Zobacz przedmioty, jakich używali wrocławianie w średniowieczu [ZDJĘCIA]

RSM

„Wrocławski Nowy Targ – rytm rozwoju średniowiecznego miasta na kulturowym pograniczu” - wyjątkowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Arsenale Miejskim we Wrocławiu już od soboty, 8 grudnia (będzie czynna aż do 30 czerwca przyszłego roku).

Wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona jest rozwojowi Wrocławia w średniowieczu, ze szczególnym uwzględnieniem placu Nowy Targ – jednego z pomocniczych placów handlowych dawnego miasta. Przygotowana została przez Muzeum Archeologiczne, (Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Konsultantami merytorycznymi są prof. Krzysztof Wachowski oraz prof. Jerzy Piekalski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Eksponowane w Arsenale Miejskim zabytki pozyskane zostały podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na placu Nowy Targ w latach 2010–2012 pod kierunkiem prof. Jerzego Piekalskiego. Zabytki zostały przedstawione na tle innych znalezisk pozyskanych z badań w rejonie wrocławskiego Starego Miasta: na Ostrowie Tumskim, ul. Szewskiej, Jodłowej, Kotlarskiej, św. Mikołaja, placu Uniwersyteckim, placu Dominikańskim a także z badań na Nowym Targu w latach: 1995, 2005, 2017. Datowanie zabytków prezentowanych na wystawie zamyka się w przedziale od XII do początku XVI wieku.

Najstarsze ślady osadnictwa przedlokacyjnego na Nowym Targu sięgają co najmniej XII w. Osada powstała w powiązaniu z grodem założonym na Ostrowie Tumskim. W XIII w. na zachód od terenu obecnego Nowego Targu rozpoczęto organizację miasta lokacyjnego. Dla kolonistów sprowadzonych z Zachodu wytyczony został nowy plac otoczony regularną siatką ulic – dzisiejszy Rynek. Dawna osada rzemieślniczo-targowa funkcjonowała równolegle do miasta lokacyjnego, pozostawała jednak poza prawem miejskim.

Rozwijające się miasto komunalne objęło ją w końcu swym zasięgiem. Od lat 60. XIII w. rozpoczęto na Nowym Targu organizację placu handlowego – teren został wyrównany i usunięto z niego starszą zabudowę drewnianą. Na przełomie XIII i XIV stulecia obszar uzyskał targowy charakter – powierzchnię placu wybrukowano i powstały prawdopodobnie pierwsze obiekty pełniące funkcje handlowe. Wokół placu od XIII w. wznoszona była murowana zabudowa mieszkalna. Pozostałości drewnianych wiat i kramów/ław datować można na XIV i pocz. XV w.

Na Nowym Targu mieszkańcy Wrocławia zaopatrywali się w pieczywo, mięso, ryby, żywy inwentarz, drewno, tkaniny oraz inne wytwory rzemiosła. Towary, którymi handlowano to różnorodny asortyment: zarówno wyroby lokalne, jak i pochodzące z importu.
Przejawy miejskiego stylu życia, który nie był dostępny dla ludności w mieście przedlokacyjnym, dostrzegalne są w materiale archeologicznym pochodzącym z dojrzałego średniowiecza. W średniowiecznej Europie Środkowo–Wschodniej pojawiły się przedmioty o zachodniej proweniencji, świadczące o przemianach w kulturze materialnej, zwyczajach i prawie.

Na wystawie pokazano zabytki będące świadectwem codziennego życia mieszkańców średniowiecznego Wrocławia, od noszonych przez nich ubiorów i biżuterii, użytkowanych sprzętów, wyposażenia siedzib mieszkalnych, poprzez codzienne rozrywki, aż po religię i kulturę symboliczną, uzbrojenie, oporządzenie jeździeckie, przybory do pisania, przybory toaletowe. W trakcie badań na Nowym Targu natrafiono na bardzo liczne ślady aktywności kupieckiej: monety, odważniki, wagi, pojemniki na monety. Z tego placu wyruszały w średniowieczu pielgrzymki, czego dowodzić może znaczna liczba odkrytych dewocjonaliów oraz znaków pielgrzymich.

Plac Nowy Targ to miejsce w średniowiecznym Wrocławiu tętniące życiem. Jedna z centralnych części miasta, gdzie krzyżowały się szlaki komunikacyjne pomiędzy Zachodem a Europą Środkową, oraz pośrednio Północną i Wschodnią. Zgromadzone na wystawie zabytki, pozyskane w czasie badań wykopaliskowych, pozwalają zrekonstruować rytm rozwoju średniowiecznego miasta na kulturowym pograniczu.

Tak pisze Jerzy Piekalski o wynikach badań w latach 2010-2012 (z tekstu wprowadzającego do wystawy): „Wyniki wykopalisk na Nowym Targu przyniosły nową perspektywę badawczą. Pozwoliły porównać strukturę przestrzenną, a także styl życia, we Wrocławiu przedlokacyjnym i mieszczańskim, przyniosły ogromny rezerwuar nowych materiałów. Relacje stratygraficzne oraz relikty zabudowy i infrastruktury były tam względnie czytelne, stan zachowania zabytków ruchomych, wsparty zabiegami konserwatorskimi można uznać za dobry, a zróżnicowanie funkcjonalne daje szerokie możliwości interpretacyjne. Wynikające z tego nowe możliwości obserwacji i wnioskowania pozwoliły sformułować pytania dotyczące początków i rytmu rozwoju protomiejskiej osady rzemieślniczo-targowej, konstrukcji drewnianych domów i stylu życia w nich, materialnych odwzorowań procesu lokacji, organizacji placu novum forum, handlu, kontaktów ponadregionalnych, uzbrojenia, rzemiosła, kultury symbolicznej, gier i zabaw oraz szeroko pojętej konsumpcji. Zespolenie materiałów z Nowego Targu ze źródłami uzyskanymi w trakcie poprzednich badań zmienia znaczną część poglądów przedstawionych dotychczas w literaturze przedmiotu.”

żródło informacji: materiały prasowe Muzeum Miejskiego Wrocławia

Muzeum Archeologiczne
Odział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Arsenał Miejski
Ul. Cieszyńskiego 9
Wrocław

Wystawa czynna środa – sobota – godz. 10.00 – 17.00
Niedziela – godz. 10.00 – 18.00

Wstęp – 15 zł./bilet normalny, 10 zł./bilet ulgowy

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3