Anna Kleparska z dziećmi: Arturem i Olą i Kubą wybierała w sobotę przybory szkolne w księgarni przy ulicy Horbaczewskiego Anna Kleparska z dziećmi: Arturem i Olą i Kubą wybierała w sobotę przybory szkolne w księgarni przy ulicy Horbaczewskiego

Anna Kleparska z dziećmi: Arturem i Olą i Kubą wybierała w sobotę przybory szkolne w księgarni przy ulicy Horbaczewskiego (© Tomasz Woźny)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nauczyciele przyznają, że ten rok będzie ciężki dla wszystkich. MEN przygotowało istną rewolucję

Wrocławskich uczniów i nauczycieli od jutra czeka 15 zmian, które wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej. Każdy 5-latek będzie miał prawo do miejsca w przedszkolu. MEN przymierza się, by od 2011 roku przedszkole było dla maluchów w tym wieku obowiązkowe. We Wrocławiu tak jest już od lat. Pierwszeństwo przy przyjmowaniu do przedszkoli mają pięciolatki.


Sześciolatki do pierwszej klasy. Za trzy lata szkolę podstawową będzie się zaczynało obowiązkowo w wieku 6 lat. Dofinansowanie na podrę-czniki. Mogą z tego skorzystać rodzice uczniów klas I-III podstawówek i klasy I gimnazjum. Trzeba wykazać się dochodem nie większym niż 351 zł netto miesięcznie na osobę. Dodatek - od 150 do 280 złotych.

Uczniowie kl. I-III SP dostaną za darmo owoce, warzywa i soki. Wystarczy, że szkoła wypełni formularz na stronie Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl). Można się zgłaszać do 11 września. Przy podstawówkach powstaną szkolne miejsca zabaw. We Wrocławiu do tej pory czterech dyrektorów złożyło wnioski na ich utworzenie. To p0chłonie ponad 560 tys. zł. Ciekawsze lekcje wuefu dla kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów. Zamiast czterech godzin, będą dwie tygodniowo. Ale uczniowie mają też dwie godziny zajęć tanecznych lub turystycznych (np. wspinanie się po ściance). Szafki na podręczniki w każdej podstawówce. Dwie na trzy szkoły we Wrocławiu są już na to przygotowane.


Nauczyciele dostaną 5 proc. podwyżki. We Wrocławiu pieniędzy mogą spodziewać się w październiku. - Są na to środki - uspokaja Mirosława Chodubska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego we Wrocławiu. Nauczyciele będą mieli dodatkowe, nieodpłatne zajęcia. Przez godzinę tygodniowo mają być do dyspozycji zarówno uczniów słabych, jak i zdolnych.

Nowa podstawa programowa w kl. I szkół podstawowych i w kl. I gimnazjum. W podstawówkach uczniowie będą mieli zajęcia komputerowe i naukę języka obcego. W gimnazjum -dwa języki obce, zajęcia artystyczne i techniczne. Nauczyciel, a nie MEN, będzie decydować, czy na poniedziałek klasa uczy się tylko biologii i chemii, a na wtorek języków. Obowiązkowa matematyka na maturze. Wróciła po 25 latach. - Nikt dokładnie nie wie, jaka będzie forma egzaminu - zauważa wrocławska matematyczka Elżbieta Rusiniak. Na lekcje wychowania do życia w rodzinie mają chodzić wszyscy. Wyjątkiem będzie pisemny sprzeciw wysłany do dyrektora przez rodziców.

Dzienniki papierowe mogą być zastąpione elektronicznymi. Wrocławskie szkoły kilka lat temu zaczęły je wprowadzać. Dzięki nim rodzice mogą sprawdzić w sieci postępy dziecka. Zamiast przysposobienia obronnego - edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie będą się uczyli m. in. udzielania pierwszej pomocy i profilaktyki HIV.
Wizytator z kuratorium nieprzypisany do szkoły. Będzie mógł wpaść na kontrolę do wybranej placówki, a nie tylko do tej, która należy do jego rejonu.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!