18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółwie gwiaździste - gwiazdy zagrożone wyginięciem

Karolina Mól-Woźniak - opiekunka terrarium we wrocławskim zoo
Żółwie gwiaździste z Birmy trudno odróżnić od tych z Indii i Sri Lanki: mają m.in. inny wzór na dolnej skorupie
Żółwie gwiaździste z Birmy trudno odróżnić od tych z Indii i Sri Lanki: mają m.in. inny wzór na dolnej skorupie
Dwa gatunki żółwi: birmańskie (G. platynota) i indyjskie żółwie gwiaździste (G. elegans ), zawdzięczają swą nazwę pięknie ozdobionym skorupom w żółte rozety. Niestety są zagrożone wyginięciem. Większość z nich nie przeżywa nielegalnego transportu z naturalnych siedlisk do Europy i USA.

Żółwie gwiaździste są średnich rozmiarów. Mają żółtą skórę, a na głowie zazwyczaj charakterystyczne czarne plamki. Ich nogi są krótkie, ale bardzo silne. Ochronę przed skaleczeniami zapewniają duże łuski, które pokrywają każdą kończynę. Żółwie gwiaździste mają 5 pazurów na przednich stopach i 4 na tylnych. Ich pancerze są zazwyczaj wypukłe i gładkie.

Tuż po wykluciu żółwie mają inny wzór niż dorosłe osobniki. Formowanie się wzoru trwa ok. roku. Birmańskiego od indyjskiego można odróżnić na podstawie liczby promieni na skorupie lub za pomocą wzoru na plastronie (brzuchu). Skorupa birmańskiego żółwia gwiaździstego posiada tylko 6 promieni, natomiast indyjski żółw gwiaździsty ma ich co najmniej 8.

Wygląd zewnętrzny u obu płci jest podobny. Jednak istnieje kilka cech mogących ułatwić ich rozróżnienie: ogon samca jest dłuższy i bardziej muskularny. Samce mają też lekko wklęsły plastron (dolną skorupę).

Obydwa gatunki zamieszkują terrarium wrocławskiego zoo. Są to żółwie roślinożerne. W skład ich pokarmu wchodzą aromatyczne zioła, suszone liście bukowe, specjalnie dobrany dla żółwi granulat wzbogacony o mikro i makroelementy. Od czasu do czasu opiekunowie podają im również owoce lub warzywa w formie przysmaku.

Osobniki we wrocławskim zoo są młode. Dojrzałość płciową ten gatunek osiąga w wieku ok. 8 lat. Opiekunowie z niecierpliwością czekają na pierwszy przychówek. Aby żółwie dobrze się czuły w swoich terrariach, co za tym idzie "poczuły do siebie sympatię" należy sprawić by miały odpowiednie warunki klimatyczne: temperaturę i wilgotność.
Żółwie gwiaździste to niezwykle wdzięczne zwierzęta. Na swój sposób potrafią złapać kontakt z opiekunem spryskującym terrarium.

Są bardzo ciekawskie. Zawsze obserwują otoczenie swoimi czarnymi oczkami i nigdy nie umknie ich uwadze, co takiego dobrego opiekun przyniósł im do jedzenia.

Notowała Weronika Skupin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto