącym magazynem tłuszczu. Zwierzęta te pokryte są szorstką i twarda skórą. Poruszają się na krótkich i grubych odnóżach z masywnymi pazurami.

WSZYSTKO O WROCŁAWSKIM OGRODZIE ZNAJDZIESZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM WROCŁAWSKIE ZOO

Aparat jadowy heloderm składa się z parzystych gruczołów jadowych w dolnej szczęce. Jad doprowadzany jest w pobliże zębów przewodami, a następnie ścieka po zębach do rany. Aby mógł być uwolniony, heloderma musi przez dłuższy czas trzymać ofiarę. Śmiertelne ukąszenie w przypadku człowieka jest więc mało prawdopodobne. Jad helodermy wywołuje ostry ból poprzedzający obniżenie ciśnienia krwi, uszkodzenie mięśnia sercowego i obrzęk ciała.

Jaszczurki te żyją w lasach wzdłuż meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku i w południowo-wschodniej Gwatemali. Ich środowisko życia to suche lasy, cierniste zarośla, a na terenach niżej położonych lasy dębowe.

Mogą pościć wiele dni

Helodermy są aktywne w dzień. Na polowanie najczęściej wyruszają między godz. 16 a 20 i rano między godz. 7 a 10. Pozostałą część dnia spędzają najczęściej w norach i jamach, które wykopują same lub zajmują już gotowe. Są to zwierzęta powolne. Maksymalna prędkość, z jaką się poruszają, to 1,7 km/h. Dlatego też odżywiają się pokarmem, który mogą łatwo dogonić: owady, młode ssaki, ptaki, inne gady, a także ich jaja. Pokarm zdobywają nieregularnie i często poszczą długi czas. Wtedy wykorzystują zapasy tłuszczu zgromadzone w ogonie. Bez jedzenia mogą się obejść przez kilka miesięcy.

Od razu jadowite

Gody heloderm meksykańskich trwają od maja do lipca. Samce w tym czasie toczą walki o samice, gryząc się nawzajem. Samice składają najczęściej od 3 do 13 jaj, a rzadko nawet do 30 szt. Młode po wykluciu mają ok. 20 cm długości i od razu są jadowite. Dojrzałe są w wieku ok. 6 lat: mają wtedy do 70 cm długości i do 5 kg wagi. Żyją ok.20 lat w naturze, a w hodowli - nawet 40. W terrarium wrocławskiego zoo mamy dwie samice tego gatunku. W 2005 r. urodziły się w zoo w Zurychu, a dostaliśmy je wiosną z płockiego zoo.

Opowiada Marek Pastuszek, kierownik terrarium we wrocławskim zoo

Samce helodermy walczą ze sobą o samice, nie żałując zębów. Jednak jad nie jest dla nich szkodliwy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto