18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółw Torniera. Płaski jak naleśnik

Marek Pastuszek
ZOO Wrocław
Żółw Torniera to Jeden z najszybszych gadów z karapaksem na świecie! Ukrywa się w szczelinie skalnej, nabierając powietrza w płuca.

Żółw Torniera, zwany także szczelinowym, a przez Anglików naleśnikowym, został naukowo opisany w 1903 roku. Żółw ten swoim wyglądem zupełnie odbiega od innych żółwi lądowych. Występuje w południowo-wschodniej Afryce. Prowadzi ściśle lądowy tryb życia. Zamieszkuje tereny skaliste i kamieniste - zupełnie nietypowe dla żółwi. Występuje na suchych, pagórkowatych, skalistych terenach porośniętych ciernistymi krzewami. Niekorzystne warunki sprawiły, że gatunek ten wykształcił szereg cech pozwalających mu przystosować się do życia w tak specyficznym środowisku. Ma niezwykle płaski pancerz grzbietowy. Zarówno karapaks, jak i plastron są bardzo cienkie i plastyczne do tego stopnia, że Friedrich Siebenrock - opisując go po raz pierwszy - uznał, że trafił na osobnika rachitycznego.

ZOBACZ KONIECZNIE NASZ SERWIS SPECJALNY O WROCŁAWSKIM ZOO
Miękki pancerz nie zapewnia mu dostatecznej ochrony przed drapieżnikami, żółwie te muszą więc ratować się w inny sposób - ucieczką. Jest to jeden z najszybciej poruszających się żółwi - osiąga zawrotną szybkość 18 m/minutę.

Schronienie znajduje między szczelinami skalnymi, które mogą być głębokie do 2 m i wąskie do 5 cm. W schowku takim żółwie szczelinowe dodatkowo nadymają się, nabierając w płuca powietrze, dzięki czemu klinują się tak, że trudno wyciągnąć je nawet siłą. Prowadzą samotniczy tryb życia i są przywiązane do konkretnej szczeliny. Schowek swój opuszczają najwyżej na kilkanaście minut w poszukiwaniu pożywienia lub w porze godowej.

W warunkach naturalnych do rozrodu przystępują w porze deszczowej, zazwyczaj w styczniu lub w lutym. Samica składa od 1 do 2 jaj w 2-5 zniesieniach. Jaja składane są do ziemi , ale niekiedy samica składa je między skałami. Po inkubacji trwającej 113-221 dni lęgną się 3-centymetrowe żółwiki. Dorosłe osobniki dorastają do 20 cm długości . Najlepiej czują się w temperaturze 22-28 C, z nocnymi spadkami do 18 C. Odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym.
autor jest kierownikiem terrarium wrocławskiego zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto